Listy, jak podkreśla AI, od początku jej istnienia są najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka. Podczas tegorocznej akcji Amnesty nawołuje do pisania m.in. w sprawie aktywistki Liu Ping z Chin, uczestnika antyrządowych demonstracji w Wenezueli Daniela Quintero oraz Chelsea Manning ze Stanów Zjednoczonych, która przekazywała niejawne rządowe materiały serwisowi Wikileaks.

Czytaj: Rekord w akcji pisania listów Amnesty International>>>

Na stronie www.amnesty.org.pl/maraton szczegółowo opisano przypadki osób, w obronie których pisane będą listy. Zamieszczono tam także szczegółowy wykaz ponad 400 miejsc w Polsce, gdzie można będzie włączyć się w akcję.

Rzecznik AI Marcin Leszczyński wskazał w rozmowie z PAP, że nowością jest w tym roku możliwość pisania petycji on-line w odniesieniu do każdego z bohaterów.

W zeszłym roku, domagając się zwolnienia więzionych za przekonania i zaprzestania prześladowania obrońców praw człowieka, napisano w Polsce ręcznie ponad 214 tys. listów.

Amnesty International to niezależny, światowy ruch walczący o uwolnienie więźniów sumienia, uczciwe i sprawiedliwe procesy sądowe, sprzeciwiający się torturom, karze śmierci i pozasądowym egzekucjom.

"Maraton Pisania Listów uosabia wszystko, czym Amnesty International jest – ludzi, którzy bezinteresownie pomagają innym osobom, niezależnie od tego, gdzie te się znajdują” - podkreśla sekretarz generalny organizacji Salil Shetty. Jak mówi, "akcja jest wielką demonstracją siły pokojowych protestów". "Pojedynczy głos można stłumić, ale tysiące wypowiedzianych wspólnie będą usłyszane" - zapewnił.

Maraton organizowany jest zawsze w weekend w okolicy 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, obchodzony w rocznicę podpisania przez ONZ w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. (PAP)