Do Warszawy przyjedzie 68 delegacji z 52 państw z całego świata. Gospodarzem spotkania jest polski Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) dr Wojciech Wiewiórowski.

Panele będą podzielone na trzy główne ścieżki tematyczne. Pierwsza będzie poświęcona zagadnieniom prawnym - różnym podejściom do ochrony danych na świecie i próbom znalezienia wspólnego mianownika. Drugi temat to ochrona prywatności i technologia - chodzi m.in. o wyzwania związane z wykorzystywaniem olbrzymich zbiorów danych (tzw. big data) oraz aplikacjami mobilnymi. Trzecia ścieżka tematyczna to różnice między uczestnikami dyskusji o danych osobowych - obywatelami, biznesem i instytucjami państwa.

Konferencja będzie podzielona na dwie części. 23 i 24 września we własnym gronie spotkają się rzecznicy ochrony danych i prywatności. Przyjmą osiem rezolucji, w których określą wspólne stanowisko wobec aktualnych wyzwań dotyczących ochrony informacji o obywatelach. Zdaniem GIODO ważne dla przeciętnego obywatela będzie stanowisko dotyczące coraz bardziej powszechnego profilowania, czyli zestawiania danych z różnych źródeł tak, by stworzyć profil konkretnej osoby. Rzecznicy mają zwracać uwagę, że obywatele powinni wiedzieć, że są profilowani, nawet jeśli odbywa się to na podstawie powszechnie dostępnych źródeł.

Natomiast 25 i 26 września odbędą się spotkania otwarte, na które zaproszono także polityków, przedstawicieli instytucji publicznych, ekspertów, działaczy organizacji pozarządowych i przedsiębiorców zainteresowanych danymi osobowymi i ochroną prywatności. Spotkanie otworzą m.in. Wiewiórowski i minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Jak podkreśla biuro GIODO, spotkania rzeczników ochrony danych osobowych z różnych krajów świata są ważną platformą wymiany poglądów na temat najnowszych problemów w dziedzinie ochrony prywatności i danych obywateli.

Honorowy patronat nad 35. Międzynarodową Konferencją Rzeczników Ochrony Danych Osobowych i Prywatności objęli prezydent Bronisław Komorowski oraz trzy ministerstwa - administracji i cyfryzacji, sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych.

Więcej: 
GIODO: ceną za rozwój technologii nie może być handel danymi
Boni: rozważmy potrzebę globalnego prawa ws. ochrony prywatności