Pakiet projektów ustaw jest realizacją ustaleń przyjętych w zeszłym tygodniu podczas spotkania Merkel z premierami 16 krajów związkowych tworzących Republikę Federalną Niemiec. To właśnie władze landów są odpowiedzialne na zakwaterowanie i wyżywienie oraz integrację imigrantów.

Rząd postanowił uznać trzy kraje bałkańskie - Albanię, Kosowo i Czarnogórę - za kraje bezpieczne, co pozwoli władzom na skrócenie procedury rozpatrywania wniosków o azyl składanych przez obywateli tych krajów oraz ułatwi ich deportacje po odrzuceniu wniosku. Urząd ds. Migracji i Uchodźców odrzuca 99 proc. wniosków imigrantów z tych krajów. W pierwszej połowie roku wnioski obywateli krajów Bałkanów Zachodnich stanowiły 40 proc. wszystkich wniosków azylowych.

Osoby oczekujące na rozpatrzenie wniosku, co trwa obecnie średnio niemal pół roku, nie będą otrzymywać świadczeń w gotówce, lecz świadczenia rzeczowe. Imigranci, którzy dostali decyzję odmowną, utracą szybciej niż dotychczas prawo do pobierania świadczeń.

"Wysyłamy wyraźny sygnał osobom, które wybierają się (do Niemiec), a nie są prześladowane ze względów politycznych ani nie uciekają z kraju ogarniętego wojną domową: nie przyjeżdżajcie, nie macie szans, będziecie musieli opuścić nasz kraj" - powiedział szef MSW Thomas de Maiziere.

Z kolei uchodźcy z Syrii i innych krajów, gdzie toczą się wojny, mający duże szanse na uzyskanie statusu azylanta, mają otrzymać szybciej dostęp do kursów językowych i innych programów integracyjnych.

Rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu, co pozwoli zapewnić środki na pomoc dla uchodźców. Z tegorocznej nadwyżki budżetowej na ten cel zostanie stworzona rezerwa w wysokości 5 mld euro.

Pomoc dla landów w tym roku zostanie podwojona z jednego do dwóch miliardów euro, w roku przyszłym zwiększy się z trzech do ponad czterech miliardów euro. Od przyszłego roku landy otrzymają z budżetu centralnego 670 euro miesięcznie na każdego imigranta.

Władze w Berlinie wyasygnują 500 mln euro na budownictwo mieszkań dla uchodźców; 350 mln euro przeznaczą na pomoc dla dzieci, które dotarły do Niemiec bez rodziców.

Rząd chce, stosując szybką ścieżkę legislacyjną, przyjąć pakiet ustaw dotyczący polityki wobec uchodźców do połowy października. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 listopada.

W tym roku do Niemiec ma przyjechać według szacunków MSW co najmniej 800 tys. uchodźców - czterokrotnie więcej niż rok wcześniej. Liczba może być jednak w rzeczywistości jeszcze wyższa. Od początku września tylko do Bawarii przyjechało 170 tys. imigrantów. W poniedziałek zarejestrowano 10 tys. uchodźców.

Premier Bawarii Horst Seehofer powiedział, że migracja "wymknęła się spod kontroli". Szef bawarskiej CSU dodał, że jego rząd rozważa możliwość podjęcia nadzwyczajnych kroków, aby zahamować falę uchodźców.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)