Byli dyrektorzy sądów z apelacji krakowskiej i wrocławskiej zostali zatrzymani w poniedziałek 28 listopada przez CBA w śledztwie dotyczącym podejrzenia korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie.

Jak poinformowała dzień później Prokuratura Krajowa, podejrzani dyrektorzy sądów mieli przyjmować korzyści majątkowe w zamian za przychylność dot. zlecania usług podmiotom gospodarczym współpracującym z Sądem Apelacyjnym w Krakowie, jak też nadzorowania realizacji usług przez te podmioty oraz aprobatę i dyspozycyjność względem podejrzanego Andrzeja P. - dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie - w zakresie podejmowanych przez niego decyzji związanych z zarządzaniem mieniem sądów.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro pytany w poniedziałek w TVP Info, czy ws. tych zatrzymań można mówić o "działaniu mafii rodzinnej", powiedział: "W potocznym rozumieniu można powiedzieć o pewnej strukturze mafijnej". "Na pewno o zorganizowanej przestępczości, która miała też konotacje rodzinne; a punktem odniesienia były zyski czerpane nielegalnie kosztem budżetu polskiego sądownictwa" – powiedział.

Jak tłumaczył, "z sądów pod różnymi pretekstami wyprowadzano pieniądze, płacono łapówki i prano brudne pieniądze". Minister przyznał, że w chwili obecnej straty sięgają 30 mln zł., ale - jak podkreślił - "mamy podstawy sądzić, że to jest więcej".

Ziobro przypomniał, że do tej pory w tej sprawie zarzuty usłyszało 26 os.; 12 zostało tymczasowo aresztowanych, w tym b. prezes i najważniejszy sędzia w Małopolsce i woj. Świętokrzyskim - prezes Sądu Apelacyjnego.

Wcześniej w tym samym śledztwie 16 podejrzanym przedstawiono zarzuty przywłaszczenia blisko 21 mln zł na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Ośmiu jest aresztowanych, w tym pięciu to byli pracownicy Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W toku postępowania dotychczas zabezpieczono mienie o łącznej wartości prawie 8 milionów złotych – podała PK.

Minister ocenił, że prokuratura wspólnie z CBA wykonują "świetną robotę". Jak dodał, sprawa ta pokazuje "niezwykle ponury obraz bezhołowia, który dział się w sądzie". Zaznaczył także, że w tej sprawie "są osoby, które pokusiły się" na przywłaszczenie niewielkich kwot.

"Mając świetnie prestiżową i płatną pracę byli gotowi ryzykować dla 4 tys. zł. i teraz mają poważny kłopot" – powiedział Ziobro. Jak ocenił, ta sprawa "to ośmiornica, która wciągała różnych ludzi w wiry przestępstw korupcyjnych".

Według Prokuratury Krajowej podejrzani w tej sprawie przyjęli pieniądze na podstawie umów cywilnoprawnych zawartych z określonymi podmiotami gospodarczymi, które miały charakter fikcyjny i w rzeczywistości nie były zrealizowane lub obejmowały zakres prac wykonanych w ramach obowiązków służbowych. Pieniądze przyjęte przez podejrzanych to kwoty w łącznej wartości od 4 tys. zł do 231,5 tys. zł.

Wśród zatrzymanych przez CBA są: były prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, dyrektor tego sądu i b. dyrektor Centrum Zakupów dla Sądownictwa, główna księgowa SA w Krakowie i specjaliści, były z-ca dyrektora z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz biznesmeni. Straty spowodowane przez tę zorganizowaną grupę przestępczą działającą w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie poprzez wyłudzenia za fikcyjne usługi mogą sięgać ponad 35 mln zł - szacuje CBA. (pap)