Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych Semper Paratus oraz nadania wyższych stopni służbowych funkcjonariuszom i pracownikom więziennictwa odbyła się w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie.
Więcej: Dziś święto Służby Więziennej>>>

Jak mówił podczas uroczystości Grabarczyk, Służba Więzienna pełni wyjątkowo ważne zadania - chroni państwo i społeczeństwo przed przestępcami, ale też pomaga osobom skazanym w odnajdywaniu właściwej ścieżki życia. "Służba Więzienna to misja; to służba bardzo trudna, ale też taka, która kształtuje charaktery" - powiedział minister sprawiedliwości.

Dodał, że MS "zrobiło sporo", aby stworzyć nowe zręby polityki karnej, nawiązując do uchwalonej niedawno nowelizacji Kodeksu karnego, zmieniającej "filozofię karania". Zgodnie z nią częściej mają być stosowane kary grzywny i ograniczenia wolności, rzadziej zaś orzekane więzienie w zawieszeniu.

Służba Więzienna obchodzi swoje święto 8 lutego. Przypada ono w rocznicę podpisania pierwszego aktu prawnego regulującego organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu niepodległości - właśnie 8 lutego 1919 r. marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych. Centralne uroczystości związane ze świętem odbyły się w Warszawie w niedzielę i poniedziałek. W weekend w niektórych więzieniach odbył się z tej okazji dzień otwarty.

Służba Więzienna zatrudnia w całym kraju blisko 30 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych; nadzorują oni ok. 79 tys. osób odbywających kary w więzieniach i aresztach śledczych.(PAP)

ID produktu: 40187586 Rok wydania: 2014
Autor: Kazimierz Postulski
Tytuł: Kodeks karny wykonawczy. Komentarz>>>