Obecnie śledztwo, które zostało przedłużone do lipca, obejmuje jedenaście wątków – poinformowała w czwartek rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej Iwona Śmigielska-Kowalska.

Jak wyjaśniła, wśród nowych wątków dołączonych do prowadzonego tam postępowania znalazły się zawiadomienia, dotyczące czynności podejmowanych przez łódzką kancelarię komorniczą w latach 2013-14, w tym m.in. zajęcia samochodu audi w miejscowości Grudzeń Las (woj. łódzkie) oraz samochodu opel w Łodzi. Jedno z zawiadomień dotyczy egzekucji komorniczej ze świadczenia emerytalnego.

Czytaj: Wychodzą kolejne sprawy asesora od ciągnika>>>

„Każdy z nowych wątków, jak w przypadku poprzednich zawiadomień, będzie szczegółowo wyjaśniany, także w oparciu o akta postępowań komorniczych” – podkreśliła Śmigielska-Kowalska.

Śledztwo płockiej Prokuratury Okręgowej dotyczy działań kancelarii komorniczej przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieście i podejmowanych tam działań m.in. przez asesora Michała K. W marcu śledczy przedstawili zarzut przekroczenia uprawnień w związku z zajęciem traktora rolnika spod Mławy niebędącego dłużnikiem. Grozi za to do 3 lat więzienia.

Zarzut dotyczy poświadczenia nieprawdy w protokole zajęcia ciągnika, gdzie - jak informowała prokuratora - asesor wskazał, iż ciągnik znajdował się na terenie nieruchomości dłużnika, a faktycznie stał na sąsiedniej posesji rolnika, który dłużnikiem nie był. Jednocześnie Michał K. „rażąco nisko” oszacował wartość zajmowanego ciągnika. W trakcie przesłuchania asesor nie przyznał się do zarzucanego czynu przekroczenia uprawnień, złożył obszerne wyjaśnienia, utrzymując, iż postępował zgodnie z przepisami.

Na początku kwietnia komisja dyscyplinarna Krajowej Rady Komorniczej (KRK) podjęła decyzję o wykreśleniu Michała K. z listy asesorów komorniczych. Z początkiem maja KRK poinformowała natomiast, że przed komisją dyscyplinarną trwa postępowanie dyscyplinarne w sprawie samego komornika Jarosława K. Przypomniała jednocześnie o zawieszeniu komornika „w czynnościach komorniczych” przez ministra sprawiedliwości.

  Wojciech Tomalak
  Status ustrojowy i procesowy komornika sądowego>>>

Oprócz zajęcia ciągnika rolnika spod Mławy, w ramach śledztwa, sprawdzane są m.in. zajęcia przez tego samego asesora samochodu przedsiębiorcy z Gostynina oraz czterech pojazdów właścicielki firmy w Sieradzu, nowe zawiadomienia wpłynęły z Warszawy, Łodzi i Brzezin (woj. łódzkie), a ostatnie, dotyczące zajęcia maszyn rolniczych, z miejscowości pod Zgierzem (woj. łódzkie).

Według dotychczasowych ustaleń śledztwa, trzy wcześniejsze wątki postępowania, w tym sprawa zajęcia ciągnika pod Mławą, samochodu przedsiębiorcy z Gostynina i pojazdów właścicielki firmy w Sieradzu, łączy grono osób i podmiotów prawnych, które brały udział w kolejnych etapach postępowania egzekucyjnego. Śledczy zamierzają wyjaśnić powiązania tych osób i podmiotów. Chodzi m.in. o tego samego wierzyciela, tego samego asesora i tę samą kancelarię komorniczą przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieście, a także osobę, która w dwóch z trzech przypadków nabyła zajęte pojazdy sprzedane w trybie umowy komisowej.

„Także w przypadku pozostałych zawiadomień, w tym także tych, które wpłynęły do prokuratury w ostatnim czasie, sprawdzane będą ewentualne powiązania osób występujących w prowadzonych czynnościach komorniczych” - zaznaczyła Śmigielska-Kowalska.

Prokuratura Okręgowa w Płocku czeka na wyniki lustracji postępowań komorniczych łódzkiej kancelarii w okresie od 2013 r., która została wszczęta z inicjatywy KRK oraz na wniosek śledczych. Chodzi m.in. o zbadanie tych przypadków, w których po zajęciach ruchomości były one sprzedawane w trybie umowy komisowej, a nie powszechniej stosowanej licytacji. (PAP)