Jak poinformował we wtorek koordynator Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego Bartłomiej Świerczewski, wpłynęło 807 propozycji, które w najbliższych dniach zostaną opublikowane na stronie internetowej.

„W trakcie oznaczania otrzymanych projektów stwierdzamy, że większość z nich dotyczy rekreacji, sportu, budowy ścieżek rowerowych, parkingów lub przejść dla pieszych. Można dostrzec tendencję, że mieszkańcy nie zgłaszają już przysłowiowej każdej dziury w drodze” - dodał Świerczewski.

Jak zaznaczył, trudno na razie ocenić, czy zgłoszono więcej projektów na większe kwoty. W tej edycji podwyższono bowiem z 1,5 do 2 mln zł maksymalną granicę kosztu inwestycji. „Koszty danego projektu proponowane przez mieszkańców to wstępny szacunek, który trzeba zweryfikować. Potrwa to do końca maja” - dodał Świerczewski.

Zobacz książkę "Partycypacja społeczna w samorządzie terytorialnym" dostępną w księgarni internetowej Profinfo >>

Latem zaplanowano konsultacje, a głosowanie nad projektami obędzie się na przełomie września i października.

W 2014 r. w ramach WBO zgłoszono 483 propozycji, z których zakwalifikowano do wykonania 89 projektów na kwotę 20 mln zł. Najwięcej, ponad 15 tys. z ponad 150 tys. głosów, zebrała propozycja budowy 10 kilometrów tras rowerowych w centrum miasta zgłoszona przez Rowerowy Wrocław. Przed dwoma laty w pilotażowej edycji wrocławskiego budżetu obywatelskiego wykonano 8 projektów za łączną kwotę 3 mln zł.(PAP)

ros/ jbr/