"Wczoraj zdecydowałam o wszczęciu kontroli wewnętrznej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Gdańsku" - powiedziała na konferencji prasowej Królikowska, nadzorująca Urząd Kontroli Skarbowej.

Kontrola będzie dotyczyła "prawidłowości działania Urzędu Kontroli Skarbowej, również w innych sprawach, ale ze szczególnym uwzględnieniem tego wątku (sprawy Moniki Nowak - PAP)".

"Po wynikach kontroli podejmę decyzję o ewentualnych dalszych działaniach" - powiedziała Królikowska.

Wiceminister finansów dopytywana była też, czy MF próbowało wyjaśniać kim jest "Gośka", o której w nagranych rozmowach mówił Andrzej Parafianowicz.

"Z kontekstu rozmowy (...) nie było podane ani stanowisko osoby, ani też urząd czy gdzie ta osoba pracuje. Stąd mogę się domyślać, tak jak i państwo, kto jest tą osobą, o której pan Parafianowicz wspomina, czy na jakie wpływy się powołuje" - odpowiedziała Królikowska.

Tygodnik "Wprost" opublikował stenogram z nagrania rozmowy Nowaka z Andrzejem Parafianowiczem, byłym wiceministrem finansów, byłym szefem Głównego Inspektoratu Informacji Finansowej. Nowak mówi tam o kontroli finansów swojej żony. Parafianowicz miał mówić Nowakowi, że użył swych wpływów do zablokowania kontroli skarbowej u żony Nowaka. W sprawie treści tej rozmowy praska prokuratura wszczęła śledztwo. (PAP)