Hobby pewnej podatniczki to malowanie obrazów. Od 2017 r. uzyskuje ona przychody z tytułu sprzedaży malowanych przez siebie obrazów. Obrazy tworzone przez nią spełniają przesłanki utworu określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Podatniczka swoje obrazy prezentuje na stronie internetowej, przy czym strona ta nie jest sklepem internetowym. Na stronie tej zamieszczony jest opis twórczości, adres e-mail, lista wystaw, na których prezentowane były obrazy oraz linki do stron internetowych galerii sztuki i domów aukcyjnych, w których można nabyć te obrazy. Podatniczka sprzedaje swoje obrazy za pośrednictwem galerii sztuki i domów aukcyjnych. Zawiera z nimi umowy, na podstawie których zleca danemu podmiotowi - w zamian za określone w umowie procentowo wynagrodzenie - dokonanie sprzedaży określonego obrazu za możliwie najwyższą cenę na prowadzonej publicznie aukcji, w ramach oferty galeryjnej lub online. Kupujący płaci cenę sprzedaży na rzecz danej galerii. Wynagrodzenie danej galerii sztuki lub domu aukcyjnego potrącane jest z ceny sprzedaży za obraz, która przelewana jest przez tę galerię lub dom na rachunek bankowy podatniczki.

Zdarza się również, że nabywca nawiązuje bezpośredni kontakt z podatniczką i sprzedaje ona obraz takiej osobie bez pośrednictwa galerii. Podatniczka zapytała fiskusa m.in. czy przychody uzyskiwane przez nią ze sprzedaży obrazów stanowią przychody z praw majątkowych.

Zobacz w LEX: Przypisanie przychodu do działalności gospodarczej >>

Sporadyczne malowanie to nie działalność gospodarcza

W interpretacji z 6 kwietnia br. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że stanowisko podatniczki jest prawidłowe (nr 0112-KDIL2-1.4011.940.2022.2.MKA). Przypomniał, że dla uznania określonego pola aktywności podatnika za pozarolniczą działalność gospodarczą konieczne jest łączne zaistnienie trzech cech funkcjonalnych: zarobkowości, zorganizowania i ciągłości. Brak którejkolwiek z nich oznacza, że dana działalność nie może być zakwalifikowana do kategorii działalności gospodarczej. Organ uznał, że sprzedaż namalowanych przez podatniczkę obrazów nie nosi znamion działalności gospodarczej − nie zostały spełnione kryteria wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, dlatego też przychodów z tego tytułu nie należy zaliczać do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dyrektor KIS uznał, że przychody ze sprzedaży tworzonych przez podatniczkę obrazów należy traktować jako przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 18 ustawy o PIT. Podkreślił, że w odniesieniu do wypłat na rzecz podatniczki  wynagrodzenia z tytułu sprzedaży obrazów – stanowiącego przychód ze źródła przychodów określonego w art. 18 ustawy o PIT – przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, podmiot ten pełni funkcję płatnika i jest zobowiązany do poboru zaliczek na podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

Zobacz również: Samotni rodzice mogą odzyskać podatek >>

Czytaj w LEX: Przychody z wykonywanej osobiście działalności artystycznej >>

Płatnikiem jest galeria i dom aukcyjny

Zdaniem organu, jeśli kupującym obrazy będzie podmiot prowadzący działalność gospodarczą z siedzibą w Polsce (np. galeria, dom aukcyjny), to na tym podmiocie – jako na płatniku – będzie ciążył obowiązek pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w sposób określony w art. 41 ustawy o PIT. Natomiast jeśli kupującym obrazy jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, to nie będzie ciążył na podatniczce obowiązek samodzielnego uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego, a osiągnięte przychody z tytułu sprzedaży praw majątkowych będzie zobowiązana wykazać w zeznaniu rocznym.

- W pewnych sytuacjach podatnicy mogą mieć wątpliwości, do jakiego źródła należy zakwalifikować dany rodzaj osiąganego przez nich przychodu. W przywołanym stanie faktycznym interpretacji organ wskazał, że przychód osiągany ze sprzedaży obrazów może stanowić przychód albo z pozarolniczej działalności gospodarczej lub przychód z praw majątkowych. Osiągane źródło przychodów można zakwalifikować bowiem wyłącznie do jednego źródła – podkreśla Agnieszka Zachorska, starszy konsultant podatkowy w Kancelarii Pietrusiński sp.k.

 

Nowość
Nowość

Monika Brzostowska, Patrycja Kubiesa

Sprawdź  

Jej zdaniem, dyrektor KIS słusznie uznał, że osiągane przez podatnika przychody z odpłatnego zbycia namalowanych obrazów nie noszą znamion działalności gospodarczej.

- Przede wszystkim aktywność artysty musiałaby przybrać formę zorganizowania w sensie faktycznym i prawnym, co w tym przypadku nie miało miejsca. Podatnik nie podejmował profesjonalnych działań nastawionych na osiąganie zysku ze sprzedaży a malowanie obrazów przez podatnika stanowiło wyłącznie jego hobby, realizowane w sposób nieregularny, uzależniony od weny artysty. Podatnik nie podejmował również aktywnych działań marketingowych a sprzedaż obrazów na zamówienie miała charakter nieregularny – ocenia Agnieszka Zachorska.

 

Ekspertka dodaje, że nie można w tej sytuacji uznać, że działalność podatnika była nastawiona stricte na cel zarobkowy i prowadzona w sposób ciągły. - Oczywiście podatnik osiągał przychód ze sprzedaży obrazów, ale aktywność zmierzająca do osiągnięcia zysku nie miała charakteru działalności typowego przedsiębiorcy. Faktyczne zatem działania podatnika nie noszą cech działalności gospodarczej. Podatnik nie dokonał również rejestracji działalności gospodarczej przewidzianej w przepisach prawa. Tym samym należało wykluczyć to źródło przychodów – uważa Agnieszka Zachorska.

Wskazuje ona, że odrębnym źródłem przychodów jest przychód z praw majątkowych, gdzie bezpośrednim źródłem jest prawo majątkowe w postaci utworu czy artystycznego wykonania.

- I w tym przypadku należy podzielić stanowisko dyrektora KIS, że namalowane obrazy przez podatnika stanowią utwory tworzone przez artystę. Wobec tego sprzedaż namalowanych obrazów będzie stanowiła przychód z praw majątkowych – ocenia Agnieszka Zachorska.

Czytaj też: Źródło przychodu osoby fizycznej z dzierżawy znaku towarowego >>

 

 

Podatnik nie jest zobowiązany do zapłaty najwyższych podatków

- Podatniczka w przedstawionej sytuacji faktycznej ma prawo do wyboru korzystnego dla siebie wyboru płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych, zgodnie z intencją ustawodawcy wspierania twórców osiągających przychody z tytułu korzystania przez nich z praw autorskich – podkreśla Stefan Kowalski, radca prawny, partner w Kowalski & Wisła Attorneys.

Ekspert zauważa, że podatniczka nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na malowaniu obrazów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tylko, sprzedając obrazy, osiąga przychody z ich odpłatnego zbycia.

- Zgodnie z polskim prawem podatkowym nie każdy przejaw niezależnej aktywności, z którego można osiągnąć przychód należy zakwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, a podatnik nie ma obowiązku takiego kształtowania swojej działalności, aby był zobowiązany do zapłaty jak najwyższych podatków – ocenia Stefan Kowalski.

Czytaj w LEX: Opodatkowanie dochodów z prowadzenia blogów >