Mąż podatniczki, będąc jeszcze kawalerem w 2017 r. kupił spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Następnie w kwietniu 2018 r. złożone zostało oświadczenie o ustanowieniu odrębnej własności powyższego lokalu i zawarta została umowa przeniesienia własności lokalu w trybie art. 17(14) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, na podstawie której nabył on własność tego lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej.

W czerwcu 2021 r. podatnik zawarł związek małżeński. W lipcu tego samego roku małżonkowie zawarli umowę majątkową małżeńską, na mocy której rozszerzyli swój ustrój majątkowy małżeński na wszelkie przedmioty nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego jak i w trakcie trwania ich związku małżeńskiego, z wyłączeniem tych przedmiotów, na które zgodnie z art. 49 kodeksu rodzinno-opiekuńczego wspólności rozszerzyć nie można. W wyniku zawarcia powyższej umowy majątkowej małżeńskiej lokal mieszkalny wszedł w skład majątku wspólnego małżonków. Obecnie planują oni dokonać w br. sprzedaży tej nieruchomości. Małżonkowie powzięli wątpliwość, czy w przypadku tej sprzedaży dokonanej w 2023 r. wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Ich zdaniem, nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czytaj w LEX: Nabycie przez małżonka nieruchomości i praw majątkowych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych >>

Włączenie do majątku wspólnego nie jest nabyciem

W interpretacji z 22 marca br. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał rację podatniczce (nr 0115-KDIT3.4011.160.2023.1.KP).

Dyrektor podkreślił, że zarówno darowizna do majątku wspólnego małżonków, jak i umowa rozszerzająca wspólność małżeńską majątkową wywołują takie same skutki na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Włączenie do majątku wspólnego np. w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową nieruchomości wchodzącej uprzednio w skład majątku osobistego małżonka nie stanowi nabycia tej nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Datą nabycia nieruchomości przez każdego z małżonków jest data nabycia przez tego małżonka, który tę nieruchomość lub prawo włączył do majątku wspólnego.

Oznacza to, że za datę nabycia przez małżonkę lokalu mieszkalnego, włączonego do majątku wspólnego małżonków w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność małżeńską, która należała wcześniej do majątku odrębnego jej męża, należy przyjąć dzień nabycia nieruchomości przez męża, tj. 10 stycznia 2017 r.

Czytaj w LEX: Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży nieruchomości na przykładach >>

Zobacz również: Po sprzedaży mieszkania można uniknąć zapłaty podatku >>

Zatem, odpłatne zbycie nieruchomości w 2023 r. nastąpi po upływie terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości. W konsekwencji, odpłatne zbycie nie będzie stanowić dla żony źródła przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie będzie ciążył na niej obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu.

Czytaj w LEX: Nabycie nieruchomości, jej darowizna i zbycie przez obdarowanego >>

 

Moment nabycia nieruchomości przez kawalera

- W komentowanej interpretacji podtrzymano korzystną dla podatników linię orzeczniczą w zakresie ustalenia momentu nabycia nieruchomości przez małżonka, jeżeli staje się on właścicielem nieruchomości na skutek zawartej z drugim małżonkiem umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską – ocenia Karolina Kubista, adwokat w Kancelarii JKP. Legal.

Ekspertka wyjaśnia, że określenie momentu nabycia nieruchomości jest bardzo istotne dla podatników, bowiem nie dojdzie do powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli sprzedamy nieruchomość po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości.

Sprawdź w LEX: Opodatkowanie podatkiem dochodowym sprzedaży nieruchomości przez małżonka spadkobiercę w przypadku jej nabycia przez małżonków w ramach ustawowej wspólności majątkowej - LINIA ORZECZNICZA >>

- Jeżeli zatem organ podatkowy uznałby, że zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej stanowi nabycie nieruchomości przez wnioskodawczynię, to wówczas w opisanej sytuacji mąż wnioskodawczyni podatku dochodowego by nie zapłacił, ale do jego zapłaty zobowiązana byłaby wnioskodawczyni. Wydaną interpretację uznać należy za korzystną i zbieżną z dotychczasową praktyka orzeczniczą – podkreśla Karolina Kubista.

Czytaj w LEX: Sprzedaż nieruchomości nabytej do majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską po jej ustaniu >>

 

Monika Brzostowska, Patrycja Kubiesa

Sprawdź  

Autonomia prawa podatkowego

Kolejny ekspert zwraca uwagę na autonomię prawa podatkowego, co istotne jest także w orzecznictwie sądów administracyjnych.

- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawił stanowisko, które jest logiczne, zgodne z przepisami i orzecznictwem oraz zasadami prawa podatkowego. Pomimo zmian związanych z mieszkaniem na gruncie prawa cywilnego (tj. ustanowienie odrębnej własności lokalu i rozszerzeniem wspólności majątkowej małżeńskiej) organ podatkowy słusznie stwierdził, że nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu zbycia lokalu mieszkalnego zgodnie z prawem podatkowym – podkreśla Stefan Kowalski, radca prawny, partner w Kowalski & Wisła Attorneys.

Ekspert dodaje, że autonomia prawa podatkowego spowodowała korzystną dla podatnika interpretację prawa podatkowego przy zastosowaniu wykładni systemowej i funkcjonalnej.

- Przywołać tu należy uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 marca 2011 r., sygn. akt II FPS 8/10 oraz uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 kwietnia 2012 r., sygn. akt II FPS 3/11, jak też niedawną uchwałę NSA z 27 marca br., sygn. akt I FPS 2/22 – wyjaśnia Stefan Kowalski.