„Kwestia inflacji jest, oczywiście szczególnie dziś, bardzo istotna i na budżet w 2016 r. będzie miała potężny wpływ. Będzie głównym elementem, który może zmienić obraz budżetu na przyszły rok” - powiedział Kotecki.

Zaznaczył jednocześni, że prace nad dokumentem dopiero się rozpoczęły. „My dopiero rozpoczynamy prace budżetowe i jeżeli będzie duże przekonanie, że należy zmienić prognozę inflacji na przyszły rok, ponieważ ta, która jest (…) raczej nie jest już bazową, ale jest – w tym przypadku – przeszacowana, że będzie gorzej, to oczywiście trzeba będzie to zrobić” - podkreślił.

W przyjętym na początku tego miesiąca przez rząd projekcie budżetu na przyszły rok zapisano, że średnioroczna inflacja znajdzie się na poziomie 1,7 proc.

Tematem wtorkowego seminarium eksperckiego była polityka fiskalna po zakończeniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski.

Rada do spraw gospodarczych i finansowych (ECOFIN), w skład której wchodzą ministrowie finansów krajów UE, 19 czerwca zakończyła procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Decyzja ta była zgodna z rekomendacją Komisji Europejskiej z 13 maja tego roku.(PAP)

rbk/ mhr/