Rezultaty głosowania i listę projektów, uporządkowaną na podstawie liczby oddanych głosów, ogłosił w poniedziałek w ratuszu prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.

W kategorii dużych przedsięwzięć, o wartości powyżej 100 tys. zł, najwięcej głosów – niemal 8 tys. - uzyskał projekt modernizacji i budowy boisk przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6. Przedsięwzięcie ma kosztować 980 tys. zł. Kompleks rekreacyjno-sportowy powstanie też przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2, a trzy boiska, bieżnię i skocznię w dal zyska Gimnazjum nr 7 (koszt budowy wyniesie łącznie 3,26 mln zł).

Władze Kielc zdecydowały, że realizowany będzie także jeden z trzech kolejnych pomysłów w rankingu, dotyczący inwestycji w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10. Są to: modernizacja pracowni komputerowej, szatni lub sali gimnastycznej. "Szkoła wybierze jeden projekt. Chcemy w ten sposób docenić aktywność społeczności - na wszystkie projekty oddano tu podobną liczbę głosów - po 3,5 tys. i mają one podobną wartość - od 200 do 300 tys. zł" - mówił Lubawski.

W ramach budżetu partycypacyjnego na 2015 r. w Kielcach będzie realizowanych też 18 małych projektów – wartość każdego z nich nie przekracza 100 tys. zł. - w sumie za 1 mln 40 tys. zł.

Cztery z nich dotyczą budowy siłowni na wolnym powietrzu, w tym zwycięski - w parku Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, za ponad 90 tys. zł z 8 tys. głosów. Siedem pomysłów zakłada połączenie brakujących odcinków istniejących szlaków rowerowych, dwa - budowy palców zabaw przy przedszkolach. Realizowany będzie m.in. projekt dotyczący ułatwienia dostępu osobom niewidomym do filii jednej z miejskich bibliotek.

Listę rankingową można znaleźć na stronie stronie internetowej ratusza: www.um.kielce.pl.

                                        

Początkowo władze Kielc planowały przeznaczyć na budżet obywatelski 5 mln zł (4 mln - na duże projekty, 1 mln – na małe). W rezultacie głosowania i decyzji włodarzy, realizacja wszystkich przedsięwzięć ma kosztować ok. 5,5 mln zł.

W głosowaniu nad projektami budżetu uczestniczyło 51 tys. kielczan, którzy przez dwa tygodnie października oddali 113 tys. ważnych głosów drogą elektroniczną - mailem lub za pomocą specjalnej aplikacji, tradycyjną pocztą lub wrzucając kartę do urny. Jedna osoba mogła głosować na więcej niż jeden projekt.

"To oznacza, że głosowała jedna czwarta mieszkańców naszego miasta. To sukces, jeśli idzie o frekwencję" - ocenił Lubawski.

Prezydent tłumaczył, że zwycięskie przedsięwzięcia będą wpisane do projektu budżetu miasta na przyszły rok, który będzie zatwierdzała po listopadowych wyborach nowa rada miasta. "Potem przystąpimy do przetargów dotyczących projektów i wykonania. Będziemy zmuszali warunkami przetargowymi, aby najpóźniej w czerwcu rozpoczęły się prace budowlane – by wykorzystać do robót wakacje" - wyjaśnił Lubawski.

Wiceprezydent Tadeusz Sayor w rozmowie z dziennikarzami odniósł się do zarzutów zgłaszanych niedawno przez część miejskich stowarzyszeń, odnośnie regulaminu przyjmowanych projektów. "Najwięcej zarzutów dotoczyło restrykcyjnej pracy komisji, czyli odrzucenia połowy zgłoszonych projektów. Wnioskodawcom w przyszłym roku radziłbym bardzo starannie czytać reguły gry. Ustalając pewien regulamin, musimy zgodnie z nim kwalifikować wnioski. Naprawdę niektóre projekty były świetne i przykro nam było je odrzucać, ale nie mieściły się w regulaminie budżetu obywatelskiego" - mówił wiceprezydent.

Sayor przypomniał, że projekty można było przed złożeniem konsultować m.in. w Miejskim Zarządzie Dróg i w wydziale inwestycji magistratu, ale niewielu wnioskodawców z tego skorzystało. Zaznaczył, że w przyszłym roku regulamin zostanie zmieniony, by móc przyjmować więcej przedsięwzięć.

Budżet obywatelski będzie uchwalony w Kielcach po raz drugi. W ramach przedsięwzięcia zgłoszono 130 projektów. Dotyczyły m.in. organizacji ruchu rowerowego, budowy ulic, chodników, placów zabaw i boisk.

Zobacz: Mieszkańcy Kielc zgłosili 130 propozycji do budżetu obywatelskiego >>

Po weryfikacji wniosków - pod względem formalnym, prawnym i kosztowym - przez komisję powołaną przez prezydenta Kielc, pod głosowanie mieszkańców - trwało przez dwa tygodnie października - poddano 65 projektów.

Nie zrealizowano jeszcze projektów zgłoszonych w ub.r. w ramach budżetu obywatelskiego. Władze Kielc tłumaczyły problemy i opóźnienia skalą realizowanych przedsięwzięć. Do końca roku mają być gotowe wybrane wówczas w głosowaniu dwa boiska przy zespołach szkół ogólnokształcących, a do czerwca 2015 r. powinna zakończyć się rozbudowa dróg rowerowych łączących północne, południowe i wschodnie dzielnice miasta ze ścieżkami w centrum. (PAP)

ban/ mhr/