Na pytanie dziennikarzy TVN CNBC, ile w tym roku KGHM zapłaci podatku od kopalin, Wirth odpowiedział: "myślę, że w okolicy 1,5 mld zł, natomiast rok 2013 to będzie rząd 2 mld zł. I myślę, że rok 2013 będzie przyczynkiem do dyskusji, co z tym podatkiem dalej" - dodał.

Po 9 miesiącach 2012 r. KGHM zapłacił 817 mln zł z tytułu podatku od wydobycia niektórych kopalin. Prezes informował wcześniej, że w całym roku kwota podatku zapłaconego przez miedziowy koncern sięgnie 1,2-1,3 mld zł. Podatek wszedł w życie w połowie kwietnia 2012 r. Wirth poinformował także, że na koniec roku spółka może pokazać zadłużenie w wysokości 0,5-1 mld zł.
Inwestycja w Kazachstanie.

KGHM może do końca tego roku złożyć ofertę na zakup koncesji w Kazachstanie - poinformował prezes spółki, Herbert Wirth."Ostatnio wizytowałem Kazachstan i wydaje się, że jest to bardzo ciekawy rynek, zwłaszcza w kontekście umowy, którą zawarła pani kanclerz Merkel z rządem kazachskim, a która dotyczy tak naprawdę sektora surowcowego. To też należy brać pod uwagę" - poinformował w TVN CNBC Wirth.

Pytany, czy KGHM widzi tam potencjalne cele do przejęć odpowiedział: "znalazłem potencjalne cele". Dodał, że rozmowy znajdują się na razie na etapie wstępnym. "Jesteśmy na początku. Przygotowujemy się do złożenia oferty na nabycie koncesji. Myślę, że jeszcze w tym roku, po uzgodnieniu z naszą radą nadzorczą złożymy taką ofertę" - skomentował.

jow/ asa/ mki/