Ogłosił, że włoski portal będzie wzorować się na podobnej inicjatywie holenderskiej Partii na Rzecz Wolności (PVV), która zbiera zażalenia na imigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej.

W utworzeniu włoskiej strony ma uczestniczyć między innymi radny Ligi z Mediolanu Max Bastoni.

Obaj politycy separatystycznej Ligi Północnej zaznaczyli w nocie, że portal będzie „przestrzenią wolności otwartą na współpracę ze wszystkimi, włącznie z siłami porządkowymi”.

"Kierując się pozytywnym przykładem, zrealizowanym już w Holandii przez Geerta Wildersa (szefa PVV), także my w Padanii uważamy za absolutnie niezbędny portal, który umożliwi wszystkim obywatelom sygnalizowanie budzących zastrzeżenia faktów i zachowań, dotyczących imigrantów spoza Unii" - poinformowali pomysłodawcy.

Według nich „zbyt wiele negatywnych lub przynajmniej kontrowersyjnych sytuacji” pozostaje bez echa i nie jest formalnie zgłaszanych kompetentnym organom. Winą za ten stan rzeczy inicjatorzy portalu obarczają opinię publiczną oraz media, ich zdaniem, „podporządkowane dyktaturze politycznej poprawności”. Portal Ligi określili jako „wolny od cenzury”.

Ponadto politycy Ligi Północnej wyrazili uznanie dla inicjatywy holenderskiej partii, podkreślając, że w ciągu kilku dni zebrano na jej portalu 30 tysięcy zgłoszeń.

„Oczekujemy fali sygnałów z miast, miasteczek, osad i dzielnic, gdzie występuje największe i najgroźniejsze zjawisko nielegalnej imigracji” - oświadczył eurodeputowany Borghezio, wielokrotnie krytykowany za ksenofobiczne wypowiedzi.

Inicjatywę portalu Ligi skrytykowała największa siła włoskiej centrolewicy, Partia Demokratyczna (PD), nawołując do jego bojkotu. Pomysł ten deputowany PD Enrico Farinone nazwał „nieodpowiedzialną prowokacją”.

“To inicjatywa ponura i niebezpieczna” - oceniło kierownictwo ugrupowania Włochy Wartości, według którego “Borghezio przekroczył wszelką granicę przyzwoitości”.

Holenderski portal partii Geerta Wildersa zbiera zażalenia na imigrantów zarobkowych z Europy Środkowo-Wschodniej, wskazując na znaczny wzrost ich liczby od czasu, gdy w maju 2007 roku Holandia otworzyła swój rynek pracy dla nowych państw członkowskich UE, w tym Polski.

W poniedziałek ambasadorowie dziesięciu tzw. nowych państw Unii (Polski, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Słowenii, Węgier, Bułgarii i Rumunii - kraje te dołączyły do UE w 2004 i 2007 roku)podpisali list wzywający holenderskich polityków do odcięcia się od inicjatywy partii PVV.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ az/ kar/