Jak poinformowało w piątek Centrum Informacyjne Rządu, nowy spot informacyjny został wyemitowany w telewizji i internecie. Mówi o tym, że reforma emerytalna to nie tylko podniesienie wieku emerytalnego, ale również ograniczenie uprawnień emerytalnych poszczególnych grup zawodowych.

Na początku filmu wypowiada się młoda kobieta: "Mam pracować dłużej? W porządku, rozumiem. Ale przecież są tacy, którzy przechodzą na emeryturę w pełni sił". W dalszej części filmu występują przedstawiciele różnych grup zawodowych, m.in. pracownik fizyczny, lekarz, policjant i żołnierz, którzy podnoszą z ziemi elementy większej konstrukcji i je ze sobą łączą. Dopiero kiedy kamera się oddala, widać, że fragmenty trzymane przez wszystkie grupy zawodowe po połączeniu tworzą kontur Polski.

W tym czasie lektor mówi: "Reforma emerytalna to nie tylko podniesienie wieku emerytalnego. To także ograniczenie szczególnych uprawnień emerytalnych niektórych grup zawodowych. Dzisiaj bywa tak, że na emeryturę przechodzą zdrowi i silni ludzie, czasem w szczycie swoich możliwości. Dlatego po reformie dłużej pracować będą: policjanci i żołnierze, sędziowie, prokuratorzy i rolnicy. Zmiany obejmą także księży. Jak wszyscy to wszyscy. Solidarnie" - mówi w spocie lektor.

Film można obejrzeć na uruchomionej przez rząd stronie www.emerytura.gov.pl, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat reformy. Można go również oglądać na kanale Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w serwisie YouTube http://www.youtube.com/watch?v=27y9oKknonc&feature=player_embedded. Podobnie jak dwa pierwsze spory, widzowie mogą zobaczyć go w TVP1, TVP2, Polsacie, TVN i TVN24.

Według CIR propozycje dotyczące wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn i ograniczenia przywilejów emerytalnych niektórych grup zawodowych budzą duże emocje. W związku z tym ogólnopolską kampanię na ten temat postanowiły podjąć resorty: pracy, finansów, obrony narodowej, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

CIR w piątek poinformował, że zgodnie z planem, funkcjonariusze i żołnierze będą pracować dłużej o 10 lat. Zmiany przewidują, że przedstawiciele służb mundurowych nabędą prawo do emerytury po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku oraz stażu służby.

Sędziowie i prokuratorzy obecnie nie przechodzą na emeryturę, tylko w tzw. stan spoczynku – prawo do tego świadczenia nabywają z dniem ukończenia 65. roku życia. Ponadto sędzia i prokurator mogą przejść w stan spoczynku wcześniej – w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), jeśli przepracowali na swoim stanowisku, odpowiednio, 25 i 30 lat. "W projekcie reformy proponuje się, aby z tych uprawnień mogli skorzystać tylko ci sędziowie i prokuratorzy, którzy wyżej wymieniony wiek osiągną do 31 grudnia 2017 r. Po tej dacie będą przechodzić w stan spoczynku w wieku 67 lat" - czytamy w komunikacie CIR.

Rolnicy obecnie mogą odchodzić na emeryturę o pięć lat wcześniej niż wynosi ustawowy wiek emerytalny (kobieta – 55 lat, mężczyzna – 60 lat), pod warunkiem że przestali być rolnikami, czyli np. przepisali gospodarstwo rolne na dzieci. "W projekcie reformy proponuje się, aby z tych uprawnień mogli skorzystać tylko ci rolnicy, którzy wyżej wymieniony wiek osiągną do 31 grudnia 2017 r. Po tej dacie będą przechodzić na emeryturę po osiągnięciu tego samego wieku emerytalnego co w systemie powszechnym" - napisano w komunikacie.

Rząd chce również likwidacji Funduszu Kościelnego. Proponowane zmiany zakładają, że Kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie zapłacą składki ubezpieczeniowe. Jak podkreślono w komunikacie, jednocześnie każdy obywatel będzie mógł przeznaczyć 0,3 proc. należnego podatku rocznego na realizację misji Kościołów i związków wyznaniowych. Według szacunków przekazana kwota może wynieść ok. 100 mln zł rocznie, co odpowiada dotychczasowym wydatkom państwa na te cele. Nowy system mógłby zacząć funkcjonować od początku 2013 roku.

Na stronie www.emerytura.gov.pl, w zakładce "Najczęściej zadawane pytania" czytamy m.in.: dlaczego zrównywany jest wiek emerytalny kobiet i mężczyzn?, czy kobiety nie mogłyby nadal pracować proporcjonalnie krócej?, czy są jakieś inne sposoby na utrzymanie wysokości emerytur bez podnoszenia wieku emerytalnego?

Informacje na temat reformy można też znaleźć na profilach KPRM w serwisie Facebook, Twitter (http://twitter.com/#!/PremierRP) oraz BLIP (http://premier.blip.pl/).

Także dzwoniąc na pod numer specjalnej infolinii 801 88 99 44 można porozmawiać z konsultantami z ZUS, resortu pracy i resortu spraw wewnętrznych. (PAP)

aop/ mki/ gma/