W szkoleniu wezmą udział Afgańczycy w wieku od 20 do 40 lat. "Rozpoczynamy od szkoleń z zakresu BHP. W programie znalazły się także między innymi szkolenia z taktyki gaszenia pożarów w budynkach mieszkalnych i lasach. Pokażemy, jak stosować nowoczesny sprzęt chroniący drogi oddechowe w strefach zadymienia; przy okazji zaprezentujemy także krajowy system ratownictwa gaśniczego w Polsce" - powiedział PAP we wtorek rzecznik Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Dariusz Andryszkiewicz.
Afgańczycy będą szkoleni w laboratoriach oraz na poligonie przystosowanym do szkoleń dla strażaków. "Mamy na poligonie tory kolejowe i wagony, a także cysterny, które można przewrócić. Jeśli trzeba będzie zorganizować temat z zakresu katastrof samolotowych, to dysponujemy samolotami wojskowymi i helikopterami" - dodał Andryszkiewicz.
Na częstochowskim poligonie znajduje się 55 stanowisk, m.in. gaszenia pożarów gazów LPG (propan-butan), gaszenia pożarów piwnic, symulacji pożarów samochodów przewożących gaz płynny, ćwiczeń z wybuchu zbiorników ciśnieniowych z gazem palnym, ćwiczeń ratowniczo-gaśniczych podczas katastrof w tunelach i garażach podziemnych. Na stanowisku ćwiczeń gaszenia pożarów baz paliwowych znajduje się 6 stalowych ustawionych pionowo zbiorników w kształcie walca o średnicy 3,5 metra, które zostały obwałowane nasypem ziemnym.
Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie szkoli strażaków z różnych krajów w ramach programu "Polska Pomoc" wdrażanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Rozpoczęty we wtorek projekt nosi nazwę "Szkolenie podstawowe z zakresu taktyki ratowniczo-gaśniczej i prewencji - szkolenie dla afgańskich strażaków". Szkolenie potrwa do 16 grudnia. Podobne szkolenia odbyły w Częstochowie m.in. grupy strażaków z Ukrainy i Mołdawii.