3981,75 zł - tyle w lutym wyniosło przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, co oznacza, że wzrosło o 3,2 proc. r/r. To nieco gorsza dynamika niż miesiąc wcześniej (3,6 proc.).

"Naszym zdaniem, głównym czynnikiem powodującym spadek dynamiki płac między lutym a styczniem była niepełna wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w górnictwie" - uważa Krystian Jaworski, ekonomista z Credit Agricole.

Nic nie wskazuje na to, aby trend wzrostowy płac miał się załamać w najbliższej przyszłości. "Ciągła poprawa sytuacji na rynku pracy może zwiastować przyspieszenie tempa wzrostu wynagrodzeń w nadchodzących kwartałach" - prognozuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

W lutym w firmach powyżej 9 pracowników zatrudnionych było 5572,6 tys. osób - nieco mniej niż w styczniu, ale o 1,2 proc. więcej niż rok temu. Zdaniem analityków, jeśli sytuacja w gospodarce nie ulegnie pogorszeniu, można oczekiwać, że kolejne miesiące przyniosą lekkie przyspieszenie tempa wzrostu zatrudnienia - do około 1,5 proc.

(PAP)