Początkowo na ten tydzień zaplanowane były dwa spotkania Tuska z klubami opozycyjnymi: Ruchem Palikota i SLD. Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński poinformował jednak we wtorek, że spotkanie z jego klubem zostało przeniesione; odbędzie się po świętach wielkanocnych.

Spotkanie posłów Ruchu Palikota z szefem rządu jest otwarte dla mediów.

"Dziś będziemy rozmawiali o warunkach poparcia dla reformy emerytalnej. Oczywiście wciąż nie znamy ostatecznego kształtu tej ustawy, co jest największym problemem w całej dyskusji" - powiedział Janusz Palikot we wtorek w Siedlcach, pytany o spotkanie z Tuskiem.

Zapowiedział, że Ruch będzie podnosił w rozmowie z premierem sprawę zwiększenia progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej oraz obowiązkowych badań okresowych dla osób starszych.

W ubiegłym tygodniu koalicja PO-PSL porozumiała się ws. podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat.

Projekt ustawy w ciągu trzech tygodni ma trafić na posiedzenie rządu. Koalicja porozumiała się też w sprawie emerytur częściowych, które będą wynosiły 50 proc. kapitału emerytalnego dla kobiet, które ukończyły 62 lata i mają 35 lat stażu ubezpieczeniowego, a także dla mężczyzn po 65. roku życia i z 40-letnim stażem ubezpieczeniowym.

Palikot zapowiedział w zeszłym tygodniu, że na spotkaniu z szefem rządu przedstawi premierowi warunki, po spełnieniu których Ruch mógłby poprzeć reformę emerytalną. Wymienił w tym kontekście trzy sprawy: obowiązkowe badania zdrowotne po 60. roku życia na koszt systemu, waloryzację progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej oraz fundusz żłobkowy.

Palikot powiedział, że jeśli te trzy warunki znalazłyby się ostatecznie w agendzie projektu reform, to jest duża szansa, że klub Ruchu Palikota poprze ustawę emerytalną. Jak dodał, jeśli tak się nie stanie, to najprawdopodobniej Ruch Palikota wstrzyma się od głosowania.

Premier zapowiedział, że na spotkaniu z posłami Ruchu Palikota szczegółowo przedstawi projekt ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego. Jak dodał, ustosunkuje się także do propozycji Ruchu Palikota.(PAP)

mrr/ sdd/ mkr/ eaw/ ura/