Rzecznik klubu Andrzej Rozenek pytany, czego spodziewa się po konsultacjach, powiedział, że Ruch chciałby przedstawić Tuskowi swoje zdanie oraz propozycje. "Dopiero wtedy oczywiście określimy się z poparciem, natomiast my rozumiemy potrzebę wydłużenia wieku emerytalnego" - zaznaczył.

Na pytanie, czy klub byłby gotów poprzeć propozycje rządu w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego wraz z rozwiązaniami osłonowymi, Rozenek powiedział: "Tak, i chcielibyśmy te rozwiązania zaprezentować panu premierowi na spotkaniu".

Lider Ruchu Janusz Palikot mówił we wtorek, że jego ugrupowanie deklaruje "gotowość poparcia propozycji zmian w systemie emerytalnym, w kształcie, który zaproponował premier - a więc z wydłużeniem wieku emerytalnego do 67. roku życia dla mężczyzn i dla kobiet".

"Chcielibyśmy jednak, by to rozwiązanie, choć ważne, i z którym my się zgadzamy, było jednocześnie związane z pewnym wysiłkiem całego parlamentu, ale także oczywiście i przede wszystkim rządu w sprawach dotyczących tworzenia miejsc pracy i poprawienia zdrowia, zwłaszcza dla obywateli po 60. roku życia" - dodał Palikot.

We wtorek do konsultacji społecznych trafiły projekty ustaw dotyczące podniesienia wieku emerytalnego oraz emerytur grup uprzywilejowanych. Propozycja rządu zakłada, że od 2013 r. ma być stopniowo zrównywany i podwyższany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn; docelowo do 67. roku życia.

Wcześniej w czwartek premier spotkał się z klubem SLD.(PAP)

sdd/ par/ bk/