W demonstracji uczestniczą związkowcy m.in. ze Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych, kolejarskiej "S" i OPZZ. Palą race, trzymają transparenty z napisami "Bezpieczeństwo na kolei musi być priorytetem rządu", "Dość śmierci na kolei", "Pasażer chce płacić za podróż pociągiem, a nie karawanem".

Przedstawiciele związkowców udali się do siedziby premiera, by zostawić tam petycję. Apelują w niej o to, żeby rząd zajął się poprawą bezpieczeństwa i sytuacji na kolei.

We wtorek mija miesiąc od katastrofy kolejowej w Szczekocinach, w której zginęło 11 podróżnych i pięciu pracowników kolei.

Rzecznik resortu transportu Mikołaj Karpiński powiedział we wtorek PAP, że w KPRM planowane jest spotkanie m.in. wiceministra transportu Andrzeja Massela z przedstawicielami protestujących kolejarzy.

Przewodniczący rady Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność" Henryk Grymel apelował przed KPRM do rządzących o reakcję. Jeśli rząd nie zajmie się bezpieczeństwem na kolei, to "my się tym zajmiemy sami za pomocą strajku generalnego" - mówił.

Zdaniem związkowców, bezpieczeństwo musi być priorytetem rządu, a nie tylko szeregowych kolejarzy. (PAP)

luo/ aop/ je/ jbr/