"Pracujemy nad tą ustawą bardzo intensywnie z Rządowym Centrum Legislacji i Ministerstwem Finansów. Dwa tygodnie temu otrzymałem tę ustawę od pracodawców i związkowców. Na 18 lutego jesteśmy umówieni w ministerstwie pracy na przedstawienie naszych propozycji, naszych wniosków po tej analizie. Ale jesteśmy zdeterminowani, żeby przeprowadzić tę ustawę wspólnie. Jeżeli to by się udało wspólnie ze związkowcami i pracodawcami, byłoby to nowe otwarcie" - mówił minister w radiowej Trójce.

Czytaj: Związki i pracodawcy wypracowali jednolite stanowisko ws. dialogu społecznego>>>

Na pytanie, czym te propozycje się różnią od pierwotnego projektu, powiedział: "jest czasem inne spojrzenie na sprawę, ale w fundamentach w większości się zgadzamy". Dodał, że podobają mu się np. zapisy dot. wzmocnienia dialogu regionalnego, bo jest on bardzo potrzebny.

26 stycznia na spotkaniu przedstawicieli związków zawodowych oraz pracodawców z ministrem Kosiniakiem-Kamyszem ustalono, że projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego zostanie uzgodniony w ciągu dwóch miesięcy. Nowa ustawa miałaby zostać uchwalona jeszcze przed wakacjami. Chodzi o nową formułę dialogu społecznego w miejsce Komisji Trójstronnej.

Zapisy przygotowanego przez związki i pracodawców wspólnego projektu ustawy określają nowe zasady prowadzenia dialogu społecznego w Polsce. Rząd czekał na wspólne uzgodnienia w tej sprawie, ale resort pracy sygnalizował, że pracował też nad własnym rozwiązaniem.

Od końca czerwca 2013 r. spotkania Komisji Trójstronnej odbywają się bez udziału strony związkowej. Związki zawiesiły swój udział, bo uznały, że dialog jest pozorowany, a ich postulaty nie są brane pod uwagę przez rząd. Pod koniec października 2013 r., po przeprowadzonym miesiąc wcześniej ponad stutysięcznym proteście na ulicach Warszawy, na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego związkowcy zgłosili pomysł nowej ustawy o dialogu społecznym. Później własny projekt przygotowali pracodawcy.

ID produktu: 40424812 Rok wydania: 2014
Autor: Jakub Stelina
Tytuł: Zakładowy dialog społeczny>>>

Zgodnie z projektowanymi zapisami obecną Komisję Trójstronną miałaby zastąpić Rada Dialogu Społecznego. W regionach miałyby działać Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego. Projekt przewiduje równowagę wszystkich stron dialogu, w tym strony rządowej.

Zgodnie z projektem na czele Rady mają stać naprzemiennie liderzy organizacji partnerów społecznych, a nie jak dotychczas w Komisji Trójstronnej przedstawiciel rządu. Rada ma opiniować założenia strategii i projektów aktów prawnych, ale także inicjować proces legislacyjny. Ma też przekazywać rządowi, Sejmowi, Senatowi i prezydentowi roczne sprawozdania ze swej działalności. Związki i pracodawcy chcą też, by dialog społeczny był jawny dla opinii społecznej. Podobne zasady mają obowiązywać również w radach wojewódzkich.(PAP)

bos/ abr/