Wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że dofinansowany przez UE projekt zakłada monitorowanie łódzkiego rynku pracy i dostosowanie się do jego potrzeb. Skierowany jest do wszystkich łodzian, którzy stracili pracę z winy pracodawcy w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub są przewidziani do zwolnienia. Oferta obejmuje poradnictwo zawodowe, psychologiczne, szkolenia oraz 4-miesięczne płatne staże zawodowe.

Piotr Kuron z firmy DBM Polska, która w ramach programu organizuje szkolenia, poinformował, że w Łodzi najczęściej pracę tracą osoby zatrudnione w branży produkcyjnej. Przed rozpoczęciem naboru firma zbadała, jakie kwalifikacje najlepiej odpowiadają potrzebom łódzkiego rynku pracy i dostosowała do nich ofertę szkoleń. Będą to m.in. kursy obsługi komputera, księgowości I i II stopnia, obsługi wózków widłowych, suwnic, kursy energetyczne.

Jak powiedział wiceprezydent, uczestnicy projektu muszą przedstawić dokumenty dotyczące zatrudnienia. W drodze wyjątku tych formalności nie będą oni musieli dopełniać pracownicy trzech spółek działających w Łodzi pod wspólną nazwą Profesjadruk, ponieważ z winy byłego pracodawcy nie dysponują świadectwami pracy i wypowiedzeniami umów o pracę.

„Właściciel dostał wsparcie z Centrum Obsługi Przedsiębiorcy na działalność gospodarczą, a następnie wyczyścił konta i zniknął, zostawiając ponad 160 swoich byłych pracowników bez wsparcia i bez dokumentów dotyczących rozwiązania stosunku pracy. W tej sytuacji nie mogą oni ubiegać się o zasiłki czy szukać nowego zatrudnienia" - powiedział Cieślak.

Łódzki magistrat uzyskał akceptację Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju na włączenie ich do programu na specjalnych warunkach.

(PAP)