Rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek mówił PAP wcześniej, że rozmowa z szefem ZUS to pokłosie spotkania klubu Ruchu z premierem Donaldem Tuskiem w połowie lutego. Tusk spotykał się wówczas z klubami parlamentarnymi (m.in. Ruchu Palikota) w ramach konsultacji ws. podniesienia wieku emerytalnego.

"Zaproponowaliśmy wtedy kilka różnych zmian dotyczących bezpośrednio ZUS. Premier stwierdził, że na jego oko są to zmiany bardzo interesujące, natomiast wymaga to rozmowy już bezpośrednio z prezesem ZUS. Stąd to dzisiejsze spotkanie" - powiedział PAP Rozenek. Pytany, jakie propozycje przedstawił premierowi Ruch, odparł że m.in. połączenia ZUS i KRUS.

Palikot, pytany po spotkaniu z Derdziukiem o efekty rozmowy, odparł, że jeśli chodzi o kwestię połączenia ZUS i KRUS to nie ma jeszcze wyliczeń ewentualnych korzyści z tym związanych. "W najbliższym czasie, ale niesprecyzowane kiedy, mamy dostać tego typu informacje" - dodał polityk.

Według Palikota na spotkaniu rozmawiano także m.in. o polityce społecznej i systemach emerytalnych alternatywnych wobec polskiego. "Sprawy dotyczące alternatywnych modeli, czyli zamiast obecnego, który mamy w Polsce, modele np. z emeryturą minimalną czy emeryturą obywatelską, jak w Kanadzie czy Szwecji" - powiedział PAP.

Palikot, po lutowym spotkaniu z premierem mówił, że Ruch nie odrzucił formuły poparcia wydłużenia wieku emerytalnego, ale postawił "dość twarde warunki społeczne". Jak mówił, ponieważ nie uzyskały one ostatecznej akceptacji, to "będą następne spotkania". Podkreślił wówczas, że mają się jeszcze odbyć spotkania z prezesem ZUS, a także kolejne spotkanie premiera z klubem Ruchu i z liderem partii.

Palikot pytany w czwartek, czy Ruch będzie chciał spotkać się z premierem, odparł: "Czekamy oczywiście na informację, taka była jakby umowa, że po tym spotkaniu dzisiejszym (z szefem ZUS - PAP) będzie propozycja spotkania najpierw ze mną, a później znów z klubem pana premiera".

W połowie lutego szef rządu ogłosił przekazanie do konsultacji społecznych projektu reform w systemie emerytalnym. Główną zmianą jest stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego do 67. roku życia dla mężczyzn i dla kobiet. (PAP)

 

sdd/ eaw/ jbr/