Rozporządzenia czekają jeszcze na podpis szefa Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Zmiany mają też objąć strażaków. Muszą jednak zostać wprowadzone nie rozporządzeniem, ale zmianami w ustawie. Jak zapowiedziała w rozmowie z PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, projekt zmian ma „lada chwila” trafić na komitet stały Rady Ministrów.

Czytaj: Będą wyższe dodatki za wieloletnią służbę w ABW

 

„Zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2015, czyli wyrównanie nastąpi właśnie od 1 stycznia 2015 r.” – zaznaczyła Woźniak.

Co oznacza to w praktyce? Obecnie policjanci i strażnicy graniczni po 20 latach służby za każdy kolejny rok pracy otrzymywali dodatek w wysokości 0,5 proc. uposażenia zasadniczego. Przy czym po 30 latach pracy dodatek nie mógł przekroczyć 25 proc. wysokości uposażenia.

Teraz, po wejściu w życie rozporządzeń zarówno policjanci jak i strażnicy graniczni po 20 latach służby, za każde dwa lata pracy otrzymają dodatek w wysokości 2 proc. uposażenia zasadniczego; do wysokości 32 proc. (taka wysokość dodatku będzie przeznaczona dla funkcjonariuszy po 32 latach służby). Ci, którzy dłużej zostaną w służbie, po 35 latach służby dostaną dodatek w wysokości 35 proc. uposażenia zasadniczego.

„Przykładowo dzielnicowy z 30-letnim stażem pracy otrzyma o ponad 110 zł więcej. Do tej pory jego dodatek wynosił 25 proc. uposażenia zasadniczego, czyli 552,50 zł miesięcznie. Po podwyżce kwota ta wzrośnie do 663 zł, czyli 30 proc. uposażenia zasadniczego. Po 35 latach służby dodatek wzrośnie do 774 zł” – dodała Woźniak.

Z kolei strażnik graniczny na stanowisku asystenta, z 30-letnim stażem w służbie, otrzymywał do tej pory dodatek w wysokości 500 zł. „Dzięki nowym zasadom dodatek zostanie podwyższony o 100 zł. Funkcjonariusz z 35-letnim doświadczeniem w pracy zamiast 500 zł, otrzyma 700 zł” – powiedziała Woźniak.

Jak przyznała celem zmian (podobne obowiązują już w wojsku) jest to, by dobrze wykształceni funkcjonariusze, z dużą wiedzą i doświadczeniem, nie odchodzili zbyt wcześnie ze służby. „Chcemy zachęcić ich do pozostawania w służbie, by jak najdłużej korzystać z potencjału nabywanych latami umiejętności – dodała.

Projekt rozporządzenia dotyczącego policjantów wprowadza też zmiany w zakresie dodatków dla policjantów posiadających uprawnienia pilota lub policjantów - mechaników lotniczych. Resort proponuje, by w określaniu wysokości należnego im dodatku lotniczego uwzględniane były takie kryteria jak m.in. uprawnienia i doświadczenie (np. w przypadku pilotów wykonywanie lotów na więcej niż jednym typie statku powietrznego, wielkość nalotu). Taki dodatek będzie mógł wzrosnąć również za bezawaryjne wykonywanie zadań lotniczych przez np. policjanta pilota, w danym roku kalendarzowym.

W praktyce po zmianach dodatek dla pilotów będzie wynosił od 50 do 120 proc. kwoty bazowej, czyli średnio ok. 1545 zł; obecnie kształtuje się on średnio na wysokości 32 lub 40 proc., czyli ok. 487 lub 609 zł.

(PAP)