W Hiszpanii więźniowie z ETA rozpoczęli głodówkę w akcie poparcia dla ciężko chorego współwięźnia, który domaga się warunkowego zwolnienia z powodu złego stanu zdrowia.

Francuskie władze więzienne nie sprecyzowały, o jakie zakłady chodzi. Jak dodały, są to różne zakłady w zależności od dnia. Nie wiadomo też, ilu więźniów uczestniczy w akcji.

Z kolei stowarzyszenie rodzin więźniów baskijskich Etxerat poinformowało w komunikacie, że akcja jest prowadzona w ok. 20 zakładach we Francji. Chodzi o głodówki prowadzone rotacyjnie lub bez ograniczeń, a także inne formy protestu jak "odmowa opuszczania cel" czy "zbiorowe wysyłanie listów do ministerstwa".

Więźniowie chcą w ten sposób okazać solidarność z Iosu Uribetxeberrią skazanym w 1982 roku na 32 lata więzienia za uprowadzenie i przetrzymywanie przez 532 dni funkcjonariusza więziennego.

Chory na raka Uribetxeberria, który odsiaduje wyrok w Hiszpanii, rozpoczął strajk głodowy w środę, domagając się zwolnienia warunkowego z powodu złego stanu zdrowia.

ETA ogłosiła w październiku 2011 roku zakończenie po ponad 40 latach walki zbrojnej o niepodległość Kraju Basków. W atakach baskijskich separatystów zginęło ponad 800 osób. Jednak warunkiem ewentualnego rozbrojenia organizacji jest objęcie amnestią baskijskich więźniów.(PAP)

ksaj/ ro/

12036891 arch.