Przywódcy m.in. związków Unite, Unison, GMB i USDAW ostrzegają, że ewentualny Brexit pozwoli rządowi torysów, który będzie negocjował warunki wyjścia W. Brytanii z UE, na "rozmontowanie ciężko wywalczonych praw pracowniczych" - komentuje "The Guardian".

Szefowie związków argumentują, że wyjście z UE stanowi poważne zagrożenie dla tych praw, w tym "prawa do zasiłków macierzyńskich i ojcowskich, prawa do płatnych urlopów i równego traktowania pracowników zatrudnionych na pełen etat, pół etatu i pracowników tymczasowych".

Przeczytaj: Przedsiębiorcy: opuszczenie UE przez Wielką Brytanię zagrozi rynkowi pracy

Liderzy związków podkreślają, że "przez lata 80. i wczesne 90. brytyjskie związki zawodowe współpracowały solidarnie ze swymi europejskimi partnerami i ciężko walczyły o zagwarantowanie prawodawstwa dotyczącego cennych praw pracowniczych na poziomie UE". "Jeśli Wielka Brytania opuści UE, nie mamy wątpliwości, że te zabezpieczenia zostaną poważnie zagrożona" - ostrzegają.

Ich zdaniem korzyści socjalne i kulturowe pozostania w UE "dalece przewyższają" jakiekolwiek korzyści wyjścia z UE.

Szefowie związków przyznają jednocześnie, że UE "musi się zmienić", i "odejść od ścieżki oszczędności i liberalizacji".(PAP)