Weil podkreśla, że odwiert ten, który będzie przeprowadzony w pobliżu miejscowości Lewino, jest najważniejszym odwiertem, nad którym pracuje obecnie spółka w Polsce.

"Przygotowujemy się do wiercenia otworu poziomego Lewino 2H. Wszystkie formalności mamy już prawie załatwione. Weszły jednak nowe przepisy dotyczące budowy placów pod wiertnie, (...) głównie chodzi o budowę zbiorników wodnych do szczelinowania. (...) Plany (odwiertu) były na czerwiec, ale chyba się nie wyrobimy. Może się to odbyć dopiero w sierpniu.

Chcemy zdążyć przed zimą ze szczelinowaniem hydraulicznym" - powiedział.
Odwiert znajduje się na obszarze koncesji Gdańsk W, którą przyznano spółce do końca roku. "Mamy już wstępny projekt decyzji na przedłużenie koncesji.

Uzgadniamy to jeszcze z ministerstwem (środowiska)" - zaznaczył Weil. Dodał, że w tym roku w Polsce spółka może przeprowadzić 4-5 odwiertów w poszukiwaniu węglowodorów, w tym być może dwa w poszukiwaniu niekonwencjonalnych.

W kwietniu spółka San Leon zrezygnowała z inwestycji w Turcji na rzecz zintensyfikowania poszukiwań surowca w Polsce. Firma podała wtedy, że rezygnuje z zakupu 75 proc. udziałów w tureckiej spółce Alpay Energi, co zakładała umowa podpisana we wrześniu ub.r. W zmian środki przeznaczy na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. "(...) nasze pieniądze zostaną lepiej wydane na terenie Polski, szczególnie w Basenie Bałtyckim, gdzie przeprowadzony przez San Leon odwiert Lewino-1G2 daje nadzieje na rozpoczęcie wydobycia gazu łupkowego" - podał wtedy San Leon.

Jak podaje Organizacja Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego, Grupa San Leon zajmuje się wydobyciem i produkcją ropy naftowej i gazu w Polsce, Irlandii, we Włoszech, Maroku, Holandii oraz Ameryce Północnej. Spółka została założona w 1995 r. W październiku 2007 r. kupiła pierwsze aktywa w sektorze wydobywczym w Maroku. Siedzibą spółki jest Dublin, a biuro zarządu i biura operacyjne znajdują się w Londynie, Warszawie, we Włoszech oraz w Denver. Od września 2008 r. spółka notowana jest na giełdzie w Londynie.

Zdaniem części ekspertów, o sukcesie lub porażce gazu łupkowego w Polsce zadecyduje najbliższe pół roku. W opinii Pawła Poprawy z Instytutu Studiów Energetycznych, jednym z kluczowych odwiertów jest właśnie ten prowadzony przez San Leon Energy.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Metoda polega na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, co powoduje pęknięcia w skałach, dzięki czemu uwalnia się gaz.
W ostatnich latach polskie Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

(PAP)