Laboratorium Centralne Grupy Orlen powstało w ramach inwestycji Płockiego Parku Przemysłowo–Technologicznego (PPPT), spółki w której udziały mają po połowie PKN Orlen i miasto Płock. Przedsięwzięcie realizowane było przy wsparciu unijnym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z perspektywy 2007-13. PPPT podawał wcześniej, że koszt inwestycji to ok. 47 mln zł.

Jak poinformował w środę PKN Orlen, w Laboratorium Centralnym Grupy Orlen wykonywane są badania przeniesione z dotychczas działających laboratoriów terenowych, w tym m.in. analizy surowców, paliw i produktów petrochemicznych.

„Założeniem inwestycji była optymalizacja procesów analitycznych, efektywniejsze wykorzystanie sprzętu laboratoryjnego oraz usprawnienia logistyczne poprzez koncentrację analityki dla różnych obiektów badań w ramach grupy Orlen w jednej lokalizacji” – podkreślił płocki koncern.

Laboratorium Centralne Grupy Orlen o powierzchni ponad 5,8 tys. m kw. to 45 specjalnie wyposażonych sal, w których znajduje się w sumie ponad 1100 stanowisk badawczych. Działają tam laboratoria: paliw i aromatów, chromatografii, przerobu ropy, benzenu i butadienu oraz tlenku etylenu i fenolu. Swoją siedzibę ma tam także zespół logistyki, zajmujący się zbieraniem i transportem próbek do badań. W nowym obiekcie pracuje łącznie ok. 230 osób.

Jak przypomniał płocki koncern, budowa Laboratorium Centralnego Grupy Orlen to część większego projektu rozwojowego PPPT, którego celem jest stworzenie infrastruktury dla podmiotów sektora nowoczesnych usług biznesowych - business process outsourcing oraz sektora badawczo-rozwojowego.

W październiku 2014 r. PPPT oddał do użytku nowoczesny biurowiec Centrum Usług Korporacyjnych, Inwestycja, realizowana od kwietnia 2013 r., kosztowała 43 mln zł. Podobnie jak w przypadku Laboratorium Centralnego Grupy Orlen, wsparcie unijne wyniosło ok. 40 proc.

Centrum Usług Korporacyjnych to 6-kondygnacyjny budynek o powierzchni 9,5 tys. m kw., przeznaczony dla inwestorów oferujących usługi i produkty obejmujące m.in. procesy finansowe, księgowe, zarządzania zasobami ludzkimi, sprzedaży i zakupów. W centrum działają m.in. biura spółek grupy kapitałowej PKN Orlen, takich jak Orlen Asfalt i Basell Orlen Polyolefins.

PPPT zarządza obszarem inwestycyjnym o powierzchni ok. 200 ha, gdzie działa m.in. 13 inwestorów z zakładami produkcyjnymi. Spółka ma podpisaną umowę z parkiem technologicznym w Szanghaju (Chiny). Jest też członkiem Klastra Inżynierii Satelitarnej i Kosmicznej oraz Klastra Rzecznego Mazovia. Wspólnie z Płocką Radą ds. Innowacji i działalności Badawczo-Rozwojowej jest również autorem założeń programu sektorowego Innochem, którego celem jest m.in. zwiększenie liczby wdrażanych innowacyjnych rozwiązań dla branży chemicznej.(PAP)