Jak poinformował w środę BGK, spółka Apsys zawarła umowę kredytową z konsorcjum banków: BGK, ING Bankiem Śląskim i Berlin Hyp.

Łączna kwota kredytu inwestycyjnego, udzielonego przez banki, wynosi 187 mln euro. Dodatkowo spółka otrzymała kredyt na VAT w wysokości 42 mln zł. "Okres finansowania wynosi 6 lat. Udział Banku Gospodarstwa Krajowego w transakcji jest realizowany w ramach programu +Inwestycje Polskie+" - podkreślił BGK.

Z informacji BGK wynika, że całkowity koszt inwestycji to 290 mln euro. Zatrudnienie ma tam znaleźć nawet 3,5 tys. osób.

"Zabezpieczenie finansowania uruchamia rozpoczęcie prac budowlanych centrum. Jego powierzchnia handlowa sięgnie 100 tys. metrów kw., z czego 80 proc. już wstępnie wynajęto" - podkreślił BGK. Wśród zainteresowanych najemców znalazły się takie marki jak: Carrefour, Leroy Merlin, Multikino, Van Graff, Inditex (m.in.: Zara, Bershka, Pull&Bear), H&M, C&A, LPP Group (m.in.: Reserved).

Cytowany w komunikacie prezes Apsys Polska Fabrice Bansay ocenił, że otwarcie Centrum Handlowego "Łacina" powinno nastąpić w 2016 roku
"Dołączyliśmy do konsorcjum finansującego to unikalne przedsięwzięcie, ponieważ wpisuje się ono w realizowany przez nasz bank program +Inwestycje Polskie+. To rządowy program, który wspiera projekty mające pozytywny wpływ na gospodarkę i przyczyniające się do powstania nowych miejsc pracy. Ta inwestycja ma także ogromne znaczenie regionalne i lokalne, ponieważ pozwoli na rewitalizację ważnej części miasta Poznania" - podkreślił prezes BGK Dariusz Kacprzyk.

W poznańskim centrum handlowym znajdzie się m.in. 40 wielko- i średnio powierzchniowych sklepów, 220 butików, 40 restauracji i kawiarni oraz 3300 miejsc parkingowych.

APSYS jest globalnym operatorem w branży centrów handlowych, w Polsce obecnym od 1996 r. Działa jako inwestor, deweloper, agent ds. najmu, menadżer projektu oraz zarządca nieruchomości. Świadczy kompleksowe usługi zarówno dla centrów należących do spółki, jak również tych pozostających jedynie pod jej zarządzaniem.

Celem programu "Inwestycje Polskie" jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy. (PAP)