Budownictwo wielorodzinne to w Polsce domena deweloperów, gdyż spółdzielnie mieszkaniowe budują niewiele. Budowa mieszkań deweloperskich, licząc od dnia rozpoczęcia prac przygotowawczych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie, trwa nieco ponad dwa lata - wynika z ostatnich danych GUS.

Analitycy Home Broker podkreślają, że czas realizacji inwestycji deweloperskich nie zmienił się w ostatniej dekadzie. Ale inaczej jest w przypadku spółdzielni mieszkaniowych, które choć w ostatnich latach budowały mało, za to szybciej niż deweloperzy. Jeśli chodzi o inwestycje oddane w 2011 r. czas budowy wyniósł średnio ok. 23 miesięcy.

Inwestorzy indywidualni najczęściej budują domy jednorodzinne, co zajmuje im średnio ponad 5 lat. W 2004 roku takie budowy trwały prawie 6,5 roku.

Zdaniem analityków rynku budowa małego domu trwa trzy razy dłużej niż inwestycji mieszkaniowej, gdyż domy prywatne najczęściej wznoszone są tzw. metodą gospodarczą, często z przerywaniem budowy z powodu braku pieniędzy.

Jak podaje GUS, inwestorzy indywidualni wybudowali od stycznia do kwietnia br. 56,8 proc. mieszkań i domów, podczas gdy deweloperzy w tym samym okresie - 37,9 proc., a reszta to budownictwo spółdzielcze komunalne, społeczno-czynszowe i zakładowe.

Zdaniem eksperta Polskiego Związku Firm Deweloperskich Jacka Bieleckiego proporcje budownictwa indywidualnego w stosunku do deweloperskiego od lat wyglądają w Polsce podobnie.

"Wynika to z mylnego przekonania, że budowa metodą gospodarczą jest tańsza, niż zakup u dewelopera" - powiedział PAP Bielecki.

Dodał, że w krajach Europy Zachodniej od lat normą jest to, że domy jednorodzinne budują deweloperzy. (PAP)

ska/ amac/ jbr/