Prawo.pl
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021–2030. Zgodnie z nią rząd zapewni osobom z niepełnosprawnościami funkcjonowanie w społeczeństwie na zasadzie równości z innymi osobami. Oparta będzie o osiem filarów, między innymi dostępność, edukację, pracę, warunki życia i ochronę socjalną czy zdrowie.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.02.2021
Pomoc społeczna
Choć tzw. ustawa „6 proc. PKB na zdrowie” przewiduje wzrost nakładów na ochronę zdrowia, to realnie będą one maleć. Według wyliczeń Public Policy z 5,08 proc. w 2021 r. do 4,71 proc. dwa lata później. Zdaniem analityków stanie się tak, bo zmniejszą się wpływy do NFZ z tytułu składki zdrowotnej. Ten spadek może zrównoważyć dotacja z budżetu lub podwyższenie składki zdrowotnej.
Jolanta Ojczyk
16.02.2021
Finansowanie zdrowia
Ministerstwo Zdrowia chce nadrobić stracony przez pandemię czas i poprawić dostęp pacjentów do leczenia. Już od kwietnia znosi limity w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Teoretycznie więc kolejki do lekarzy powinny się skrócić, ale w praktyce mogą nawet się wydłużyć, bo brakuje lekarzy, a pacjenci nie mają podstawowej wiedzy, gdzie dane świadczenie mogą uzyskać i ile na nie będą musieli czekać.
Beata Lisowska
16.02.2021
Opieka zdrowotna
Opierając się na opinii właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej można było uznać, że zgromadzenie publiczne stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Wiąże się ono z ryzykiem wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Wolność zgromadzeń to istotna wartość, ale nie jest ona nieograniczona. Istniały więc podstawy do jej limitowania – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie.
Aleksandra Partyk
16.02.2021
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Objęcie kilku powiatów przez jeden zespół mobilny może znacząco zwiększyć koszty transportu na szczepienia – uważają samorządowcy, którzy spodziewali się utworzenia większej liczby zespołów mobilnych. Apelują też o przyspieszenie działania wojewodów, bo informacje od nich docierają do gmin czasem dopiero po dwóch tygodniach.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.02.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Noworodki urodzone w tym roku zaczną być badane pod kątem SMA, czyli rdzeniowego zaniku mięśni. Pozytywną decyzję w tej sprawie wydała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. W tym roku badania obejmą 10 województw, w tym mazowieckie.
Katarzyna Redmerska
15.02.2021
Opieka zdrowotna
Ministerstwo Zdrowia skierowało do publikacji w Dzienniku Ustaw projekt rozporządzenia o szkoleniu diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów, by mogli szczepić przeciw COVID-19. Rozpoczęcie tych szkoleń zaplanowane zostało na marzec 2021 r.
Krzysztof Sobczak
15.02.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Od listopada obowiązuje ustawa o Funduszu Medycznym, ale wciąż nie została powołana rada, która ma pomagać w podziale środków z niego. To powoduje, że fundusze mogą by wykorzystane z naruszeniem ustaw - alarmuje Izba Gospodarcza "Farmacja Polska". Ponadto zwraca uwagę, że w ubiegłym roku pojawiło się kilka nowych źródeł finansowania ochrony zdrowia, co wprowadza bałagan.
Jolanta Ojczyk
15.02.2021
Finansowanie zdrowia
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5 tys. 334 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Jest to mniej niż wczoraj, gdy było ich 6 tys. 586. Najwięcej zakażonych ponownie pochodzi z województwa mazowieckiego. Mniej osób przebywa też w szpitalach.
Jolanta Ojczyk
13.02.2021
Koronawirus a prawo
Powstanie krajowa sieć kardiologiczna, pilotaż będzie realizowany na Mazowszu - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. A w sobotę minister zdrowia ogłosił skierowanie projektu rozporządzenia w tej sprawie do konsultacji. Według rządowego planu ośrodkiem koordynującym pilotaż będzie Narodowy Instytut Kardiologiczny w Aninie.
Krzysztof Sobczak
13.02.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Przygotowanie strategii funkcjonowania służby zdrowia po zakończeniu pandemii COVID-19 - to zadanie postawione przez prezydenta przed powołaną w piątek Radą ds. Ochrony zdrowia. Kolejne posiedzenia Rady ma dotyczyć sytuacji w psychiatrii. Przewodniczącym Rady został prof. Piotr Czauderna.
Krzysztof Sobczak
12.02.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Obecny system się załamał, grozi nam katastrofa nie z powodu COVID-19, ale braków w dostępności do poszczególnych szczebli ochrony zdrowia, które są wynikiem oszczędzania na zdrowiu Polaków - alarmuje Porozumienie Organizacji Lekarskich. I zaznacza, ze winą za wady systemu jest obarczany lekarz, a nie organizatorzy ochrony zdrowia – MZ, NFZ i politycy tworzący złe prawo wbrew opiniom ekspertów.
Krzysztof Sobczak
12.02.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Na szczepienia zarejestrowało się już 268 tys. nauczycieli m.in. uczących stacjonarnie w klasach I-III szkół podstawowych oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego. To oni mieli pierwszeństwo w kolejce. W piątek, 12 lutego pierwsze osoby z tej grupy otrzymały pierwsze dawki szczepionek. Od poniedziałku, 15 lutego rusza kolejna tura rejestracji dla pozostałych grup nauczycieli do 60. roku życia oraz nauczycieli akademickich.
Katarzyna Kubicka-Żach Agnieszka Matłacz
12.02.2021
Kadry w oświacie Koronawirus a prawo
Nie zawsze w czasie porodu konieczna jest obecność lekarza, położne mają szerokie uprawnienia, w tym do podejmowania koniecznych działań w sytuacjach nagłych, do czasu przybycia lekarza - orzekł Sąd Najwyższy i odmówił przyjęcia skargi do rozpoznania. Powikłania medyczne, w postaci uszkodzenia barku noworodka, nie były do przewidzenia - stwierdzili biegli.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.02.2021
Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Rząd przygotowuje plan odbudowy zdrowia Polaków

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Krajowa Sieć Onkologiczna, Krajowa Sieć Kardiologiczną, zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, opieka i rehabilitacja pocovidową oraz program profilaktyki dla osób 40 plus - to zasadnicze elementy zapowiadanego przez rząd "plan odbudowy zdrowia Polaków".
Krzysztof Sobczak
11.02.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Uzdrowiska mogą ruszyć od 11 marca

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Kolejny projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ograniczeń związanych z pandemią przewiduje, że od 11 marca działalność będą mogły wznowić uzdrowiska. Warunkiem udziału w leczeniu będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub zaszczepienie się pacjenta.
Krzysztof Sobczak
11.02.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Pielęgniarki i położne wymienione zostały - obok zawodowych kierowców, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych oraz spawaczy - wśród najbardziej deficytowych zawodów w Polsce. Takie dane podało w czwartek Personnel Service na podstawie Barometru Zawodów. W przypadku pielęgniarek i położnych ten deficyt ciągle rośnie.
Krzysztof Sobczak
11.02.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
W dobie pandemii, wiele firm decyduje się pokryć koszty testów wykrywających zakażenie lub antygeny COVID-19 u swoich pracowników i współpracowników. Aby tego typu wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych, trzeba spełnić kilka warunków. Szczególną ostrożnością muszą się wykazać zwłaszcza prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze.
Krzysztof Koślicki
11.02.2021
CIT PIT Koronawirus a prawo

Nie każda obdukcja lekarska ma znaczenie dla postępowania sądowego

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Każdy lekarz może zbadać stan zdrowia pokrzywdzonego. Jeśli jednak wydany dokument ma posłużyć jako dowód w postępowaniu sądowym, powinien to zrobić biegły - lekarz z zakresu medycyny sądowej, który został wpisany na listę prowadzoną przez prezesa sądu okręgowego. Badanie nie ma ściśle określonego przebiegu.
Dorian Lesner
11.02.2021
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w wiosennym postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie zostanie przyznanych 1959 rezydentur. Najwięcej miejsc przyznano na specjalizacje: anestezjologia i intensywna terapia (213), choroby wewnętrzne (123), choroby zakaźne (115), chirurgia ogólna (115) medycyna ratunkowa (109) i medycyna rodzinna (104).
Krzysztof Sobczak
10.02.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Dla dzieci do lat 6 i osób powyżej 65 lat teleporada nie będzie standardem, zasadne są osobiste wizyty - zapowiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Teleporada ma być dla tych grup pacjentów dopuszczalna m.in. przy przedłużaniu recept. Projekt rozporządzenia w tej sprawie skierowany został w środę do konsultacji.
Krzysztof Sobczak
10.02.2021
Opieka zdrowotna
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada wprowadzenie systemu rehabilitacji postcovidowej i zniesienie limitów przyjęć do wszystkich specjalistów. Brak limitów miałby obowiązywać od kwietnia, co najmniej do końca tego roku.
Agnieszka Matłacz
10.02.2021
Pacjent Finansowanie zdrowia
Osoby z tętniczym nadciśnieniem płucnym oraz zakrzepowo - zatorowym są szczególnie narażeni na ciężki przebieg Coid-19, ponieważ ich układ sercowo - naczyniowy oraz płucny jest mocno uszkodzony. Dlatego apelują do ministra zdrowia o włączenie ich do pierwszej grupy szczepień. Chodzi o około 1,6 tysiąca pacjentów.
Katarzyna Redmerska
10.02.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Związek Zawodowy Anestezjologów krytykuje projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, który umożliwia szpitalom zatrudnianie lekarzy anestezjologów spoza krajów Unii Europejskiej. Wskazuje, że to rozwiązanie jest nieprzemyślane, a jego wdrożenie obniży standardy bezpieczeństwa pacjentów. Krytykuje je także Naczelna Rada Lekarska.
Katarzyna Redmerska
10.02.2021
Zawody medyczne
Rozpoczęły się prace nad projektem przepisów, który będzie podstawą do opracowania nowej siatki płac w ochronie zdrowia. Jego celem jest zlikwidowanie wszystkich dodatków do pensji, jakie zostały przyznane przez ostatnie lata medykom. W tej sprawie odbyły się już dwa spotkania Zespołu Trójstronnego do spraw Ochrony Zdrowia Rady Dialogu Społecznego, kolejne będzie w środę.
Katarzyna Redmerska
10.02.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Przedsiębiorca wiedział, że naruszenie zasad dotyczących ochrony danych osobowych jest istotne, a mimo to zrezygnował z zawiadomienia osób, których one dotyczą. Nie powinien więc być zaskoczony karą nałożoną przez prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w związku z brakiem należytej współpracy z organem nadzorczym.
Katarzyna Gorzkowska
09.02.2021
RODO
Czynności sprawdzające podjęte przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku na skutek zawiadomienia dotyczącego zabiegów przerywania ciąży przeprowadzonych w jednym z białostockich szpitali przed opublikowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego były błędne i nieuzasadnione - ocenia Prokuratura Krajowa. Na nieprawidłowości "uczuliła" też tamtejszą prokuraturę regionalną.
Patrycja Rojek-Socha
09.02.2021
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie ochrony zdrowia zapłaci 85 tys. zł kary za to, że zlekceważył wydany przez Urząd Ochrony Danych Osobowych nakaz zawiadomienia jego pacjentów o naruszeniu ich danych osobowych oraz przekazania tym osobom zaleceń dotyczących zminimalizowania potencjalnych negatywnych skutków zaistniałego incydentu.
Krzysztof Sobczak
09.02.2021
Opieka zdrowotna RODO
W Polsce w latach 2017-2019, każdego roku ok. 1700 kobiet urodziło martwe dziecko, a u ok. 40 tys. ciąża zakończyła się poronieniem. W tym dramatycznym momencie kobiety potrzebują nie tylko niezbędnej pomocy medycznej, ale znacznie szerszego wsparcia. Z kontroli NIK wynika tymczasem, że dyrektorzy szpitali, a także personel medyczny nie zawsze dostrzegają specyfikę opieki nad takimi pacjentkami.
Agnieszka Matłacz
09.02.2021
Opieka zdrowotna

Rząd wykluczył kuracjuszy, których nie stać na leczenie

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Rząd rozporządzeniem w sprawie obostrzeń podzielił placówki prowadzące rehabilitacje. Te, które są finansowane przez NFZ w ramach leczenia uzdrowiskowego, stoją puste. Natomiast oferujące pełnopłatne turnusy - mogą przyjmować pacjentów. W efekcie tylko majętnych Polaków stać na skorzystanie z turnusów rehabilitacyjnych. Mniej zamożni, nawet jeśli przeszli Covid-19, nie pojadą do sanatorium. To nieuzasadnione wykluczenie - wskazują prawnicy.
Jolanta Ojczyk
09.02.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo