Prawo.pl
Pandemia spowodowała, że na rynku pojawiło się więcej podrabianych leków i środków ochrony. Wśród nich prym wiodą antybiotyki i suplementy diety oraz maseczki, żele antybakteryjne, a nawet szczepionki na Covid-19. Wartość podrabianych produktów farmaceutycznych w globalnym obrocie opiewa na 4 mld euro – podaje europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej
Katarzyna Redmerska
14.08.2021
Pacjent Rynek i konsument Farmacja
Dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat od piątku mogą być szczepione preparatem Spikevax od firmy Moderna – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Dotychczas jedynym preparatem podawanym dzieciom i młodzieży w wieku 12-18 lat był ten od firmy Pfizer/BioNTech. MZ opublikowało także schemat podawania szczepionek.
Krzysztof Sobczak
13.08.2021
Koronawirus szczepienia
Ministerstwo Zdrowia chce, żeby Sejm na najbliższym posiedzeniu rozpatrzył projekt przepisów dający dostęp pracodawcom do informacji o tym, czy pracownicy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19. Projekt przygotowany przez resort zdrowia ma trafić do parlamentu jako poselski, aby skrócić ścieżkę legislacyjną.
Grażyna J. Leśniak
13.08.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
W czasie pandemii i ograniczeń w dostępie do opieki medycznej 62 proc. Polaków przynajmniej raz skorzystało z telefonicznej porady lekarskiej. 49 proc. odbyło osobistą wizytę u lekarza – wynika z sondażu CBOS. Przynosi on też informację, że korzystanie z porad lekarskich jest bardziej powszechne wśród osób z wyższym wykształceniem, a najmniej wśród tych z wykształceniem podstawowym.
Krzysztof Sobczak
13.08.2021
Opieka zdrowotna

RPO: Nie można ograniczać praw niezaszczepionych studentów

Dla studenta Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Uczelnie nie mogą różnicować sytuacji studentów zaszczepionych i niezaszczepionych, nie ma ku temu podstaw prawnych - uważa rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek, który skierował w tej sprawie pismo do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Apeluje jednak o stworzenie wspólnych zasad. Zwrócił się też do MEiN o podjęcie działań legislacyjnych.
Monika Sewastianowicz
13.08.2021
Dla studenta Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Resort zdrowia opublikował zarządzenie o utworzeniu Zespołu, który zajmie się opracowywaniem zmian organizacyjnych w ratownictwie medycznym. Zarządzenie wchodzi właśnie w życie, a pierwsze posiedzenie ma zostać zwołane do końca trzeciego tygodnia sierpnia br. Zespół zakończy swoją działalność nie później niż 30 listopada 2021 roku.
Katarzyna Redmerska
13.08.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Brak standardów orzekania niepełnosprawności dla głuchych czy niedosłyszących kandydatów np. na kierowców oraz piętnujący charakter nazewnictwa wykorzystywanego w orzecznictwie, to powody trudnej sytuacji tej grupy osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Ministerstwo odpiera zarzuty, ale przyznaje, że pracuje nad wprowadzeniem nowego systemu orzecznictwa
Grażyna J. Leśniak
13.08.2021
Prawo pracy Opieka zdrowotna
LUX MED Onkologia otrzymała pozwolenie na pobieranie i przeszczepianie komórek krwiotwórczych. Tym samym niebawem dołączy do grona wysokospecjalistycznych ośrodków prowadzących nowoczesne terapie transplantologiczne. Firma zapowiada rozpoczęcie prac nad uruchomieniem Centrum Terapii Komórkowych, które w 2022 r. ma kwalifikować do zabiegów pierwszych chorych.
Katarzyna Redmerska
12.08.2021
Opieka zdrowotna

Kolejny konkurs dla gmin zachęcający do szczepień

Samorząd terytorialny Koronawirus szczepienia
Narodowy Program Szczepień uruchamia nowy konkurs profrekwencyjny dla gmin, w którym pula nagród wynosi ponad 500 mln zł. Konkurs Rosnąca Odporność premiuje gminy, które osiągną najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców pomiędzy 1 sierpnia a 31 października 2021 r.
Robert Horbaczewski
12.08.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus szczepienia
Pracownicy punktów szczepień mają zostać objęci ochroną jak funkcjonariusze publiczni - Sejm uchwalił w środę wieczorem ustawę o karaniu osób atakujących personel punktów szczepień. Nowa regulacja ma związek z atakami na punkty szczepień i groźbami kierowanymi wobec personelu medycznego. Po zmianie przepisów osobie, która zaatakowałaby pracownika punktu szczepień groziłoby nawet do 3 lat więzienia.
Krzysztof Sobczak
11.08.2021
Zawody medyczne Koronawirus szczepienia
Możliwość uzyskania wsparcia finansowego z Agencji Badań Medycznych (ABM) nie tylko na badania kliniczne, ale także na eksperymenty badawcze m.in. zakłada nowela ustawy o ABM oraz niektórych innych ustaw. W środę Sejm odrzucił uchwałę Senatu kwestionującą tę ustawę.
Grażyna J. Leśniak
11.08.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Także inne uczelnie, nie tylko o profilu medycznym, będą mogły kształcić kadry dla ochrony zdrowia - zapowiada minister edukacji i nauki. Przemysław Czarnek poinfomował, że wczesną jesienią w Sejmie będzie głosowany przepis, który uwolni możliwość otwierania kierunków lekarskich na innych uczelniach, niż medyczne.
Krzysztof Sobczak
11.08.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Przejęcie przez Lux Med spółki Lecznice Citomed z Torunia może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnych rynkach prywatnych usług medycznych oraz diagnostyki obrazowej obejmujących Toruń i okolice - ocenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd zastrzega jednak, że te wątpliwości nie przesądzają o końcowej decyzji w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
11.08.2021
Opieka zdrowotna Ochrona konkurencji
Jak pokazują dane z ostatniego miesiąca, zachorowalność na COVID-19 jest głównie wśród osób z grup wiekowych najmniej zaszczepionych. - Wśród nich jest najwięcej osób do 40 lat - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski i kolejny raz zachęcił do szczepień.
Katarzyna Redmerska
11.08.2021
Koronawirus a prawo
W sprawie opasek identyfikujących pacjentów warto przyjąć powszechny standard, wypracowany w gronie przedstawicieli m.in. świadczeniodawców i organizacji pacjenckich, by nie dochodziło do tego, że w każdym szpitalu ten sam pacjent będzie miał różny zakres danych na opasce. Większe możliwości w stosowaniu monitoringu też poprawią bezpieczeństwo, o ile nie będą nadużywane
Jolanta Ojczyk
11.08.2021
Pacjent Opieka zdrowotna RODO
80 proc. pracodawców uważa, że powinni mieć dostęp do informacji, ilu pracowników w ich firmie zostało zaszczepionych przeciw Covid-19, a także wiedzieć, którzy konkretnie pracownicy zostali zaszczepieni – wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.
Grażyna J. Leśniak
10.08.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
Pracownicy nie mogą wymagać od przełożonych informacji na temat tego, ilu współpracowników przyjęło już szczepienie bądź żądać odizolowania pracowników niezaszczepionych od zaszczepionych. Kwestią delikatną pozostaje też namawianie i zachęcanie pracowników do szczepień – tutaj każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny – pisze Mikołaj Zając.
Mikołaj Zając
10.08.2021
Prawo pracy Koronawirus szczepienia
Z dniem 10 sierpnia br. zaczęły obowiązywać nowe wyceny w stomatologii. Mowa o nowym zakresie świadczeń gwarantowanych w gabinecie dentystycznym umiejscowionym w placówce szkolnej. Finansowanie nowego zakresu świadczeń będzie odbywało się w ramach środków pozostających w dyspozycji Nardowego Funduszu Zdrowia, bez zmiany planu finansowego.
Katarzyna Redmerska
10.08.2021
Finansowanie zdrowia
Szpitale mają obowiązek wykonywania badań przesiewowych pacjentów, aby ustalić, czy w środowisku szpitalnym występują dane patogeny, a następnie zrewidować dotychczasowy sposób działania, by nie dopuścić do zakażeń - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że konieczne było wdrożenie procedury pozwalającej na szybkie wykrycie źródła zakażenia i izolację chorego.
Beata Lisowska
10.08.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Sąd uznał za niezgodne z prawem klauzule w umowach z lekarzami, które przewidują pomniejszenie wynagrodzenia o wartość zlecanych pacjentom badań. Tym samym przychylił się do stanowiska Rzecznika Praw Pacjenta, który takie praktyki  uznał za niebezpieczne dla chorych.
Beata Lisowska
09.08.2021
Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie
Osoby, które powołują się na wolność w kontekście szczepień, może nieświadomie, odwołują się do tezy, iż człowiek człowiekowi wilkiem. To skrajny egoizm. Granicą wolności są prawa innych ludzi. Nie wolno innych narażać na pozbawienie zdrowia czy życia - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Zapowiedział obostrzenia dla niezaszczepionych.
Monika Sewastianowicz
07.08.2021
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydał decyzję, którą ustalił obowiązek poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej. Rozstrzygnięcie to zostało wyeliminowane z obrotu prawnego, a prowadzone w tej sprawie postępowanie administracyjne umorzono. Organ nie mógł bowiem wydać takiego rozstrzygnięcia z uwagi na upływ pięciu lat od pobytu pacjenta w szpitalu.
Dorian Lesner
07.08.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Trwa proces legislacyjny w sprawie tzw. szybkiej ścieżki przyznawania zryczałtowanego odszkodowania, w razie wystąpienia powikłań po szczepionce na COVID-19. Trudno powiedzieć kiedy i w jakim kształcie zostanie ona wprowadzona do obrotu. Obecnie więc pozostaje jedynie ścieżka postępowania przez sądami powszechnymi, która jest zdecydowanie dłuższa i bardziej skomplikowana - pisze Joanna Botiuk.
Joanna Botiuk
07.08.2021
Prawo cywilne Koronawirus szczepienia
Wkrótce tysiąc elektronicznych stetoskopów trafi do chorych na przewlekłe choroby płuc po przebytym COVID-19. To w ramach programu pilotażowego Ministerstwa Zdrowia. Elektroniczne stetoskopy otrzyma 30 placówek, które zakwalifikowały się do programu. Sprzęt będzie stosowany w celu zdalnej diagnostyki w ramach teleporady z wykorzystaniem platformy Domowa Opieka Medyczna.
Katarzyna Redmerska Jolanta Ojczyk
07.08.2021
Prawo AI Opieka zdrowotna
Ministerstwo Zdrowia chce zapobiegać grypie w sezonie 2021/2022, wprowadzając szczepienia ochronne. Objęte nimi będą m.in. osoby zatrudnione w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, farmaceuci i technicy farmaceutyczni zatrudnieni w aptekach ogólnodostępnych, diagności laboratoryjni, nauczyciele, funkcjonariusze i żołnierze oraz osoby urodzone nie później niż w 1946 r. Szczepienia będą wykonywane do 31 marca 2022 r.
Grażyna J. Leśniak
06.08.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Trybunał potwierdził prawo nieaktywnych zawodowo obywateli Unii, zamieszkujących w państwie członkowskim innym niż kraj ich pochodzenia, do ubezpieczenia w publicznym systemie ubezpieczenia zdrowotnego przyjmującego państwa członkowskiego. Prawo Unii nie wymaga jednak, aby ubezpieczenie w tym systemie miało charakter nieodpłatny – orzekł TSUE.
Grażyna J. Leśniak
06.08.2021
Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że dwie dawki szczepionki otrzymało do tej pory 146 823 lekarzy (93,24 proc.), 16 775 osób (92,13 proc.) diagnostów laboratoryjnych i 39 908 osób dentystów (90,14 proc.). To najwyżej wyszczepione grupy zawodowe wśród medyków.
Agnieszka Matłacz
06.08.2021
Koronawirus szczepienia
Ostatniego dnia pracy przed Wigilią do publicznego zakładu opieki zdrowotnej wpłynął wniosek o udzielenie informacji na temat dodatków do wynagrodzeń udzielonych w związku ze Świętami. Organ zapoznał się z wnioskiem kilka dni po Bożym Narodzeniu, ale nie udzielił odpowiedzi. Uznał, że jest to zbędne, ponieważ okres świąteczny już minął. Z takim stanowiskiem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.
Dorian Lesner
06.08.2021
Administracja publiczna Prawo pracy Zarządzanie

Podkowa Leśna przoduje w liczbie zaszczepionych mieszkańców

Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Trwają ogłoszone przez rząd konkursy dotyczące szczepień. Już w siedmiu gminach wskaźnik zaszczepienia przekroczył 60 procent. Na czele rankingu znajduje się Podkowa Leśna, tuż przed Warszawą i Poznaniem. Gminą najmniej odporną jest natomiast Czarny Dunajec. W dziewięciu gminach zaszczepiło się mniej niż 20 procent mieszkańców.
Krzysztof Koślicki
05.08.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Rada Medyczna zarekomendowała podanie trzeciej dawki szczepionki grupom najbardziej narażonym na koronawirusa – poinformował w czwartek, w radiu RMF FM Adam Niedzielski, minister zdrowia. Zapewnił, że stara się wyważyć, ile jest w tym wartości dodanej dla zdrowia publicznego, a ile - interesu firm farmaceutycznych, które chcą sprzedać więcej.
Grażyna J. Leśniak
05.08.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia