Projekt ustawy o zawodzie psychologa do Sejmu wpłynął jesienią ubiegłego roku i został zamrożony. Dopiero po pięciu miesiącach, w marcu nadano mu numer druku (druk nr 2113) i skierowano do pierwszego czytania. I znowu prace ucichły. Dlatego środowisko psychologów wystosowało do prezydenta Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i premiera Mateusza Morawieckiego petycję w sprawie intensyfikacji prac. Pod petycją podpisali się: Katarzyna Sarnicka, przewodnicząca Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologa, Bernadetta Izydorczyk, konsultant krajowy w dziedzinie Psychologii Klinicznej, dr hab. Michał Harciarek, prof. UG, przewodniczący Komitetu Psychologii PAN.

Czytaj również: Jest martwa ustawa, teraz nowa ma uregulować zawód psychologa >>

 

Potrzebne przepisy zawodowe

W Polsce co prawda obowiązuje od 2006 roku ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów uchwalona w 2001 roku, ale jest to martwe prawo. Nigdy bowiem nie wydano do niej przepisów wykonawczych, nie powołano też samorządu psychologów. - Tym samym nie ma formalnej ścieżki uznawania uprawnień i nadawania prawa do wykonywania zawodu dla psychologów z innych krajów, którzy chcieliby podjąć pracę na terenie Rzeczypospolitej. W obecnie obserwowanym kryzysie psychologicznym, związanym z wojną na Ukrainie, kluczowe znacznie ma skuteczna adaptacja do obecnej sytuacji, jak i efektywne planowanie dalszych działań pomocowych. Wymaga to powszechnego dostępu do polskich psychologów, wspieranych w zespołach przez psychologów z Ukrainy -podkreślają autorzy petycji i apelują o jak najszybsze procedowanie projektu ustawy. 

Czytaj również: Psychologowie z Ukrainy będą mogli pomagać w Polsce >>

Projekt z poparciem środowiska

Projekt nowej ustawy został przygotowany przez Parlamentarny Zespół ds. Ustawowego Uregulowania Zawodu Psychologa jesienią 2020 roku z inicjatywy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów i Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, posłanki Lewicy. Jeśli zostanie uchwalony pozwoli w końcu powołać samorząd zawodowy, określi kto może wykonywać zawód psychologa, a także zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej. - Reprezentujemy głos środowiska, szczególnie psychologów praktyków, wiemy, jakiej ustawy chcą, jakich potrzebują unormowań i jakiego wsparcia swojej pracy – mówi Katarzyna Sarnicka. – I projekt, który wspólnie wypracowaliśmy w Zespole odpowiada tym potrzebom. Teraz najważniejsze jest, aby szybko został uchwalony, ponad podziałami, abyśmy mogli zacząć tworzyć nasz samorząd. To są bowiem przepisy branżowe, bardzo potrzebne – dodaje.