Jolanta Ojczyk

Jolanta Ojczyk

Redaktor prowadząca sekcję Zdrowie

Od 2003 roku związana z dziennikarstwem prawnym – jako dziennikarz i redaktor. Pracowała w „Gazecie Prawnej” i „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Następnie w „Rzeczpospolitej”, gdzie do lutego 2018 r. była zastępcą kierownika Działu Prawa. Pisała m.in. o działaniach legislacyjnych rządu i parlamentu, samorządzie, oświacie, szkolnictwie wyższym oraz służbie cywilnej. Dwukrotnie nagrodzona przez Parlament Studentów RP za teksty o tematyce prawnej.

Kontakt: Jolanta.Ojczyk@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Stan epidemii od poniedziałku zastąpiony przez stan zagrożenia epidemicznego

Koronawirus

Od poniedziałku 16 maja stan epidemii został w Polsce zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Stanowi o tym znowelizowane rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z COVID-19. Z punktu widzenia prawa to duża zmiana, ale w praktyce różnica pomiędzy tymi stanami jest niewielka. Np. w placówkach medycznych nadal trzeba będzie nosić maseczki.

16.05.2022

Pielęgniarka – niepożądany zawód z przyszłością

Zawody medyczne

​Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu przyjmuje rokrocznie na dzienne studia pielęgniarskie niemal 140 osób i tyle też je kończy. Taką liczbę pielęgniarek od zaraz jest w stanie zatrudnić jeden szpital w regionie, więc w kontekście potrzeb placówek medycznych Dolnego Śląska to kropla w morzu. Tymczasem średnia wieku pielęgniarki w regionie to 55+.

14.05.2022

Jest nowy, młody prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Zawody medyczne

W Naczelnej Izbie Lekarskiej nastąpiła pokoleniowa zmiana. Nowym prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej został dotychczasowy prezes warszawskiej izby Łukasz Jankowski, który kandydował z programem pod hasłem „Samorząd przyszłości”. Zastąpi on Andrzeja Matyję, prezesa NRL od 2018 roku.

13.05.2022

Farmaceuta będzie chroniony jak funkcjonariusz publiczny

Zawody medyczne

Farmaceucie i technikowi farmaceutycznemu w czasie pracy w aptece i kontaktu z klientami przysługiwać będzie ochrona prawna należna funkcjonariuszowi publicznemu. Nowelizacja została uchwalona z inicjatywy Marcina Repelewicza, prezesa Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej, której członek izby został pobity, gdy wyprosił z apteki osobę, która odmówiła założenia maseczki na usta i nos.

13.05.2022

Ministerstwo Zdrowia wdroży elektroniczny podpis dla pacjenta

Nowe technologie Opieka zdrowotna

Resort zdrowia pracuje nad wdrożeniem i upowszechnieniem elektronicznych oświadczeń pacjenta poprzez wprowadzenie podpisu biometrycznego, który umożliwi zastąpienie dokumentów papierowych dokumentami w formie elektronicznej. Ma to sprawić, że znikną papierowe zgody pacjenta na zabieg medyczny, ale także na udostępnienie elektronicznej dokumentacji.

13.05.2022
1  2  3  4  5  6  7  8  9    516
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski