Jolanta Ojczyk

Jolanta Ojczyk

Redaktor prowadząca sekcję Zdrowie

Od 2003 roku związana z dziennikarstwem prawnym – jako dziennikarz i redaktor. Pracowała w „Gazecie Prawnej” i „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Następnie w „Rzeczpospolitej”, gdzie do lutego 2018 r. była zastępcą kierownika Działu Prawa. Pisała m.in. o działaniach legislacyjnych rządu i parlamentu, samorządzie, oświacie, szkolnictwie wyższym oraz służbie cywilnej. Dwukrotnie nagrodzona przez Parlament Studentów RP za teksty o tematyce prawnej.

Kontakt: Jolanta.Ojczyk@wolterskluwer.com

Artykuły autora

SN: Prawa bliskich osób ciężko poszkodowanych w wypadkach muszą być zabezpieczone

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów nie podejmie w poniedziałek uchwały w sprawie zadośćuczynienia za zerwanie więzi rodzinnej. Sprawa została zdjęcia z wokandy. Wniosek w tej sprawie złożył trzy lata temu Rzecznik Finansowy. Chodzi o zrekompensowanie szkód moralnych poniesionych przez bliskich osób, które przeżyły wypadek, ale zostały ciężko poszkodowane.

22.05.2023

Sejm uchwalił - będzie obowiązek informowania o cenach sprzed obniżek

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o prawach konsumenta zakłada, że sprzedawcy będą musieli informować o cenach sprzed obniżki. Prawnicy mieli wątpliwość, czy nowe zasady będą też stosowane w obrocie z firmami. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapewnia, że przedsiębiorca ma informować o cenie towaru sprzed promocji tylko konsumentów.

01.12.2022

Rząd wycofuje się ze zmian w ustawie o biopaliwach

Prawo gospodarcze

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące biopaliw nie będzie procedowany. W mocy pozostaną dotychczas obowiązujące przepisy - poinformował w piątek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Wyjaśnił, że ta decyzja została podyktowana opinią środowisk rolniczych, które obawiały się skutków obniżenia udziału biokomponentów w paliwach.

16.09.2022

Stacje diagnostyczne zrobią zdjęcia aut i pobiorą wyższą opłatę od spóźnialskich

Prawo gospodarcze

Za badanie techniczne pojazdu wykonane 30 dni po terminie opłata ma być dwa razy wyższa. Ponadto diagnosta podczas badania auta będzie musiał zrobić dwa zdjęcia: jedno całego auta z numerem rejestracyjnym, i drugie licznika z przebiegiem. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym, który do dalszych prac w komisjach skierował w czwartek Sejm.

15.09.2022

Sąd zapyta TSUE, czy "frankowe" roszczenia banku można spłacić w ratach

Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Warszawie zamierza skierować pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące tego, czy rozłożenie na raty świadczenia należnego bankowi od konsumenta może nastąpić wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach, zaś sąd musi zasądzić żądane odsetki aż do daty wydania wyroku. Chodzi o sprawę frankową i dyrektywę dotyczącą nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

29.08.2022
1  2  3  4  5  6  7  8  9    534