SN: Konsument ma prawo żądać od banku zwrotu świadczeń spłaconych

Prawo cywilne Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

W razie stwierdzenia nieważności umowy kredytowej zawartej przez przedsiębiorcę z konsumentem, kredytobiorca ten jest uprawniony do domagania się od banku zwrotu świadczeń spełnionych przez konsumenta w wykonaniu tej umowy oraz odsetek za opóźnienie. Liczy się je od momentu upływu terminu nałożonego na danego przedsiębiorcę do chwili wykonania tego zobowiązania – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

16.04.2025

Wezwania do zwrotu kapitału lepiej nie lekceważyć, nawet gdy jest pozorne

Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

Banki coraz częściej, w reakcji na pozew o unieważnienie umowy kredytu frankowego, wzywają kredytobiorców do zwrotu kwoty kapitału. Wezwanie przez bank frankowicza o zwrot kapitału przed zakończeniem sprawy z pozwu kredytobiorcy niektórzy prawnicy uznają za czynność pozorną, ale i tak niebezpieczne jest zlekceważenie takiego wezwania.

16.04.2025

Upadłość Getinu. Sąd wskazał frankowiczom, że mogą podejść do sprawy inaczej

Banki Kredyty frankowe Upadłość

Osoby spłacające kredyt frankowy w Getin Noble Banku mają szansę odzyskać przynajmniej część środków. Taką możliwość dał im niedawny wyrok Sądu Rejonowego w Koninie, który zasądził od syndyka masy upadłości Getinu na rzecz kredytobiorcy zwrot rat spłaconych po ogłoszeniu upadłości banku. Problemem może być jednak wyegzekwowanie tych kwot.

10.04.2025

Getin zawarł pierwsze ugody z kredytobiorcami

Banki Kredyty Kredyty frankowe

Getin Noble Bank w upadłości przekazał, że zostały zawarte pierwsze ugody z konsumentami, którzy wzięli kredyt na cele mieszkaniowe. Rozpoczęło się także wystawianie listów mazalnych. W tej chwili procedowanych jest ok. 1000 spraw, które mogą zakończyć się ugodowo.

09.04.2025

Potrącenie odsetek w sprawach frankowych - dwa różne podejścia sądów

Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

Truizmem będzie stwierdzenie, że sprawy frankowe wygenerowały tak znaczną liczbę zagadnień prawnych, że spowodowało to wzmożoną intensywność orzeczniczą Sądu Najwyższego w tematyce instytucji cywilnoprawnych. Jeśli jednak ktoś myśli, że jesteśmy na finiszu tego procesu, to jest w błędzie. Jednym z nowych problemów prawnych jest kwestia potrącenia odsetek za opóźnienie należnych frankowiczowi od banku - pisze Paweł Stalski, radca prawny.

05.04.2025

Są już pierwsze wyroki w wydziale frankowym w warszawskim Sądzie Apelacyjnym

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

Pełną parą ruszył wydział frankowy w warszawskim Sądzie Apelacyjnym, dzięki temu wielu kredytobiorców może liczyć na szybkie zakończenie spraw, choć jeszcze nie wszyscy sędziowie ruszyli z wokandami. Dziennie do wydziału wpływa średnio 80 spraw. Obecnie orzeka 16 sędziów, ale docelowo sędziów w wydziale frankowym ma być 20.

03.04.2025

Frankowicz nie skorzysta z ulgi na dwa mieszkania ani na garaż

PIT Kredyty frankowe

Umorzona kwota kredytu hipotecznego może być zwolniona z podatku, jeśli kredyt został zaciągnięty na jedną inwestycję mieszkaniową. W przypadku zakupu dwóch nieruchomości - zwolnienie nie przysługuje. Preferencja nie dotyczy też kredytu na miejsce postojowe, które nie jest lokalem mieszkalnym, a więc nie służy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych.

24.03.2025

Czas rozpatrywania spraw frankowych to loteria

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

Nawet na 2028 r. są wyznaczane rozprawy w sprawach dotyczących unieważnienia kredytów we frankach szwajcarskich, a rekordziści czekali dwa lata na wydanie zarządzenia o doręczeniu pozwu. Trudno jest z tym walczyć, więc kredytobiorcy muszą uzbroić się w cierpliwość i liczyć na to, że odsetki po wygranej sprawie osłodzą im długie oczekiwanie na wyrok.

17.03.2025

Przedsiębiorcom - frankowiczom grozi dopłata podatku

PIT Kredyty frankowe Nieruchomości

Osoby prowadzące działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu mogą odliczać część wydatków na jego utrzymanie, w tym część odsetek od kredytu hipotecznego. Problem jednak powstaje, gdy umowa kredytu frankowego zostaje unieważniona. Jeśli bank zwróci przedsiębiorcy odsetki, to kwoty zaliczone wcześniej do kosztów uzyskania przychodu stają się dla przedsiębiorcy przychodem.

11.03.2025

Rzecznik generalny TSUE: Sąd powinien ocenić warunki umowy kredytu frankowego

Prawo europejskie Kredyty frankowe

Sąd zajmujący się upadłością konsumenta powinien ocenić, czy umowa kredytu indeksowanego do franka nie zawiera nieuczciwych warunków – uznał rzecznik generalny TSUE w sprawie, która dotyczyła pytań zadanych przez sąd rejonowy w Łodzi. Chodziło o sytuację osoby, która ogłosiła upadłość konsumencką. Rzecznik uznał, że sąd przy takiej ocenie ma prawo także zmienić wielkość potrąceń z wynagrodzenia takiego konsumenta.

06.03.2025

SN: Bankowi nie przysługuje prawo zatrzymania

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie siedmiorga sędziów podjęła uchwałę, zgodnie z którą w razie dochodzenia od banku zwrotu świadczenia spełnionego na podstawie umowy kredytu, która okazała się nieważna bankowi nie przysługuje prawo zatrzymania. Jest to uchwała sprzeczna z podjętą przez tę Izbę uchwałą siódemkową z 28 lutego br.

05.03.2025

Prawnicy: Apelacje syndyka Getinu mogą działać na szkodę wierzycieli

Banki Kredyty frankowe Upadłość

Skarżenie przez syndyka wyroków tylko z tego powodu, że uwzględniają one żądania konsumentów, bez realnych szans powodzenia apelacji w konkretnej sprawie, może być ocenione jako działanie na szkodę masy upadłości - uważają prawnicy. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku kredytów frankowych, nieważnych z powodu abuzywnych postanowień umownych. Syndyk odpowiada, że musi dbać o interes wszystkich wierzycieli upadłego Getinu, a frankowicze nie są jedyną grupą wierzycieli.

04.03.2025

SN: Bank może stosować zatrzymanie wobec frankowicza

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy w składzie siedmiorga sędziów podjął uchwałę, zgodnie z którą umowa o kredyt bankowy jest umową wzajemną w rozumieniu Kodeksu cywilnego, czyli bank może korzystać z prawa zatrzymania. Uchwałę podjęto po pytaniu Rzecznika Finansowego, z braku merytorycznej odpowiedzi TSUE na pytania prejudycjalne skierowane przez Izbę Cywilną SN w październiku 2023 r. Uchwała ta na pewno wpłynie na wiele prowadzonych sporów.

28.02.2025

W ustawie frankowej zabrakło przedsiębiorców i kredytobiorców złotówkowych

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Projekt ustawy frankowej dotyczy jedynie kredytów powiązanych z frankiem szwajcarskim (CHF) oraz wyłącznie spraw z udziałem konsumentów. Z proponowanych rozwiązań nie skorzystają zatem osoby prawne czy też osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a także złotówkowi kredytobiorcy. Nowe przepisy powinny dotyczyć również i tych kwestii - pisze Anna Bielecki, adwokat z Kancelarii Czabański Wolna-Sroka.

15.02.2025

Rozliczenia po wyroku bywają kłopotliwe

Domowe finanse Banki Kredyty Kredyty frankowe

Po wyroku unieważniającym umowę kredytu frankowego banki albo proponują zawieranie porozumień kompensacyjnych, albo kredytobiorcy rozliczają się w formie złożonego oświadczenia o potrąceniu. Dla wszystkich lepsze jest dogadanie się, ale stronom nie zawsze się to udaje. Czasem kancelarie obsługujące bank piszą wprost, że rozliczenie wyroku nie jest już ich zadaniem. Bank z kolei potrafi nie odpisywać tygodniami na wiadomości, pobiera jednak nadal raty.

10.02.2025

Frankowicze chcą, by Komisja Europejska przyjrzała się dwóm wyrokom Sądu Najwyższego

Wymiar sprawiedliwości Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu chce, żeby Komisja Europejska przyjrzała się dwóm wyrokom Sądu Najwyższego dotyczącym kredytów frankowych. Według Trybunału Sprawiedliwości UE sąd krajowy nie może usuwać jedynie części warunku umownego uznanego za nieuczciwy ani zmieniać jego treści – takie działanie jest sprzeczne z przepisami dyrektywy 93/13/EWG. Tymczasem w przypadku dwóch wyroków SN nie zastosowano tej wykładni.

07.02.2025

Sprawy frankowe przestaną blokować sądy? Projekt ustawy opublikowany

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sąd będzie mógł przesłuchać świadka poza salą sądową pomimo złożenia sprzeciwu. Co więcej - strona będzie mogła być przesłuchana przez złożenie zeznań na piśmie. W takim przypadku sąd doręczy listę pytań wraz z pouczeniem - tak wynika z opublikowanego w czwartek projektu nowelizacji przepisów związanych ze sprawami dotyczącymi kredytów frankowych. Dotyczy on tylko tych kwestii, w których stroną jest konsument – a zatem nie obejmuje pozwów wnoszonych przez nabywców wierzytelności, którymi są zwykle wyspecjalizowane fundusze.

06.02.2025

Skarga nadzwyczajna w sprawie kredytu frankowego - uwzględniona

Prawo cywilne Prawnicy Kredyty frankowe

Pominięcie przez sąd II instancji w sposób należyty konsumenckiego charakteru stosunku łączącego powoda z pozwanym było błędem - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Kredytobiorca frankowy miał prawo oczekiwać, że określone standardy ochrony konsumenta będą respektowane przez sąd w toku rozpoznawania sprawy - dodał SN, uwzględniając skargę nadzwyczajną prokuratora generalnego.

24.01.2025

Nie ma jeszcze gotowej listy wierzytelności Getin Noble Bank. Czy będzie zastępca syndyka?

Banki Kredyty frankowe Upadłość

Aż 29,5 tys. kredytobiorców zgłosiło swoje roszczenia względem Getin Noble Bank. Skala jest tak ogromna, że na finalną listę wierzytelności długo trzeba będzie czekać. Tymczasem dla frankowiczów jej brak stanowi istotny problem. Jeśli nie mają wyroku unieważniającego umowę kredytu, żyją w niepewności, czy syndyk uzna ich umowę za nieważną i uwzględni ich wierzytelność na liście. Nie mogą też wykreślić obciążającej ich mieszkanie hipoteki. Zainicjowano więc akcję, która ma pomóc przyspieszyć prace nad listą. Chodzi o powołanie zastępcy syndyka, który zająłby się jedynie jej opracowywaniem.

23.01.2025

Nawet 90 proc. ugód z bankami niekorzystnych podatkowo dla frankowiczów - raport

PIT Doradca podatkowy Banki Kredyty frankowe

Nawet 90 proc. ugód może być niekorzystne podatkowo dla klientów banków. Jeśli w ugodzie przewidziano wypłatę na rzecz kredytobiorcy określonej kwoty, a wypłata ta nie zostanie dokonana tytułem zwrotu świadczenia nienależnego, może ona w całości stanowić dochód kredytobiorcy i podlegać opodatkowaniu. Kluczowe z punktu widzenia podatnika jest takie sformułowanie ugody, by opierała się ona na nieważności umowy - wynika z analizy kancelarii KBiW.

21.01.2025
1  2  3  4  5    30