Od 21 maja br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 7 kwietnia 2022 r. w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych. Zgodnie z nim w przypadku podmiotów leczniczych prawo do pełnych zakupów miałyby tylko te, które posiadają apteki. Przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestował Związek Pracodawców Opieki Integrowanej Opartej na Wartości (SPOIWO), a minister zdrowia uznał, że mają rację i przygotował nowelizację nowego rozporządzenia, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 20 maja (poz. 1077). Ta wprowadza sporo istotnych zmian.

Czytaj więcej: Zakup leków przez szpitale, przychodnie i inne podmioty w hurtowniach farmaceutycznych - komentarz praktyczny >

 

Kto będzie mógł robić zakupy w hurtowniach farmaceutycznych

Zgodnie z rozporządzeniem do zakupu produktów leczniczych w hurtowni farmaceutycznej uprawnionych będzie 17 podmiotów. Poza aptekami, podmiotami leczniczymi to m.in:

  • domy pomocy społecznej (DPS);
  • izby wytrzeźwień, albo placówki, którym zlecono wykonywanie tych samych zadań co izby;
  • podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa górskiego i narciarskiego, np. GOPR, czyli Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, wodnego, górniczego, jednostki ochrony przeciwpożarowej 
  • lekarze weterynarii, w tym prowadzący lecznice dla zwierząt
  • Polskie Laboratorium Antydopingowe
  • jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej.

Czytaj też: Rola właściciela apteki a samodzielność kierownika i farmaceuty >

Wśród nich są m.in. lecznice weterynaryjne, izby wytrzeźwień i domy pomocy społecznej, które obecnie zaopatrywały się w aptekach. Tyle, że DPS zwykle kupują leki dla podopiecznych, za ich pieniądze. - Te przepisy dla DPS-ów kompletnie nic nie zmieniają, może jedynie dla takich, które miałyby swoje apteki. Jednak nikt z dyrektorów zrzeszonych w naszym stowarzyszeniu nie prowadzi w swojej placówce apteki. Chodzi o to, że my jako DPS nie kupujemy mieszkańcom leków, a jedynie pomagamy im w realizacji recept, koszt pokrywają oni sami - mówi Sylwia Kamińska-Tereszkiewicz, prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Domów Pomocy Społecznej i dyrektor DPS-u w Skęczniewie w Wielkopolsce. Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej nie mówi wprost o stosowaniu produktów leczniczych u mieszkańców DPS-ów, ale nakłada obowiązek zapewnienia im szeroko pojętej opieki. Stąd DPS często jest miejscem, gdzie udzielane są świadczenia zdrowotne.

Z drugiej strony bez nowelizacji nowego rozporządzenia w hurtowniach zakupów nie mogłyby robić podmioty nieposiadające w swoich strukturach apteki bądź działu farmacji, np. przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistyczne. W hurtowniach mogłyby zaopatrywać się wyłącznie w szczepionki, produkty lecznicze wchodzące w skład zestawów przeciwwstrząsowych i produkty lecznicze z wykazu określonego przez resort zdrowia, a stosowane w związku z udzielanym świadczeniem zdrowotnym. W opinii Związku Pracodawców Opieki Integrowanej Opartej na Wartości (SPOIWO),nowe przepisy mogłyby utrudnić działanie przychodni i zaburzyć ciągłość działania. - Nie będą mogły one w hurtowni farmaceutycznej zakupić kilku tysięcy pozycji z dotychczasowego asortymentu - uważa Marcin Połowniak prezes Związku. - Spowoduje to, że zamówienia na potrzebne preparaty będą zmuszone realizować za pośrednictwem aptek, które - co do zasady - nie są uprawnione do dostarczania, czy przewożenia leków bezpośrednio do podmiotów.

 

 

Nowelizacja uwzględnia AOS

Zgodnie nowelizacją, która też wchodzi w życie w sobotę 21 maja, zakupy w hurtowniach w pełnym zakresie będą mogły dokonywać także podmioty  lecznicze wykonujące działalność w rodzaju ambulatoryjne świadczenia zdrowotne, a także utworzonego przez Ministra Sprawiedliwości albo Ministra Obrony Narodowej.

- Potrzeba wydania przedmiotowego rozporządzenia jest podyktowana przede wszystkim oczekiwaniem strony społecznej - uzasadniał resort zdrowia. - Projektodawca przychylił się do tych postulatów, przy czym nie widząc podstaw dla różnicowania sytuacji prawnej ww. podmiotów od podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, zdecydował o zniesieniu obowiązku posiadania apteki szpitalnej lub działu farmacji, aby mogły one nabywać produkty lecznicze w hurtowniach farmaceutycznych w pełnym zakresie.

Środki odurzające w praktykach lekarskich

Ponadto nowelizacja pozwala podmiotom leczniczym bez apteki, niektórym lekarzom, dentystom, weterynarzom nabywanie w hurtowaniach  produktów leczniczych zawierających środki odurzające lub substancje psychotropowe po uzyskaniu zgody wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Umożliwia też podmiotom wykonującym działalność leczniczą, tj. wszystkim kategoriom podmiotów leczniczych oraz lekarzom, lekarzom dentystom, pielęgniarkom i położnym wykonującym zawód w formie praktyki zawodowej, a nadto felczerom zakupywania w hurtowniach farmaceutycznych leków o kategorii dostępności „wydawane z przepisu lekarza – OTCz wyłączeni produktów leczniczych o tej kategorii dostępności zawierających w swoim składzie kodeinę, pseudoefedrynę lub dekstrometorfan.

Znieczulenie w cenach hurtowych

Zgodni z nowelą dentyści prowadzący swoją praktykę zawodową zyskają możliwość zakupu w hurtowniach farmaceutycznych produktów leczniczych w celu wykonania znieczulenia stomatologicznego. - Aktualne rozporządzenie nie  ustanawia takiej możliwości, co bez interwencji legislacyjnej mogłoby skutkować ograniczeniem możliwości uzyskiwania znieczulenia w trakcie zabiegów stomatologicznych - pisano w uzasadnieniu.