Opiekunem faktycznym jest osoba sprawująca, bez obowiązku ustawowego, stałą opiekę nad pacjentem,...
Jolanta Ojczyk Dr Anita Gałęska-Śliwka
24.12.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Bardzo dobrze, że w polskim porządku prawnym znajdzie się rozwiązanie takie jak Fundusz Kompensacyjny. Pacjenci i środowisko medyczne oczekiwali na nie od wielu lat. Fundusz oprócz szczepień pandemicznych obejmie także szczepienia obowiązkowe z kalendarza szczepień. Nie wszystkie kraje wprowadziły tego typu rozwiązania. Zawsze można też skierować roszczenia przeciwko producentowi szczepionek.
Beata Igielska
24.12.2021
Koronawirus szczepienia
Osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca będą musieli zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19 - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego stanu epidemii. Taką regulację poparły wcześniej we wspólnym stanowisku samorządy wszystkich zawodów medycznych.
Krzysztof Sobczak
23.12.2021
Koronawirus szczepienia
Na stronie Rządowego Centrym Legislacji ukazał się projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego.
Monika Sewastianowicz
23.12.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne Koronawirus a prawo

NIK: Rehabilitacja lecznicza do poprawy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Najwyższa Izba Kontroli po raz kolejny przyjrzała się organizacji i finansowaniu rehabilitacji leczniczej i po raz kolejny alarmuje, że pacjenci wciąż nie mogą liczyć na równy dostęp do świadczeń rehabilitacyjnych oraz skuteczność terapii. Blisko połowa świadczeniodawców I poziomu ”sieci szpitali” nie udzielała świadczeń rehabilitacji leczniczej w warunkach stacjonarnych.
Agnieszka Matłacz
23.12.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Polska bezprawnie nie uznaje zagranicznych testów na COVID-19

Prawo pracy BHP Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Polacy powracający np. z podróży służbowej, z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 zrobionym w innym państwie UE, muszą w kraju ponowie zrobić test, by trafić na izolację i mieć prawo do zasiłku chorobowego. Zdaniem prawników, nie ma podstawy prawnej do tego, by nie honorować testów zrobionych za granicą, zwłaszcza w krajach Wspólnoty. Mimo to Sanepid zaleca wykonanie ponownego testu już w Polsce.
Grażyna J. Leśniak
23.12.2021
Prawo pracy BHP Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Polacy posiadający kartę EKUZ nadal mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w czasie tymczasowego pobytu w Zjednoczonym Królestwie na dotychczasowych zasadach. Świadczenia zostaną im udzielone w razie nagłego zachorowania, wypadku, zaostrzenia objawów choroby przewlekłej itp.
Jolanta Ojczyk
22.12.2021
Opieka zdrowotna Brexit

Będą zmiany w Funduszu Medycznym, by działał lepiej

Finansowanie zdrowia Farmacja Poprawmy prawo
W styczniu 2022 roku ma zostać przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym. Dzięki temu z funduszu mają być finansowane badania genetyczne i program szczepień przeciwko wirusowi HPV. Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza też zmian w procedurze wyłaniania nowoczesnych technologii lekowych. Nie wiadomo jeszcze, czy projekt będzie prezydencki, czy rządowy.
Jolanta Ojczyk
22.12.2021
Finansowanie zdrowia Farmacja Poprawmy prawo

Samorządy medyczne zgodnie popierają obowiązek szczepień przeciwko Covid-19

Zawody medyczne Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Pięć samorządów: lekarzy, pielęgniarek i położonych, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych oraz aptekarzy zgodnie popiera obowiązkowe szczepienia zatrudnionych w ochronie zdrowia, ale także innych grup zawodowych. Ich zdaniem należy jak najszybciej podjąć prace legislacyjne w tym kierunku. Projekt posłów PiS przewiduje jedynie, że kierownik placówki zdecyduje, czy szczepienia są obowiązkowe.
Jolanta Ojczyk
21.12.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia

Będzie wsparcie dla dyskotek i klubów tanecznych

Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Powiatowe urzędy pracy będą wypłacać jednorazowe dotacje do 5 tys. zł przedsiębiorcom, którzy z powodu pandemii zostali zmuszeni w połowie grudnia zamknąć kluby, dyskoteki, a także inne miejsca oferujące rozrywkę i rekreację. Informację w tej sprawie przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Krzysztof Sobczak
21.12.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Od 22 grudnia przyjęte za granicą szczepienie przeciwko COVID-19 w schemacie podstawowym oraz dawką przypominającą będzie można wpisać do krajowego systemu w dowolnym punkcie szczepień. Możliwość taką będą miały zarówno osoby zaszczepione w Unii Europejskiej, jak i poza nią. Ważne, aby była to szczepionka dopuszczona do obrotu na terytorium Unii lub równoważna.
Agnieszka Matłacz
21.12.2021
Koronawirus szczepienia
Zarówno organizacje pacjentów jak i pracodawców ochrony zdrowia krytykują rządowy projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Według Ministerstwa Zdrowia ma on poprawić efektywność leczenia. Tyle, że konkretne zapisy wskazują, że utrudni on dostęp do diagnostyki. Co więcej, projekt nie wzoruje się na pilotażu sieci, który został zorganizowany właśnie dla testowania rozwiązań pod kątem projektowanej reformy.
Jolanta Ojczyk
21.12.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dużo przepisów do poprawy - do końca grudnia czekamy na zgłoszenia

Domowe finanse Doradca podatkowy Administracja publiczna Poprawmy prawo
Jesteśmy na półmetku akcji prowadzonej przez redakcje Prawo.pl i LEX. Okazuje się, że podobnie, jak w ubiegłorocznej edycji, także teraz obowiązujące przepisy wymagają wielu zmian. Chodzi właściwie o każdą dziedzinę prawa – od podatków i prawa pracy przez prawo cywilne, gospodarcze, administracyjne, po kwestie dotyczące ochrony zdrowia.
Krzysztof Koślicki
21.12.2021
Domowe finanse Doradca podatkowy Administracja publiczna Poprawmy prawo
Każdy przylatujący do Polski spoza strefy Schengen jest zobligowany do okazania funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Jego brak oznacza skierowanie na 14-dniową kwarantannę. Test można też wykonać na lotnisku, ale tylko w ciągu trzech godzin od przekroczenia granicy. Zaszczepieni podróżujący z krajów Schengen są z automatu zwolnieni z kwaratnanny.
Jolanta Ojczyk
20.12.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia

Rząd zafundował lekarzom podatkową ruletkę

PIT Zawody medyczne Polski Ład
W 2021 roku wielu lekarzy uzyskało od fiskusa indywidulane interpretacje, zgodnie z którymi mogliby się rozliczać kartą podatkową. Dzięki temu maksymalny roczny podatek, jaki by zapłacili, nie przekroczyłby 21 888 zł, niezależnie od tego, ile by zarobili. Za sprawą Polskiego Ładu niewielu będzie jednak mogło się tak korzystnie rozliczać. A oferowany im ryczałt wcale nie musi być atrakcyjny.
Jolanta Ojczyk
20.12.2021
PIT Zawody medyczne Polski Ład

Korekta płci to także zmiana PESEL

Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Co roku około dwóch tysięcy obywateli zmienia PESEL, na przykład na podstawie orzeczenia sądu o zmianie daty urodzenia lub korekty płci. Zmiana jest bezpłatna. Osoba, która ma nowy PESEL musi na nowo zmienić dokumenty tożsamości i aktualizować wpisy w rejestrach.
Robert Horbaczewski
19.12.2021
Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku - obowiązujące od dwóch dni rozporządzenie obostrzeniowe zostało znowelizowane. Opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów z 16 grudnia br. wprowadza na noc sylwestrową wyjątek w ograniczeniach dotyczących działalności klubów i dyskotek.
Patrycja Rojek-Socha Krzysztof Sobczak
17.12.2021
Koronawirus a prawo

Projekt o uprawnieniach covidowych przedsiębiorców do poprawki

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
W czwartek odbyło się pierwsze czytanie tzw. projektu o uprawnieniach covidowych przedsiębiorców. Zdaniem posłów PiS jest ostrożny, wyważony, bo do niczego nie zmusza, żadnej segregacji nie powoduje. Opozycja mówi wprost: to projekt bez zębów, który nie poprawi sytuacji epidemicznej, ale zrzuci za nią odpowiedzialność na pracodawców. Dlatego PO, PSL i Lewica zgłoszą dużo poprawek.
Jolanta Ojczyk
17.12.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcom przetwarzać dane dotyczące zaszczepienia przeciwko Cvovid-19, statusu ozdrowieńca czy wyniku testu, na tym posiedzeniu Sejmu raczej nie zostanie uchwalony, i to mimo zapowiedzi rządu o ekspresowym tempie prac. Sprzeciwia się mu Konfederacja, a także część posłów PiS. Dlatego w środę nie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Komisja wróciła do tego w czwartek.
Jolanta Ojczyk
16.12.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, ujętą w Narodowym Programie Zdrowia, a jej leczenie zostało uznane za jeden z jego priorytetów. Mimo tego, z opublikowanego właśnie raportu NIK wynika, że działania podejmowane przez kolejnych ministrów zdrowia nie zahamowały tempa wzrostu liczby dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała. Problem dotyczy coraz młodszych dzieci, a skuteczność terapii jest niewielka.
Agnieszka Matłacz
16.12.2021
Opieka zdrowotna
Od czwartku 16 grudnia ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. E-skierowanie na szczepienie dla dzieci w wieku 5-11 lat wystawiane jest automatycznie z chwilą skończenia przez dziecko 5. Kwalifikację do szczepienia dzieci wykonuje lekarz z ważnym prawem wykonywania zawodu, również lekarz stażysta i lekarz rezydent.
Krzysztof Sobczak
16.12.2021
Koronawirus szczepienia

Ustalanie limitów to nadal fikcja - nie ma jak liczyć zaszczepionych

Rynek i konsument Poprawmy prawo Koronawirus szczepienia
W hotelu, w restauracji, w teatrze czy na basenie ustalenie limitu gości było i będzie nadal fikcją. Przepisy, które weszły w życie 15 grudnia, niewiele zmieniły. A politycy, jak chowali głowę w piasek, tak dalej to robią. Mogą zrehabilitować się wprowadzając zasady ustalania limitów do ustawy w sprawie weryfikacji zaszczepionych w zakładach pracy. Prace nad tym projektem miały rozpocząć się w środę, ale nic z tego nie wyszło.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.12.2021
Rynek i konsument Poprawmy prawo Koronawirus szczepienia
W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiły się założenia ustawy o niektórych zawodach medycznych. Chodzi dokładnie o 16 zawodów, m.in. masażystę, dietetyka, asystenta stomatologicznego, logopedę czy opiekuna medycznego. Zyskają oni m.in. sześć dni płatnego urlopu na podnoszenie kwalifikacji. Powstanie też rejestr osób wykonujących zawody objęte ustawą.
Jolanta Ojczyk
15.12.2021
Zawody medyczne
Ministerstwo Zdrowia skierowało do publikacji w Dzienniku Ustaw nowelizację rozporządzenia w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Za jego sprawą uzdrowiska będą miały o rok więcej na podwyższenie wymaganych od nich standardów.
Jolanta Ojczyk
15.12.2021
Zarządzanie
Od czwartku 16 grudnia można już szczepić dzieci od 5 roku życia i wielu rodziców chce z tego prawa skorzystać. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak je zarejestrować na sczepienie, a potem jak pobrać certyfikat. Dziecko można zarejestrować przez Internetowe Konto Pacjenta rodzica lub infolinię. Z IKP rodzic będzie mógł też pobrać certyfikat potwierdzający przyjęcie szczepionki, także tylko pierwszej dawki.
Jolanta Ojczyk
15.12.2021
Koronawirus szczepienia
Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego prowadzi badanie pt. "Lekarz przyszłości", którego celem jest stworzenie obrazu modelu pracy polskiego lekarza i lekarki dzisiaj, jednocześnie prognozując jak będzie się on zmieniał w przyszłości. Aby wziąć w nim udział wystarczy wypełnić ankietę on-line. Pytania są tak skonstruowane, że pozwolą pokazać jak pracują medycy dziś, ale także o jakich warunkach marzą.
Jolanta Ojczyk
15.12.2021
Zawody medyczne
Głusi są dyskryminowani w dostępie do ochrony zdrowia. Dlatego prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o zabezpieczenie im możliwości dostępu do tłumaczy języka migowego w placówkach medycznych. Choć przepisy mówią o prawie do tłumacza, to nie działają one w praktyce.
Katarzyna Redmerska
15.12.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Obowiązujące od środy 15 grudnia zmiany w rozporządzeniu covidowym przewidują m.in. wprowadzenie dodatkowego warunku zwolnienia z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny dla osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkującej.
Krzysztof Sobczak
15.12.2021
Koronawirus a prawo
Od środy 15 grudnia obowiązują przepisy z nowymi ograniczeniami covidowymi. Od tegogo dnia zaczęły obowiązywać zaostrzone limity osób - m.in. w restauracjach i hotelach. Nie będzie się do nich wliczać osób, które pokażą ważny certyfikat covidowy. To przełom, ponieważ do tej pory nie było takiego uregulowania. Wystarczyło samo oświadczenie zaszczepionego.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.12.2021
Rynek i konsument Koronawirus szczepienia
Wprowadzenie do systemu Ewidencji Wjazdów do Polski informacji o dodatnich wynikach powtórnych testów u dzieci spowodowało automatyczne wydłużenie łącznego czasu ich izolacji do 15 dni. Tymczasem zgodnie z przepisami izolacja kończy się po 10 dniach od daty pierwszego dodatniego wyniku testu - chyba że przedłuży ją lekarz POZ.
Krzysztof Sobczak
14.12.2021
Koronawirus a prawo