Od wtorku 12 kwietnia nie obowiązuje już rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach. Uchylił je minister zdrowia rozporządzeniem z 11 kwietnia br. (DzU poz. 789).  Do izolatoriów trafiali pacjenci z podejrzeniem zakażenia wirusem Sars-CoV-2, ale też chorzy. Osoby, które nie powinny bądź nie mogły być izolowane w miejscu zamieszkania (m.in. osoby mieszkające z osobami starszymi lub obarczonymi ryzykiem obniżonej odporności na infekcję)  trafiały na izolację do specjalnych placówek. Izolatoria były tworzone w hotelach, hostelach, sanatoria. Pacjentom przebywającym w izolatoriach zapewniano opiekę medyczną oraz posiłki, pobyt z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 opłacał NFZ.

 

Izolatoria są zbędne, bo poprawił się stan epidemiologiczny

Ministerstwo Zdrowia decyzję o likwidacji izolatoriów uzasadnia spadkiem liczby zakażeń spowodowanych wirusem SARS-CoV-2 i związaną z tym liczbą osób wymagających izolacji. Resort powołuje się ponadto na fakt, że z dniem 1 kwietnia br. uległy zmianie zasady realizacji świadczeń na rzecz pacjentów z COVID-19 – diagnostyka i leczenie nie jest dodatkowo finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 czy budżetu państwa. Jak wskazuje MZ, mając na uwadze znaczną poprawę stanu epidemicznego w Rzeczypospolitej Polskiej w związku ze zmniejszeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2, a co za tym idzie znacznym zmniejszeniem liczby osób kierowanych do izolatorium, zasadnym jest odstąpienie od rozwiązań organizacyjnych dedykowanych zapobieganiu i zwalczaniu epidemii COVID-19. W związku z powyższym, wystarczające jest stosowanie regulacji określonych ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Stan się poprawił, bo nie ma testów

Warto przypomnieć, że od 28 marca został zniesiony obowiązek izolacji z powodu Covid-19. Sprawiło to rozporządzenie Ministra Zdrowia z  25 marca 2022 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, które uchyliło rozporządzenie z 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.

Następnie od 1 kwietnia nie ma już powszechnego, bezpłatnego testowania w aptekach i punktach wymazowych, a lekarze rodzinni nie mogą testować pacjentów na testy PCR. Tego dnia też z mapy Polski zniknęły oddziały covidowe i szpitale tymczasowe.  W efekcie pacjenci praktycznie nie są testowani, nie są kierowani na izolacje. Zatem według resortu nie są potrzebne izolatoria.

Z drugiej strony, jak już pisaliśmy w Prawo.pl cały czas obowiązuje rozporządzenie z 8 października 2020 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2, które nakazuje lekarzom POZ skierowanie pacjenta na test.  Po uzyskaniu dodatniego wyniku testu lekarz kieruje pacjenta do odbycia izolacji albo izolacji w warunkach domowych albo szpitala. I tego wciąż nie uchylono. Ministerstwo Zdrowia dopiero pracuje nad zmianami i tłumaczy, że przecież są wytyczne. Rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach zdołało jednak uchylić.