Polacy zaczynają planować długie weekendy: majowy oraz czerwcowy, ale przede wszystkim wakacje, i zastanawiają się, co z ważnością unijnych certyfikatów covidowych. Adam Niedzielski, minister zdrowia został o to zapytany we wtorek w TVN24. - Przyjęliśmy takie rozwiązanie, że jeżeli jest pierwszy booster, bo większość społeczeństwa miała prawo dostępu do niego, to po tym boosterze będziemy przedłużali paszport bezterminowo  - powiedział. - Regulacje są tak zaprojektowane. Tak będzie - zapewnił. Choć dodał, że jest pewnego rodzaju jakaś zasłona milczenia w Unii Europejskiej, tzn. nie ma jasnych deklaracji, co będzie się dalej działo z paszportami. 

Póki co część krajów w ogóle od nich odeszła, ale nie wszystkie. Nadal są wymagane w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, na Malcie, czy przy wjeździe do USA. Jedyny plus, że Unia w końcu respektuje testy antygenowe. Już nie tylko pozytywny wynik testu PCR,, ale także antygenowego, daje status ozdrowieńca na 180 dni.

 

W Polsce ważny bezterminowo, za granicą nie wiadomo

Problem w tym, że w Polsce bezterminowa ważność paszportu covidowego nic nie daje, bo w praktyce nie są one wymagane. Ważne jest, czy inne kraje będę respektować polskie zasady. - Tutaj mamy ewidentnie domenę polityki krajowej i są państwa, które w tej chwili jeszcze wykorzystują te paszporty, żeby przyjmować osoby z zagranicy. To są Włochy, to jest Hiszpania, a pozostałe kraje powoli się już z tego wycofują - odpowiedział Niedzielski. I rzeczywiście, niektóre tak. Na przykład w Chorwacji, na Węgrzech, Słowacji zniesiono wymóg szczepienia, negatywnego testu, czy kwarantanny. Jednak nie wszędzie przepisy covidowe są tak liberalne.

Część krajów Unii, ale nie tylko, wymaga okazania negatywnego wyniku testu w kierunku Covid-19 lub ważnego UCC. Tak jest m.in. w Niemczech, Francji, Grecji, Turcji, czy Egipcie. W tych krajach polski bezterminowy UCC może nie mieć znaczenia. - Decyzja polskich władz dla innych krajów nie ma znaczenia - mówi Monika Kwiatkowska, radca prawny, specjalizujący się w ochronie zdrowia. - Każdy kraj ma swoje wytyczne i trzeba je przed wyjazdem sprawdzić. Co prawda widać, że niektóre kraje luzują obostrzenia, bo zaczyna się sezon turystyczny, jednak póki co unijne wytyczne są jasne.  Paszport jest ważny przez 270 dni od podania dawki szczepionki - dodaje. Zdaniem radcy prawnego Jakuba Kowalskiego, wspólnika w Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes, Polska pospieszyła się z decyzją. - To są wspólne unijne regulacje i lepiej byłoby poczekać na decyzje Komisji Europejskiej. Nie widzę żadnego powodu, żeby wychodzić przed szereg w tej sprawie. W Polsce bowiem i tak certyfikat covidowy nie ma znaczenia, a za to przydaje się podczas zagranicznych wyjazdów, dlatego należało poczekać z decyzjami - ocenia mec. Kowalski. 

 

 

Co ważne w innych krajach jest sprawdzany. - Na przełomie marca i kwietnia podróżowałam po Włoszech, byłam też na Malcie, i w obu krajach miałam sprawdzany paszport covidowy. Musiałam go dołączyć do formularza lokalizacyjnego  - mówi Prawo.pl Anna z Warszawy. Z kolei inna warszawianka w marcu była w USA, i też musiała okazać paszport covidowy zarówno po przylocie, jak i przed wylotem.  To co istotne to, że Unia uznaje już wynik testu antygenowego. 

Jak długo ważny jest paszport covidowy

W lutym bieżącego roku Komisja Europejska podjęła decyzję dotyczącą wprowadzenia zmian w systemie UCC odnośnie możliwości uzyskania certyfikatu z tytułu przebycia choroby potwierdzonej testem antygenowym. Status ozdrowieńca przysługuje na 180 dni. W marcu poszczególne kraje wprowadzały odpowiednie zmiany w systemach informatycznych. Problem w tym, że od 1 kwietnia nie ma już powszechnego, bezpłatnego testowania testami antygenowymi  w aptekach i punktach wymazowych. Zniknęła już możliwość rejestracji na test PCR online, takiego testu nie zleci też już lekarz POZ. Zatem, jeśli ktoś ma Covid-19 i i chce mieć status ozdrowieńca, powinien dopilnować, aby w przychodni rodzinnej wykonano mu test antygenowy i wynik wpisano do systemu EWP. Jeśli przychodnia odmówi, warto zrobić odpłatnie.

Wcześniej Techniczna grupa robocza do spraw testów diagnostycznych Covid-19 przy Komisji Europejskiej nie uznawała wyników testów antygenowych. By mieć status ozdrowieńca, trzeba było mieć wykonany test PCR. Polska zaś już od lutego przyznawała status ozdrowieńca na podstawie pozytywnego wyniku testu antygenowego. 

Ponadto od 1 lutego 2022 roku paszporty covidowe są ważne przez 270 dni, czyli przez dziewięć miesięcy. Data ważności jest liczona od ostatniego szczepienia. Tak zdecydowała Komisja Europejska, która może wydawać rozporządzenia delegowane o długości ważności paszportu. Najnowsze rozporządzenie delegowane 2021/2288 KE wydała z 21 grudnia na podstawie unijnego rozporządzenia 2021/953 z 14 czerwca 2021 r. w sprawie ram wydawania, weryfikowania i uznawania interoperacyjnych zaświadczeń o szczepieniu, o wyniku testu i powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 (unijne cyfrowe zaświadczenie COVID). Osoby, które przyjęły szczepionki dwudawkowe lub jednodawkową wiosną lub latem 2021 roku przestaną mieć ważny paszport covidowy przed wakacjami 2022 roku. By go przedłużyć powinny więc przyjąć dawkę przypominającą.