Rozporządzenie Komisji określa, że etykieta mieszaniny powinna zawierać numer partii i wykaz składników. Może także mieć informacje m.in. o zawartości regulatorów pH, obecności związków niklu i chromu (stężenie w produkcie dla niklu nie może przekraczać 0,0005 proc., dla chromu 0,00005 proc.) oraz ostrzeżenie, że może powodować reakcje alergiczne.

Czytaj też: Tatuaże coraz popularniejsze

Mieszaniny stosowane do tatuowania czy wykonania makijażu permanentnego składają się nie tylko z barwników, ale również składników pomocniczych - rozpuszczalników, regulatorów pH, substancji konserwujących i innych - informuje Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.

Wykonie tatuażu lub makijażu permanentnego wiąże się z uszkodzeniem bariery skórnej. W zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu tusze mogą zostać wprowadzone do skóry właściwej człowieka, błon śluzowych a nawet do wnętrza gałki ocznej - ostrzega Inspektorat.

Niezależnie od wprowadzenia tuszu do skóry lub błony śluzowej, rozpuszczalne składniki mieszaniny mogą przedostawać się do krwi, wywołując skutki ogólnoustrojowe. Metabolizm barwników w skórze oraz ich rozkład z powodu narażenia na promieniowanie słoneczne i promieniowanie laserowe mogą prowadzić do uwalniania w organizmie niebezpiecznych związków.

GIS podkreśla, że przed użyciem mieszaniny do tatuowania osoba wykorzystująca taką mieszaninę jest zobowiązana do przekazania osobie poddawanej zabiegowi informacji umieszczonych na opakowaniu lub umieszczonych w instrukcji użytkowania.