O wygranej w loterii szczepionkowej Totalizator Sportowy powiadomi szczęśliwców SMS-em. Dla uproszczenia, opatrzonym linkiem do oświadczenia, które trzeba wypełnić, by otrzymać nagrodę. Tyle że taki pomysł może się okazać gratką dla oszustów - wiadomość łatwo spreparować, a formularz podrobić. Wiele podobnych przekazów codziennie atakuje użytkowników smatfonów.
Monika Sewastianowicz
06.07.2021
RODO Koronawirus szczepienia
Kilkudziesięciu naukowców zaapelowało do ministra zdrowia o pilne wypracowanie wytycznych dotyczących odwiedzin bliskich u pacjentów na szpitalnych oddziałach niecovidowych. Jak podkreślają, brak takich wytycznych sprawia, że w sposób uznaniowy ograniczana jest realizacja podstawowego prawa pacjenta.
Grażyna J. Leśniak
05.07.2021
Pacjent Opieka zdrowotna

NFZ w Lublinie ma nowego dyrektora

Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Minister zdrowia Adam Niedzielski powierzył pełnienie obowiązków dyrektora lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Dagmarze Marczewskiej, dotychczas zastępcy dyrektora do medycznych. O zmianach poinformowała na Twitterze rzecznik prasowy oddziału Małgorzata Bartoszek.
Katarzyna Redmerska
05.07.2021
Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Wydanie przez radę powiatu rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych i harmonogramu dostępności świadczeń w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy wymaga zasięgnięcia opinii wójtów i samorządu aptekarskiego. Nie są one wiążące dla organu, ale ich brak narusza określony w ustawie tryb, czego efektem jest stwierdzenie nieważności uchwały.
Dorian Lesner
05.07.2021
Samorząd terytorialny Farmacja
Regulacje związane z testami i kwarantanną zmieniają się jak w kalejdoskopie. Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje warto intensywnie odświeżać rządowe strony państwa, do którego się wyjeżdża. A to i tak nie zagwarantuje spokoju – przekonali się o tym np. Polacy, którzy na wakacje wybrali się na początku wakacji do Chorwacji. Dochodzenie odszkodowania za takie utrudnienia nie będzie łatwe.
Monika Sewastianowicz
03.07.2021
Administracja publiczna Koronawirus szczepienia
Chcemy odwołania ministra zdrowia z powodu utraty zaufania do niego i braku dialogu - ogłosiły w piątek w wystąpieniu do premiera związki zawodowe reprezentujące branżę ochrony zdrowia oraz samorządy zawodów medycznych. Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że w demokracji każdy ma prawo domagać się dymisji, a minister działa w interesie pacjentów.
Krzysztof Sobczak
02.07.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Minister zdrowia Adam Niedzielski wyznaczył zespół, do którego zadań będzie należeć opracowanie projektu przepisów wraz z uzasadnieniem oraz oceną skutków regulacji w zakresie postępowań naprawczych szpitali. Przepisy mają umożliwić przeprowadzenie restrukturyzacji tych podmiotów. Zespół ma zakończyć działalność́ do 31 sierpnia br.
Katarzyna Redmerska
02.07.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W tym tygodniu blisko 1 mln dawek szczepionki nie pojechało do punktów, bo nie ma osób zainteresowanych szczepieniami - poinformował w czwartek szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. I dodał, że liczba osób rejestrujących się na szczepienia spadła obecnie o 30 procent, w stosunku do poprzedniego tygodnia.
Krzysztof Sobczak
02.07.2021
Koronawirus szczepienia
Skazany oszukał kobietę, której miał pomóc w usunięciu ciąży. Nie pomógł i sobie zaszkodził, gdyż został uznany winnym wykorzystania desperacji poszkodowanej, która chciała zakupić tabletki poronne by dokonać nielegalnej aborcji. Sąd skazał go na przymusowe prace społeczne. Natomiast nie zasądził naprawienia szkody, gdyż rozporządzenie mieniem przez kobietę nie było godziwe.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.07.2021
Prawo karne Opieka zdrowotna
Rusza program "Profilaktyka 40 Plus", dzięki któremu od 1 lipca osoby w wieku powyżej 40 lat mogą skorzystać z badań profilaktycznych. Tego samego dnia zniesione zostały limity do lekarzy specjalistów. Ma to służyć odbudowie stanu zdrowia Polaków po pandemii, ale zarówno premier jak i minister przyznają, że dostępem do tych usług mogą być problemy.
Krzysztof Sobczak
01.07.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Można już zmienić termin i miejsce przyjęcia drugiej dawki szczepienia. Do tej pory było to trudne lub prawie niemożliwe - co utrudniało życie zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Zmiany można dokonać za pośrednictwem infolinii lub internetowego konta pacjenta (IKP).
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
01.07.2021
Koronawirus a prawo
W czerwcu, w Katowicach odbył się VI Kongres Wyzwań Medycznych. Z powodu pandemii odbywał się on w formule hybrydowej. 200 prelegentów, osobistości z branży medycznej i zdrowia publicznego oceniało to, co zrobiono w zwalczaniu epidemii COVID-19 dotychczas. - System kierowania ochroną zdrowia w czasie epidemii nie sprawdził się – stwierdził Andrzej Sośnierz
Katarzyna Redmerska
01.07.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Od 1 lipca nie obowiązują limity do lekarzy specjalistów w opiece ambulatoryjnej i w niektórych świadczeniach w sieci kardiologicznej. Gwarantuje to chodzące tego dnia w życie rozporządzenie ministra zdrowia. Wcześniej zniesiono limity przy pierwszej wizycie w poradniach endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej.
Robert Horbaczewski
01.07.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Protest ratowników medycznych, który w środę miał miejsce w Warszawie i wielu innych miastach, przyniósł efekty. Ministerstwo Zdrowia zapowiada w niedalekiej przyszłości podwyżki dla tej grupy, a już teraz przywraca im dodatki, jakie otrzymali w czasie pandemii. Wchodzące od 1 lipca zmiany pozbawiały ich tej części otrzymywanego dotychczas wynagrodzenia.
Krzysztof Sobczak
30.06.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
W Polsce wykonano dotąd 28,9 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 13 mln osób – wynika z informacji podanej w środę na rządowych stronach. Jednocześnie minister zdrowia Adma Niedzielski poinformował, że obecnie to nie obywatele czekają na szczepienia, ale szczepienia czekają na obywateli.
Krzysztof Sobczak
30.06.2021
Koronawirus szczepienia
Zniesienie limitów w wybranych grupach świadczeń, rozwój opieki domowej i środowiskowej oraz szersze wykorzystanie rozwiązań telemedycznych – takie m.in. rozwiązania zawiera przedstawiony w poniedziałek przez resort zdrowia dokument „Zdrowa przyszłość”. Przewiduje też modernizację infrastruktury według standardów dostępności i stworzenie funduszu odszkodowań z tytułu zdarzeń niepożądanych.
Krzysztof Sobczak
30.06.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże odpowiednie środki m.in. na podwyżki minimalnych pensji dla pracowników ochrony zdrowia od 1 lipca - poinformowano we wtorek po spotkaniu przedstawicieli zawodów medycznych z ministrem Adamem Niedzielskim. Ma to związek z nowelizacją ustawy przyjętą przez Sejm 28 maja, która gwarantuje podwyżki od 1 lipca pensji minimalnych.
Krzysztof Sobczak
29.06.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Istnieje prawdopodobieństwo, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia - sygnalizuje minister zdrowia Adam Niedzielski. I zachęca do szczepień gwarantując, że do końca września szczepienie przeciw COVID-19 będzie nieodpłatne. Minister przypomniał, że usługa szczepienia kosztuje obecnie 60 zł.
Krzysztof Sobczak
29.06.2021
Koronawirus szczepienia
Resorty zdrowia i finansów zgodziły się na zmianę w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2021 r. w związku lepszą od zakładanej kondycją finansów NFZ. Chodzi łącznie o przeszło 851,1 mln zł. Zdecydowana większość uruchomionej rezerwy ogólnej przeznaczona zostanie na program pilotażowy Profilaktyka 40+.
Agnieszka Matłacz
29.06.2021
Finansowanie zdrowia
Umowa z placówką podstawowej opieki zdrowotnej może zostać rozwiązana, gdy udział udzielanych przez nią porad zdalnych przekroczy 90 proc. - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Projekt trafił on do pięciodniowych konsultacji publicznych.
Krzysztof Sobczak
28.06.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Więcej miejsc na studiach medycznych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia dotyczącego limitu przyjęć na studia lekarskie i lekarsko-dentystyczne. Na kierunkach lekarskich projektowany limit miejsc ogółem wynosi 9 029 miejsc, a na kierunku lekarsko-dentystycznym projektowany limit wynosi 1342 miejsc. Na tych dwóch kierunkach będzie w sumie więcej o 654 miejsc.
Monika Sewastianowicz
28.06.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Chcemy zmienić system finansowania podstawowej opieki zdrowotnej, odchodząc od płatności za każdego pacjenta zapisanego w przychodni niezależnie od odbytych wizyt, poszerzyć diagnostykę, wprowadzić premię za profilaktykę - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. W większym stopniu NFZ ma płacić za wykonane usługi na rzecz pacjenta.
Krzysztof Sobczak
28.06.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prawie 70 tys. zgonów więcej w 2020 roku

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W 2020 roku zmarło 477 335 osób - to o prawie 68 tys. więcej niż w 2019 roku - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. - Główną przyczyną wzrostu liczby zgonów w Polsce w 2020 roku była pandemia SARS-CoV-2, której szczyt zakażeń przypadł na ostatnie miesiące roku - napisano w informacji.
Krzysztof Sobczak
28.06.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Lekarze rodzinni podpisali porozumienie z NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej przedłużyły na 18 miesięcy umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. To efekt porozumienia wynegocjowanego przez Porozumienie Zielonogórskie. Jednym z jego warunków jest odejście od karania za zbyt dużą liczbę teleporad. Ponadto prezes NFZ wystąpi do ministra zdrowia o powołanie zespołu do spraw reformy POZ.
Jolanta Ojczyk
28.06.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Obowiązująca od czwartku 10-dniowa kwarantanna dotyczy osób przyjeżdżających do Polski z państw spoza Strefy Schengen lub spoza UE. Wynika to z doprecyzowanego przez rząd w piątek rozporządzenia. Rząd rozszerzył także katalog osób zwolnionych z kwarantanny wjazdowej. Ograniczenia związane są ze zwiększonym w wielu krajach poziomem zakażeń mutacją delta koronawirusa.
Krzysztof Sobczak
26.06.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 1 lipca zerwie umowy z 71 przychodniami podstawowej opieki zdrowotnej, bo zgodnie ze statystykami udzielały za dużo teleporad. W efekcie od tego dnia część pacjentów może zostać zmuszona do zmiany lekarza rodzinnego. Koniec końców może się okazać, że to oni zapłacą za wojnę rządu z lekarzami i nie dostaną opieki medycznej lepszej jakości.
Jolanta Ojczyk
26.06.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie
W piątek 25 czerwca weszła w życie nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ dotyczącego warunków i realizacji umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Za diagnozowanie i leczenie pacjentów bezpośrednio w gabinecie lekarza POZ, poradnie zyskają wyższe wynagrodzenie, o ile leczą na miejscu. Lekarz, który ponad 75 proc. pacjentów bada tradycyjnie zamiast 171 otrzyma 179,55 zł.
Jolanta Ojczyk
25.06.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
W lipcu rusza program Profilaktyka 40+, gwarantujący każdemu Polakowi powyżej 40 roku życia możliwość wykonania określonych badań. Program wzbudza sporo emocji, bo... ma liczne braki. Uwagi do niego zgłasza Naczelna Rada Lekarska i Pracodawcy RP. Wskazują, że brakuje w nim badań wskazujących na choroby onkologiczne, tarczycy i wątroby, a przede wszystkim - konsultacji z lekarzem.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
25.06.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia „powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji” oraz zagwarantowania, że „aborcja na żądanie jest legalna na wczesnym etapie ciąży” i później, „gdy zdrowie ciężarnej jest zagrożone”.
Grażyna J. Leśniak
24.06.2021
Opieka zdrowotna Prawo unijne

RPO pyta o nagłe zmiany w sprawie kwarantanny

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Decyzja, że osoby powracające z krajów spoza strefy Schengen i niebędących członkami EFTA muszą poddać się kwarantannie granicznej, to dla wielu osób istotne ograniczenia - zauważ Rzecznik Praw Obywatelskich. I pyta premiera, dlaczego tak ważne dla ludzi decyzje podejmowane są w ostatniej chwili, gdy już często nie ma możliwości zmiany decyzji o podróży.
Krzysztof Sobczak
24.06.2021
Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski