Zdaniem Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów kolejna podwyżka płac dla personelu medycznego grozi DPS-om licznymi odejściami i brakiem wykwalifikowanego personelu. Dysproporcje płac w ramach tej samej grupy zawodowej zatrudnionej w podmiotach leczniczych i domach pomocy społecznej są bowiem coraz większe. To w konsekwencji spowoduje brak możliwości zapewnienia równego dostępu do świadczeń zdrowotnych, rehabilitacyjnych i pielęgnacyjnych osobom z niepełnosprawnościami, niezdolnym do samodzielnej egzystencji i wymagającym długotrwałej opieki.

Czytaj też: Rodzaje i standardy usług w domu pomocy społecznej >

- Brak wyprzedzającej reakcji ze strony Rządu RP i odpowiedzialnych ministerstw nieuchronnie doprowadzi do znaczącego ograniczenia, a być może pozbawienia mieszkańców domów pomocy społecznej profesjonalnej opieki, a w ostateczności załamania systemu – pisze Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów samorządowcy w podjętym stanowisku.

 

 

Samorządowcy proponują konkretne rozwiązania

Samorządowcy postulują podjęcie przez rząd systemowych rozwiązań celem zapewnienia stabilnego i trwałego systemu opieki długoterminowej w domach pomocy społecznej. I przedstawiają konkretne propozycje:

  • przeprowadzenie audytu wydatkowania środków publicznych w ramach POZ na terenie domów pomocy społecznej i wyeliminowanie podwójnego finansowania świadczeń medycznych przez samorządy i NFZ;
  • przeprowadzenie analizy potrzeb i kontroli wydatkowania środków publicznych na pielęgniarską opiekę długoterminową bez względu na miejsce jej realizacji (decyzją Ministra Zdrowia od 1 kwietnia 2015 roku nie prowadzi się sprawozdawczości list oczekujących i czasu oczekiwania na przedmiotowe świadczenia);
  • przeprowadzenie analizy koszyka świadczeń NFZ i dostosowanie go do potrzeb osób zamieszkujących w domach pomocy społecznej;
  • wprowadzenie na terenie domów pomocy społecznej podziału usług na medyczne (finansowane z NFZ) i pozamedyczne (finansowane przez dom pomocy społecznej).

 

 

DPS będą mogły zatrudniać z dotacją

Rząd tymczasem, w projekcie kolejnej nowelizacji tzw. ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy, proponuje, aby podmiot prowadzący dom pomocy społecznej będzie mógł starać się u starosty o refundację części lub całości kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne skierowanych osób bezrobotnych lub poszukujących pracy. Ma to zachęcić DPS do zatrudniania osób w trudnej sytuacji. Taką osobę będzie można zatrudnić w pełnym lub częściowym wymiarze czasu pracy. Refundacja obejmowałaby okres do 12 miesięcy.

Czytaj też: Ochrona sygnalistów w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej >

Samorządowcy proponują aby możliwość tą rozszerzyć o podmioty prowadzące ośrodek wsparcia i jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.

Więcej o projekcie nowelizacji: DPS-y zatrudnią bezrobotnych i poszukujących pracy z dofinansowaniem>>