Skierowany do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie KORD powstał w oparciu o analizy zespołu eksperckiego, w tym konsultanta krajowego w dziedzinie neonatologii oraz najnowsze zalecenia Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Podstawą utworzenia pilotażu jest art. 48e ust. 5 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Pomoc ma być długofalowa
Ciągła i kompleksowa opieka ma poprawić wyniki leczenia niedojrzałych noworodków a także uchronić dzieci przed ewentualnymi powikłaniami wynikającymi ze wcześniactwa. Pilotażowy program (KORD) zakłada diagnostykę a także terapię w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, porady żywieniowe, opiekę psychologa oraz rehabilitację leczniczą.
Z danych przedstawionych przez resort zdrowia wynika, że przed 33. tygodniem ciąży rodzi się rocznie 16 proc. wcześniaków, czyli jest to około 3,3 tys. noworodków. - W pierwszych latach życia, przynajmniej do ukończenia trzeciego roku życia, dzieci te wymagają opieki kompleksowej ze względu na ryzyko nieharmonijnego lub nieprawidłowego rozwoju. W tym czasie należy dążyć do wyrównania niedoborów żywieniowych, nieprawidłowego rozwoju ruchowego, poznawczego i emocjonalnego, pełnej realizacji kalendarza szczepień po to, aby mogły w terminie rozpocząć edukację przedszkolną i szkolną – zaznaczono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.
Czytaj także: Minister zdrowia zgadza się na przebywanie rodziców wcześniaków na oddziale>>
Dziecko zakwalifikowane do programu znajdzie się pod opieką wielodyscyplinarnego zespołu, na którego czele będzie stał koordynator. To on będzie odpowiadał za ustalenie indywidualnego planu leczenia i żywienia a także decydował o zakwalifikowaniu dziecka do programu.
Zgodnie z projektem rozporządzenia będą to noworodki urodzone poniżej 33. tygodnia ciąży z rozpoznaniem medycznym według klasyfikacji ICD-10:
- P07.1 Inna niska urodzeniowa masa ciała lub
- P07.2 Skrajne wcześniactwo lub
- P07.3 Inne przypadki wcześniactwa albo
- P07.0 Skrajnie niska urodzeniowa masa ciała (niezależnie od terminu rozwiązania ciąży).
Co istotne, programem pilotażowym nie zostaną objęte dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, powstałe w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, oraz dzieci, dla których są realizowane świadczenia w ramach dziecięcej opieki koordynowanej.
Opiekun prawny dziecka zakwalifikowanego do programu pilotażowego otrzyma Kartę Dziecka Urodzonego Przedwcześnie. Informacje od niego będzie zbierał asystent opieki. Do zadań asystenta będzie także należało ustalanie terminów badań diagnostycznych i konsultacji u lekarzy specjalistów według wskazań koordynatora procesu leczenia oraz prowadzenie dokumentacji sprawozdawczej.
Asystentem będzie mogła zostać osoba z wykształceniem medycznym lub absolwent studiów na kierunku zdrowie publiczne (licencjat lub magister zdrowia publicznego) zgłoszony do rejestru absolwentów prowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH –Państwowy Instytut Badawczy.
Program na razie w ograniczonym zakresie
Pilotaż będzie realizowany w ośmiu ośrodkach. Na liście znalazły się:
- Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Św. Jana Pawła II Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach;
- Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi;
- Instytut Matki i Dziecka w Warszawie (lider KORD);
- Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie;
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Uniwersytecki w Krakowie;
- Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Dr Jana Biziela w Bydgoszczy;
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku;
- Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu
Ośrodki KORD muszą mieć oddział szpitalny o profilu neonatologia z trzecim poziomem referencyjnym, położnictwo i ginekologia z trzecim poziomem referencyjnym oraz przyszpitalną poradnię neonatologii. Ośrodek powinien także zapewniać badania elektroencefalografii, rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej oraz dostęp do świadczeń w ramach konsultacji specjalistycznych z endokrynologii lub endokrynologii i diabetologii dziecięcej, okulistyki, chirurgii dziecięcej, neurologii dziecięcej, neurochirurgii, ortopedii, laryngologii dziecięcej lub laryngologii, logopedii, psychologii, pulmonologii, hematologii, genetyki i rehabilitacji medycznej.
Finansowanie przez NFZ
Koszt programu pilotażowego wyniesie około 61 mln zł. Zostanie on pokryty ze środków finansowych Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Resort zdrowia podkreśla, że w kalkulacjach kosztów świadczeń uwzględniono produkty rozliczeniowe wraz z wyceną punktową obowiązujące w ramach innych świadczeń gwarantowanych lub zgodnie z propozycjami przekazanymi przez ekspertów w ramach prowadzonych prac analitycznych.
Dla wyliczenia ryczałtu miesięcznego w ramach KORD – asystent opieki i KORD – koordynator procesu leczenia, przyjęto stawki brutto za godzinę pracy personelu medycznego w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej wyliczonej w oparciu o dane finansowo-księgowe, pracy lekarza (neonatolog, pediatra)oraz pracy pozostałego personelu.
Dodatkowo powstanie baza wcześniaka, w której będą gromadzone informacje z zakresu pilotażu. Koszt stworzenia i utrzymania bazy wyniesie około 300 tyś. zł + VAT i zostanie pokryty z budżetu państwa ze środków ministra właściwego do spraw zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia szacuje, że po zakończeniu świadczeń realizowanych w ramach programu, około 20–30 proc. dzieci dalej powinno kontynuować leczenie w ramach opieki specjalistycznej.