W Polsce funkcjonuje około 25 tysięcy jednostek ochrony zdrowia stosujących promieniowanie jonizujące. Dla bezpieczeństwa muszą one przeprowadzać audyty.

Nowa ustawa, stare rozporządzenie

Obecnie zasady audytu określa rozdział 8 rozporządzenie z 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej, i to bardzo szeroko. Opisuje wymagania, warunki oraz częstotliwość wykonywania klinicznych audytów wewnętrznych i zewnętrznych dotyczących przestrzegania wymogów ochrony radiologicznej pacjenta, a także podmioty uprawnione do wykonywania tych audytów. Przykładowo  kliniczny audyt wewnętrzny jest przeprowadzany co najmniej raz na rok, a także doraźnie w razie potrzeby, na pisemne polecenie kierownika jednostki ochrony zdrowia. Tyle, że jest ono niespójne ze znowelizowanym Prawem atomowym.

Projekt nowego rozporządzenia

Kwestie dotyczące podmiotów uprawnionych do wykonywania audytów, częstotliwości przeprowadzania audytów klinicznych (wewnętrznych) oraz trybu ich przeprowadzania precyzuje Prawo atomowe (art. 33u-art. 33y). Ustawa zaś mówi, że dodatkowo w radiologii zabiegowej audyt przeprowadza się po każdym incydencie prowadzącym do popromiennego uszkodzenia skóry. Istnieje zatem potrzeba wydania nowego rozporządzenia, a zgodnie z art. 137 prawa atomowego dotychczasowe przepisy wykonawcze zachowują moc do czasu wejścia w życie aktów wykonawczych wydanych na podstawie upoważnień ustawowych w brzmieniu nadanym nowelizacją, w zakresie, w jakim nie są z nią sprzeczne, jednak nie dłużej niż przez 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie. Nowe rozporządzenie powinno zostać już dawno - w 2021 roku, ale Ministerstwo Zdrowia dopiero teraz przygotowało projekt  nowego rozporządzenia. Nowe rozporządzenie będzie jednak obowiązywało z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Co ważne określi ono wzór raportu z przeprowadzonego audytu.