Prawo.pl
Orzeczenie wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, ustalające wysokość kosztów postępowania, stanowi tytuł egzekucyjny i może zostać zaopatrzone w klauzulę wykonalności - taki jest sens uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Wierzycielem w zakresie kosztów sądowych może być Skarb Państwa reprezentowany przez właściwy sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.02.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Finansowanie zdrowia
Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie naruszyła zbiorowe prawa pacjenta, informując o tym, że po 31 marca kontynuowanie leczenia w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych będzie wstrzymane - uważa rzecznik praw pacjenta, który poinformował w środę o wszczęciu postępowania wobec tej placówki. Szpital Uniwersytecki ma przygotować oświadczenie w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
01.02.2023
Pacjent Finansowanie zdrowia
Pula nagród w loterii to 3,5 mln zł, a jeden los można otrzymać za samo wypełnienie ankiety przez Internetowe Konto Pacjenta. Ministerstwo Zdrowia uruchamiając loterię chce zachęcić do wzięcia udziału programie badań "Profilaktyka 40 Plus". Dotychczas bowiem z 20 mln uprawnionych do skorzystania z darmowego pakietu badań skorzystało niewiele ponad 1,5 mln osób.
Beata Dązbłaż
01.02.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Przepakowywanie leków jest przedmiotem gorącej dyskusji pomiędzy firmami farmaceutycznymi a podmiotami prowadzącymi handel równoległy. Sporną kwestią jest, kiedy uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy może sprzeciwić się przepakowaniu leków pochodzących z importu równoległego - zwraca uwagę dr Agnieszka Sztoldman z Kancelarii prawnej Osborne Clarke w opinii przygotowanej dla Prawo.pl.
Agnieszka Sztoldman
01.02.2023
Farmacja
W leczeniu onkologicznym spłacamy pandemiczny dług. Przybyło pacjentów, którzy zgłaszają się w bardziej zaawansowanych stadiach choroby, a z danych NFZ wynika, że czas oczekiwania na leczenie wydłużył się. Wyniki niepokoją też w województwach, w których realizowany jest pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Ministerstwo Zdrowia mówi o sukcesie tego projektu. Jednak potwierdzających to twardych danych nie udostępnia. 
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń
01.02.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Rządowy projekt ustawy o jakości wypacza ideę prawdziwego no-fault, przekładającego się na bezpieczeństwo leczenia – podkreśla samorząd lekarski. Jego przedstawiciele poinformowali we wtorek, że przekazali parlamentarzystom poprawki do tego rządowego projektu. Jednocześnie Naczelna Rada Lekarska poinformowała o własnym projekcie ustawy w tej sprawie, który jest obecnie konsultowany.
Krzysztof Sobczak
31.01.2023
Pacjent Zawody medyczne
Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne, wyjątkowo, trzeba zarejestrować w zakładzie rehabilitacji w ciągu 30 dni od wystawienia. Łatwo się pomylić, bo inne skierowania do lekarzy specjalistów nie mają tego ograniczenia. W dodatku niekiedy lokalne systemy umożliwiają rejestrację skierowań po terminie, a o tym, że zabieg się nie odbędzie, pacjent jest informowany w ostatniej chwili.
Beata Dązbłaż
31.01.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 288,8 mln dni absencji zarejestrował w ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej. W porównaniu z 2021 r. liczba dni absencji chorobowej z tytułu choroby własnej ubezpieczonych w ZUS spadła o 0,4 proc.
Krzysztof Sobczak
31.01.2023
Prawo pracy Opieka zdrowotna
Jest wiele przesłanek wskazujących na to, że obecny system opieki medycznej w Polsce nie nadaje się już do kolejnych korekt oraz poprawek i dlatego trzeba zbudować go od podstaw. W dzisiejszych realiach bowiem żaden z uczestników systemu nie czuje się komfortowo. Ani pacjenci, ani personel, ani nawet większość organów prowadzących placówki. Mówi o tym dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.
Józef Kielar
31.01.2023
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Leki z substancją, która w USA odpowiadała za głośny swego czasu kryzys opioidowy, są wykupywane z aptek i prawdopodobnie nielegalnie odsprzedawane. Taką działalność ułatwiają receptomaty i e-recepty – zauważają farmaceuci. Prawnicy mówią o możliwej potrzebie interwencji ustawowej – zmianie prawa, która ograniczy ten proceder.
Katarzyna Nocuń
31.01.2023
Finansowanie zdrowia Farmacja
Sejmik Województwa Śląskiego zdecydował w poniedziałek o zmianach w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej regionu, które m.in. zapewniają finansowanie wojewódzkiego programu in vitro. Program, przewidziany na cztery lata, ma dysponować kwotą nieco ponad 20 mln zł.
PAP Ret
30.01.2023
Samorząd terytorialny Pacjent
Obywatele Ukrainy będą współfinansować koszty zakwaterowania zbiorowego, większa weryfikacja uprawnień do świadczeń socjalnych wypłacanych uchodźcom wojennym, 30 dni na złożenia wniosku o nadanie PESEL, przedłużenie uprawnień pobytowych - takie m.in. zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która weszła w życie 28 stycznia. Nowelizacja wprowadza zmiany także w 20 innych ustawach.
Robert Horbaczewski
30.01.2023
Samorząd terytorialny Zawody medyczne Ukraina
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do prezesa NFZ o wskazanie, czy są podstawy do przeprowadzenia kontroli realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie ginekologii i położnictwa przez świadczeniodawców z województwa podlaskiego. Powodem jest odmowa w szpitalach tego województwa wykonania aborcji u 14-letniej dziewczynki z niepełnosprawnością intelektualną, zgwałconej przez wujka.
Katarzyna Nocuń
30.01.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Dziecko w spektrum autyzmu zostało w szkole położone twarzą do podłogi i przytrzymane za ręce trzymane z tyłu. Doznało obrażeń. Sprawa trafiła do policji, która umorzyła dochodzenie prowadzone w sprawie. Złożono zażalenie, a Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Kuratorium Oświaty i Policję o wyjaśnienia.
Krzysztof Sobczak
28.01.2023
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Przez ostatnie osiem lat w niektórych szpitalach zużycie energii zredukowano do 50 proc. - wynika z raportu „Zielone szpitale”, opracowanego przez UN Global Compact Network Poland. Wciąż jednak problemem wielu placówek są duże zużycie energii energii, do czego dochodzi obciążenie w postaci łańcucha dostaw dla szpitalnej gastronomi, i brak odpowiedniej gospodarki odpadami medycznymi
Katarzyna Redmerska
28.01.2023
Opieka zdrowotna
Polacy chcą dbać o zdrowie swoje (94 proc. respondentów), jak i swoich najbliższych (97 proc.). Do tego ponad dwie trzecie nie widzi problemu w tym, by ponosić większe koszty w przypadku, gdy to pozwoli skorzystać z usług lepszego specjalisty. Są to głównie młodzi (25-34 lata), mieszkańcy dużych miast, pracujący umysłowo i na stanowiskach specjalistów branży IT.
Katarzyna Redmerska
28.01.2023
Pacjent
- Są plany, które będą się materializowały już pewnie w najbliższym czasie. Dosłownie dzisiaj pan premier, minister obrony narodowej wraz z szefem Instytutu pracują nad stworzeniem nowego rodzaju wojsk - przy również i naszym wsparciu, wsparciu BBN - wojsk medycznych - poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości 20–lecia utworzenia Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Katarzyna Nocuń
27.01.2023
Wojsko
Programem Kompleksowej Opieki Rozwojowej nad Dzieckiem zostaną objęte wcześniaki urodzone przed 32. tygodniem ciąży. Dzieci te stanowią mniej więcej jedną piątą z ponad 20 tys. wszystkich wcześniaków rodzących się co roku w Polsce. Pilotaż potrwa cztery lata i będzie realizowany w 26-30 ośrodkach wysokospecjalistycznych, trzeciego stopnia referencyjności.
Katarzyna Redmerska
27.01.2023
Pacjent
Nie mamy danych z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej, dlatego - chociaż sieć jest absolutnie potrzebna - obawiam się, czy nie będzie to kolejny eksperyment na pacjentach, z którego dopiero po kilku latach będziemy wyciągać wnioski – mówi w wywiadzie dla Prawo.pl Anna Kupiecka, prezeska Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.
Beata Dązbłaż
27.01.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Mijają dwa lata od publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wyłączył jedną z przesłanek legalnej aborcji. Już wtedy prawnicy alarmowali, że będą problemy - w tym ze stosowaniem dwóch pozostałych przesłanek. Prezydent obiecywał nową ustawę - nic z tego nie wyszło. Kobiety trafiają do aborcyjnego podziemia lub szukają pomocy za granicą. Lekarze zasłaniają się wyrokiem, choć w ocenie prawników, w wielu przypadkach mają podstawy, by legalnie wykonać zabieg.
Katarzyna Nocuń Patrycja Rojek-Socha
27.01.2023
Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekaże dodatkowe środki z rezerwy celowej budżetu państwa na bieżącą działalność środowiskowych domów samopomocy. Finansowanie zostanie jednak zwiększone tylko w pierwszym półroczu 2023 r. i dlatego zarządzający placówkami zastanawiają się jak podzielić zapowiedziane fundusze i co będzie w drugiej połowie roku.
Beata Dązbłaż
26.01.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Zapowiadana przez przedstawicieli władz zachęta w postaci wyższej pensji, pod warunkiem pracy wyłącznie w jednym miejscu, w sektorze publicznym, rozpocznie licytację na wynagrodzenia – przestrzegają eksperci. W sytuacji, gdy lekarzy brakuje, efektem – wbrew intencjom resortu zdrowia – może być odpływ lekarzy do sektora prywatnego i pozbawienie pacjentów dostępu do leczenia.
Katarzyna Nocuń
26.01.2023
Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Aż 27 profesji znalazło się na liście deficytowych w najnowszym Barometrze Zawodów – prognozach rynkowych na 2023 rok. Jak poważnym wyzwaniem jest dbanie o zdrowie pracowników, pokazują dane ZUS (5 mln L4 w III kwartale 2022 r.) i rosnący współczynnik zapadalności na choroby zawodowe – skok z 11,5 na 15,9 przypadków na 100 tys. pracujących.
Grażyna J. Leśniak
25.01.2023
Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna
Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa fundamentalnie się zmienił. - To jest praktycznie inne rozwiązanie funkcjonujące pod tym samym tytułem – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. O tym, że nowe rozwiązanie zakłada powstanie funduszu restrukturyzacji, który będzie pomagał jednostkom w najtrudniejszej sytuacji finansowej, pisaliśmy w Prawo.pl już we wrześniu ubiegłego roku.
Katarzyna Nocuń
25.01.2023
Opieka zdrowotna
Poświadczenie nieprawdy w zaświadczeniach lekarskich lub w innych dokumentach medycznych, nawet pod presją pacjenta, stanowi naruszenie prawa karnego i Kodeksu Etyki Lekarskiej. Skutkiem takiego czynu może być ponoszenie odpowiedzialności karnej lub dyscyplinarnej za przewinienie zawodowe przed Okręgowym Sądem Lekarskim - pisze adwokat Karol Kolankiewicz.
Karol Kolankiewicz
25.01.2023
Prawo karne Zawody medyczne
Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: styczeń, luty, marzec 2023 r. wynosi miesięcznie nie mniej niż 626,93 zł - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia. Jej wysokość jest uzależniona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, które w czwartym kwartale 2022 r. wyniosło 6965,94 zł.
Katarzyna Nocuń
24.01.2023
Finansowanie zdrowia
Trzy okręgowe sądy lekarskie - w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku - rozstrzygną w sprawach 116 lekarzy z całej Polski, którzy podczas epidemii Covid-19, mogli wpłynąć na zachowanie pacjentów, zniechęcając ich do szczepień. Wnioski o ukaranie medyków, wystawione przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, dotyczą propagowania poglądów niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną.
Katarzyna Nocuń
23.01.2023
Pacjent Zawody medyczne
Zapewnienie osobom głuchym możliwości korzystania z tłumacza polskiego języka migowego we wszystkich instytucjach publicznych finansowanych ze środków publicznych – to kierunek rozpoczętych w Senacie prac nad założeniami do nowelizacji ustawy o języku migowym. Senatorowie są zgodni, że zmiany są konieczne. Nie ma co do tego wątpliwości także Rzecznik Praw Obywatelskich.
Beata Dązbłaż
21.01.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Prawdopodobnie ponad 600 tys. osób nie będzie mogło w tym roku skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w rozliczeniu podatkowym za rok 2022. Wszystko za sprawą obowiązującej od 2023 r. wyższej kwoty wolnej od podatku. Przypomnijmy, że ulga pozwala pacjentom z niepełnosprawnością odliczać m.in. wydatki na leki, zabiegi rehabilitacyjne, czy przewóz odpłatną karetką.
Beata Dązbłaż
21.01.2023
Pacjent Wojsko Niepełnosprawność
Zgodnie z unijnym prawem przyszli lekarze powinni się szkolić na uniwersytetach lub pod ich nadzorem. Dlatego samorząd lekarski zaniepokojony otwieraniem kierunków lekarskich na kolejnych uczelniach, w tym zawodowych, zwrócił się do urzędników Komisji Europejskiej o wyjaśnienia. Eksperci podkreślają natomiast, że terminologia nie jest istotna, ale to czy państwo polskie zapewnia jakość kształcenia i ją kontroluje.
Katarzyna Nocuń
20.01.2023
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne