Eurostat opublikował w środę (29 czerwca) nowy raport o szkolnictwie wyższym w UE. Z danych z 2014 r. wynika, że kobiety częściej od mężczyzn kończą studia: stanowią one 58 proc. wszystkich absolwentów.
Najczęściej wybierane przez mężczyzn kierunki studiów należą do kategorii "inżynieria, produkcja przemysłowa oraz budownictwo". Na wszystkich kierunkach związanych z tą dziedziną, 73 proc. studentów to mężczyźni. Także kierunki ścisłe i informatyczne są częściej wybierane przez mężczyzn – stanowią oni na nich 58 proc. wszystkich studentów.
Kobiety natomiast są nadreprezentowane na kierunkach związanych z pedagogiką – stanowią one 80 proc absolwentów. Podobna sytuacja występuje na kierunkach medycznych i związanych ze zdrowiem – 75 proc. absolwentów to kobiety.
W 2014 r. w Unii Europejskiej dyplom ukończenia studiów zdobyło łącznie 4,75 mln studentów. Najczęściej wybieranymi przez Europejczyków kierunkami studiów były te z dziedziny nauk społecznych, prawa i biznesu - to je skończył co trzeci absolwent w UE. W niektórych krajach ten odsetek był jeszcze wyższy: w Bułgarii stanowili oni 49 proc. wszystkich absolwentów, podobnie było na Cyprze (44 proc.), Litwie (43 proc.) i w Luksemburgu (46 proc.).Najmniej popularna wśród dziedzin studiów w UE jest natomiast pedagogika. Jej absolwenci stanowią 9,5 proc. wszystkich tych, którzy w 2014 r. ukończyli studia w Unii. Najwyższy odsetek studentów tego kierunku został odnotowany w Luksemburgu (25,9 proc.) i na Cyprze (19,1 proc.).
W Polsce największą popularnością cieszą się, podobnie jak w Bułgarii, nauki społeczne i prawo (36,6 proc. wszystkich wydawanych dyplomów).

 

Dowiedz się więcej z książki
Elementy prawa. Podręcznik dla szkół ponadgimnazjalnych z ćwiczeniami
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł