Studenci domagają się pisemnych gwarancji dotyczących programu studiów. Kroki w tym kierunku uczynił Parlament Studentów Rzeczypospolitej, pod którego patronatem rusza portal lepszestudia.pl.
Nowy budynek Akademii Muzycznej w Łodzi kosztował 30 mln zł
Ponad 30 mln kosztowała budowa siedziby Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej. Obiekt należący do Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi będzie gotowy na przyjęcie studentów w nowym roku akademickim.
Pracodawcy skarżą się na słabą motywację do pracy absolwentów
W poniedziałek w Warszawie eksperci poddali analizie IV edycję Bilansu Kapitału Ludzkiego Kompetencje Polaków, a potrzeby gospodarki. Wynika z niej jasno, że choć nie brakuje bezrobotnych to pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych osób.
Co roku uczelnie wyższe opuszcza około 300 tys. absolwentów studiów licencjackich jak i magisterskich. Oznacza to obowiązek wprowadzenia przez uczelnie ponad ćwierci miliona prac do ogólnopolskiego systemu antyplagiatowego. Większość z nich nie jest jeszcze przygotowana na wywiązanie się narzuconego przez MNiSW obowiązku.
Obecny rynek pracy jest coraz bardziej wymagający. Nie wystarczą już skończone zwykłe studia. Zdaniem ekspertów dopiero ukończenie studiów podyplomowych to przepustka do kariery na najwyższych stanowiskach.
Po Nowym Jorku, Rzymie i Walencji przyszedł czas na Katowice. W dniach 28-30 maja br. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach będzie gościł przedstawicieli środowisk naukowych z całego świata na dorocznej międzynarodowej konferencji Global Business Research Symposium (GBRS).
UJ nie przedłuży umowy z sygnatariuszką listu do Putina
Uniwersytet Jagielloński nie zamierza przedłużać współpracy z prof. Anną Raźny, która podpisała list do Putina, solidaryzując się z władzami Federacji Rosyjskiej w podejmowanych działaniach na Ukrainie.
Dlaczego Harvard jest niesamowitym miejscem, gdzie można realizować swoje naukowe marzenia, jak wygląda proces rekrutacji oraz czym różnią się polskie uniwersytety od uczelni zagranicznych opowiada Adam Ziemba, student nauk politycznych, ekonomii i arabistyki, prezes Polskiego Towarzystwa na Harvardzie.
Od czerwca rusza kolejna edycja kierunków zamawianych
W czerwcu ruszy pilotaż nowej edycji kierunków zamawianych. Pracodawcy często podkreślają, że bardziej niż absolwenta znającego swój przedmiot potrzebują takiego, który potrafi współpracować w grupie, umie rozwiązywać konflikty i komunikować się z innymi.
Parlament Studentów RP chce scentralizowania wypłat stypendium socjalnego
Członkowie Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej chcą zmian w systemie wypłacania stypendium socjalnego oraz zapomóg. Rozważany jest wariant, aby proces wypłacania pieniędzy został usunięty z uczelni i zastąpiony przez scentralizowaną instytucję.
Zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia realnie wesprą młodych
27 maja wchodzi w życie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia. Założeniem zmian w ustawie jest wprowadzenie nowych form wsparcia zatrudnienia dla osób do trzydziestego roku życia, które mają pomóc im w szybkim znalezieniu pracy.
W Sejmie procedowany jest projekt ustawy zrywający zależność MNiSW oceną PKA
Oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej z zasady mając za zadanie porządkować uczelniany rynek, powinny być formułowane w sposób prawnie nieskazitelny. Tymczasem praktyka PKA może budzić wątpliwości. Projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym zrywa z zasadą związania MNiSW oceną PKA.
Prawa człowieka tematem poniedziałkowej konferencji w siedzibie RPO
Wydarzenia
Celem Konferencji jest podsumowanie dwurocznej pracy Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland w zakresie szerzenia wiedzy o prawach człowieka.
Książka W poszukiwaniu wczesnych ssaków zdobyła nagrodę główną w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2014. Nagrody wręczono w piątek w stolicy w trakcie 8. edycji Targów Książki Akademickiej i Naukowej.
Absolwenci śląskich uczelni bez trudu znajdują pracę
Większość absolwentów największych śląskich uczelni znajduje pracę w trakcie studiów bądź po ich zakończeniu - wynika z raportów akademickich biur karier. Pracują m.in. w branży motoryzacyjnej i finansach; deklarują, że praca jest często zgodna z kierunkiem studiów.