Rząd przygotował projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, ustawę - Prawo oświatowe oraz ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Dyplomy ukończenia studiów wraz z suplementami będą wydawane obowiązkowo w formie elektronicznej – stanie się to ich podstawową postacią. Wersja papierowa będzie dostępna wyłącznie na wniosek studenta lub absolwenta i również wydawana nieodpłatnie, ale dopiero po uprzednim wydaniu wersji elektronicznej. Termin wydania zarówno elektronicznego, jak i papierowego dokumentu wynosi 30 dni od dnia ukończenia studiów, przy czym data ich wystawienia musi być identyczna.

 

Nie ma recepty na słabej jakości studia - brakuje procedur unieważnienia dyplomów>>

 

Zmiany w wydawaniu dyplomów ukończenia studiów

W przypadku dokumentów elektronicznych, odpis dyplomu i suplementu w języku obcym będzie traktowany jako kolejna wersja tych samych dokumentów. Na wniosek studenta lub absolwenta uczelnia będzie mogła wydać dodatkowy elektroniczny odpis w języku obcym, jednak nie będzie ponownie wydawać dokumentów w tym samym języku obcym, jeśli zostały one już raz wystawione. Wszystkie wersje elektroniczne będą przechowywane w specjalnym repozytorium.

Dodatkowo, w projekcie przewidziano możliwość ubiegania się przez osoby posiadające dyplomy wyłącznie w postaci papierowej o dodatkowy odpis – także w języku obcym. W tym przypadku jednak, dla absolwentów, wprowadzono limit czasowy: wniosek o odpis będzie można złożyć maksymalnie do 10 lat od ukończenia studiów. Propozycja ta wynika z uwag zgłaszanych przez uczelnie, które wskazują na trudności z wydawaniem odpisów po wielu latach – m.in. z powodu braku oryginalnych druków, zmian w nazwach uczelni czy zniknięcia jednostek organizacyjnych, które figurowały na oryginalnych dokumentach. Takie rozbieżności mogą rodzić wątpliwości co do autentyczności później wydawanych odpisów.