Akademia Piotrkowska w województwie łódzkim ma zostać utworzona na bazie struktur filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która działała w Piotrkowie Trybunalskim od 1981 r. - początkowo jako filia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach.
Monika Sewastianowicz Agnieszka Matłacz
14.04.2023
Zarządzanie oświatą
Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości ma zmienić nazwę na Akademię Wymiaru Sprawiedliwości. W istocie jest to przekształcenie bez przekazania mienia, praw i obowiązków czy zmiany statusu pracowników, studentów organów dotychczasowej uczelni nowej uczelni – wskazują legislatorzy. Szkoła ta od lat korzysta z Funduszu Wymiaru Sprawiedliwości, który przeznaczony jest na badania naukowe.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.04.2023
Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Sejm odrzucił wotum nieufności wobec ministra Czarnka

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Sejm w nocy z czwartku na piątek odrzucił wniosek posłów opozycji - Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej i Polski 2050, o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Pozostaje on szefem MEiN. Odrzucony wniosek był drugim wnioskiem o odwołanie Czarnka z funkcji szefa MEiN. Poprzedni wniosek, odrzucony w lipcu 2021 r.
Monika Sewastianowicz
14.04.2023
Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Dofinansowanie z programu mogą otrzymać m.in. uczelnie, instytuty PAN, instytuty badawcze, instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, PAU, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego i inne jednostki działające na rzecz upowszechniania nauki. Nabór rozpoczął się 11 kwietnia i potrwa do 12 maja.
Monika Sewastianowicz
11.04.2023
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego podpisał umowę z wydawnictwem Wolters Kluwer Polska dotyczącą Programu Certyfikacji LEX. Tym samym dołączył do grona uczelni, które w ramach programu studiów zapewniają studentom nie tylko wysoki poziom merytoryczny, ale również umiejętności praktyczne, a co za tym idzie wzmacnia pozycję młodych prawników na rynku pracy.
Prawo.pl
07.04.2023
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powołał na czteroletnią kadencję 34 członków Komisji Ewaluacji Nauki. Uroczystego wręczenia nominacji dokonał wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki we wtorek na Twitterze.
Monika Sewastianowicz
05.04.2023
Szkolnictwo wyższe

Uczelnia o. Rydzyka chce otworzyć kierunek lekarski

Dla studenta Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu złożyła dokumenty do Ministerstwa Edukacji i Nauki, które są potrzebne do otwarcia kierunku lekarskiego. O. Tadeusz Rydzyk, rektor i założyciel tej uczelni chciałby, aby przyszli lekarze kształcili się na nowo otwartym kierunku już od października tego roku.
Katarzyna Nocuń
04.04.2023
Dla studenta Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Minimalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze profesora w uczelni publicznej wzrosło od stycznia z 6410 zł do 7210 zł, co spowodowało wzrost pozostałych wynagrodzeń pracowników uczelni, również tych niebędących pracownikami akademickimi. Dyskusja o dalszych podwyżkach możliwa będzie na etapie tworzenia kolejnej ustawy budżetowej - zapowiada resort edukacji i nauki.
Monika Sewastianowicz
04.04.2023
Prawo pracy Szkolnictwo wyższe
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich z początkiem roku akademickiego uruchomi nowe kierunki studiów: prawo, ekonomię i weterynarię. W związku z tym, jak poinformował w sobotę rzecznik prasowy uczelni, prorektor ds. rozwoju, dr hab. inż. Szymon Ł. Różański, prof. PBŚ, z początkiem nowego roku akademickiego m.in. wydział zarządzania przekształci się w Wydział Prawa i Zarządzania.
Krzysztof Sobczak
01.04.2023
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Przepisy Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce wymagają doprecyzowania. Obecnie może się zdarzyć, że przy dwóch negatywnych recenzjach komisja habilitacyjna, wobec braku większości, nie zdoła przegłosować wymaganej przez prawo uchwały negatywnej, a jednocześnie nie wolno jej podjąć uchwały pozytywnej. Resort nauki nie wyklucza zmiany.
Monika Sewastianowicz
30.03.2023
Szkolnictwo wyższe
Umiejętność dobrej i skutecznej argumentacji, to ważny element warsztatu zawodowego każdego prawnika. Ma ułatwiać dochodzenie do założonego celu, ale musi być uczciwa. Nie do przyjęcia jest instrumentalne wykorzystywanie wykładni, jak to ma miejsce w wykonaniu polityków, i niestety wielu prawników, w odniesieniu do konstytucji – mówi prof. Monika Florczak-Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Krzysztof Sobczak
28.03.2023
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało projekt rozporządzenia, które zmieni nazwy dwóch publicznych uczelni zawodowych: Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie oraz Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Uzyskają status akademii nauk stosowanych, zastrzeżony dla uczelni spełniających określone wymagania.
Monika Sewastianowicz
27.03.2023
Szkolnictwo wyższe
Przepisy przewidujące możliwość odroczenia aplikacji adwokackiej lub radcowskiej, w związku z urodzeniem dziecka, dyskryminują ojców - skarżyli się młodzi prawnicy, a Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w tej sprawie w resorcie sprawiedliwości. Ministerstwo się z tym zgadza i zapowiada, że niezwłocznie podejmie prace legislacyjne nad zmianą tych przepisów prawa.
Krzysztof Sobczak
27.03.2023
Prawnicy Strefa aplikanta

Prof. Adamus: Inteligencja może przestać być atrybutem homo sapiens

Nowe technologie Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe
Chat GPT jako forpoczta sztucznej inteligencji przebojem wszedł do naszego życia. Na razie ta aplikacja jest jeszcze trochę nieporadna, niemniej bardzo szybko się uczy, a to dopiero początek jej rozwoju - pisze prof. Rafał Adamus z Uniwersytetu Opolskiego. I dodaje, że coraz bardziej pilną sprawą staje się stworzenie krajowych i międzynarodowych ram prawnych dla stosowania tej technologii.
Rafał Adamus
25.03.2023
Nowe technologie Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe
Książka Andrzeja Olasia (fot.) pt. Zarzut potrącenia w procesie cywilnym oraz Marka Kulika pt. Przestępstwa współukarane w polskim prawie karnym, zostały nagrodzone w najnowszej edycji konkursu na książki prawnicze najbardziej przydatne w praktyce wymiaru sprawiedliwości. Nagrodę specjalną przyznano książce pt. Argumenty i rozumowania prawnicze w konstytucyjnym państwie prawa.
Krzysztof Sobczak
23.03.2023
Wymiar sprawiedliwości
W 2022 roku za pomocą Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA) przebadano 323 966 prac dyplomowych. Próg alarmowy, ustalony domyślnie na poziom, gdy podobieństwo pracy do innego tekstu źródłowego jest większe niż 70 proc., przekroczyło niespełna 1,7 proc. badanych prac. Zaobserwowano więc spadek w ciągu trzech lat od uruchomienia systemu.
Monika Sewastianowicz
23.03.2023
Szkolnictwo wyższe
W opinii środowisk i osób związanych z nadzorem pedagogicznym, korzyści z realizacji ewaluacji pozostawały niewspółmierne do nakładu czasu i pracy koniecznych do przeprowadzenia badania ewaluacyjnego - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, omawiając powody likwidacji ewaluacji szkół. Podaje też dane na temat kosztów i wyników realizacji ewaluacji.
Monika Sewastianowicz
21.03.2023
Zarządzanie oświatą
Wytwórnia farmaceutyczna w nowoczesnym układzie uczelni medycznych, farmaceutycznych, to, można powiedzieć, jej serce: serce rozwoju, innowacyjności, badań naukowych i wdrożeniowych – powiedział rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński. Wytwórnia ma powstać w ciągu półtora roku.
Monika Sewastianowicz
17.03.2023
Szkolnictwo wyższe Farmacja
Spada liczba publikacji naukowych: w 2021 roku opublikowano prawie 104 tys. prac naukowych, a to o 27 proc. mniej niż w roku 2017. Z raportu o stanie nauki w Polsce Ośrodka Przetwarzania Informacji wynika również, że rośnie z kolei liczba udzielonych patentów, a spada liczba zgłoszeń wynalazków w stosunku do poprzednich lat.
Agnieszka Matłacz
17.03.2023
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Rynek nieruchomości do wynajmu wciąż się zmienia i rozwija, ale ostatnie lata związane z pandemią, wojną w Ukrainie i ogólnym kryzysem gospodarczym sprawiły, że dostępnych lokali jest coraz mniej, także tych określanych jako lokale dla studenta. Jeżeli już uda się znaleźć wymarzone mieszkanie, to przystępując do zawarcia umowy z jego właścicielem warto być świadomym zarówno swoich praw, jak też obowiązków.
Joanna Maj
15.03.2023
Budownictwo Dla studenta
Resort edukacji i nauki przygotował projekt rozporządzenia dotyczący stypendiów Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Stypendia będą mogły otrzymać osoby należące do Polonii i Polaków zamieszkałe za granicą oraz osoby nieposiadające polskiego pochodzenia.
Monika Sewastianowicz
13.03.2023
Zarządzanie oświatą
Resort edukacji i nauki przygotował projekt rozporządzenia, zakładający uzupełnienie katalogu dokumentów podlegających uwierzytelnieniu o zaświadczenie o uzyskaniu stopnia naukowego i stopnia w zakresie sztuki oraz o inne dokumenty dotyczące uzyskania tych stopni. Ma to ułatwić obrót prawny z zagranicą.
Monika Sewastianowicz
13.03.2023
Szkolnictwo wyższe
Resort edukacji zmniejszył dotacje na wykup licencji do zagranicznych publikacji. Konsekwencją tej decyzji jest pozbawienie polskich uczelni dostępu do wielu międzynarodowych tytułów, w tym prestiżowych „Nature” i „Science" - alarmują posłowie opozycji i pytają o budżet na ten cel. Ministerstwo Edukacji i Nauki uspokaja: znaczących różnic nie ma.
Monika Sewastianowicz
13.03.2023
Szkolnictwo wyższe
Do 15 marca trwa nabór kandydatów na członków Komisji Ewaluacji Nauki. Kadencja KEN rozpoczyna się 1 kwietnia 2023 r. i potrwa do 31 grudnia 2027 r. - Szukamy osób cieszących się najwyższym autorytetem naukowym w środowiskach zajmujących się problematyką wchodzącą w zakres poszczególnych dyscyplin naukowych - deklaruje Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Krzysztof Sobczak
08.03.2023
Szkolnictwo wyższe
Dr Anna Wilińska-Zelek zwyciężyła w konkursie Adwokatka Roku 2022. Specjalizuje się w prawie mediów, własności intelektualnej, nowych technologiach i przepisach dotyczących nieuczciwej konkurencji. Aktywnie angażuje się też w działalność społeczną. Od 2018 r. wspiera Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” i z sukcesem podejmowała działania przeciwko nowelizacjom ustaw ograniczających prawa reprodukcyjne kobiet.
Patrycja Rojek-Socha
08.03.2023
Prawnicy
Kobiety nieznacznie przeważają nad mężczyznami, jeżeli chodzi o liczbę osób z tytułem magistra. Na kolejnych poziomach awansu ta relacja zmienia się diametralnie – pań profesor jest tylko niespełna 30 proc. Choć w naukach społecznych i humanistycznych jest lepiej niż w technicznych, na istnienie wielu barier wskazują prawniczki - te pracujące na uczelniach i te, które wykonują któryś z zawodów prawniczych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
08.03.2023
Prawnicy Prawo pracy Szkolnictwo wyższe
Kancelaria Wardyński i Wspólnicy zaprasza studentów wydziałów prawa do udziału w cyklu webinariów szkoleniowych poświęconych relacjom między prawem a sztuczną inteligencją. Spotkania będą odbywać się w środy co dwa tygodnie o godz. 17:00. Zgłaszać się można online - pierwsze spotkanie odbędzie się 15 marca.
Monika Sewastianowicz
07.03.2023
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Ponad 90 mln zł, 44 beneficjentów i 8 konkursów – to najważniejsze liczby opisujące realizację Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w 2022 r. Wśród instytucji, które otrzymały największą pulę środków, znalazły się: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Monika Sewastianowicz
07.03.2023
Szkolnictwo wyższe

Zdrożeje egzamin na doradcę podatkowego

Prawnicy Rachunkowość Doradca podatkowy Dla studenta
W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie, które określa nową wysokość opłaty za egzamin na doradcę podatkowego. Resort finansów podkreśla, że wzrost opłaty jest mniejszy niż wzrost minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Mimo to, przyszły doradca podatkowy będzie musiał zapłacić za egzamin dwukrotnie więcej niż do tej pory.
Krzysztof Koślicki Agnieszka Matłacz
07.03.2023
Prawnicy Rachunkowość Doradca podatkowy Dla studenta
Z podręcznika do HiT dla młodzieży zniknęły po ostatniej nowelizacji informacje o prawie wyborczym. Co więcej - mężowie zaufania mają rejestrować nie tylko czynności komisji, ale cały przebieg wyborów. Tyle, że ustawa nie określa, kto może przetwarzać te dane i w jaki sposób. A to jest zagrożenie dla prywatności wyborców. Zakończyła się właśnie dwudniowa konferencja „Wybory, prawo wyborcze. Standardy, gwarancje, praktyka”, organizowana przez wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.03.2023
Szkolnictwo wyższe
Prawo.pl