Upadające księgarnie i niski poziom czytelnictwa nie pomagają w rozwoju wydawnictw specjalizujących się w wydawaniu książek i czasopism naukowych. Problemem jest też mało stabilne prawo i nie do końca przemyślany system finansowania takich przedsięwzięć. O tych kwestiach dyskutowano w środę na konferencji "Publikacje naukowe w Polsce - stan spraw i kierunki zmian".
Monika Sewastianowicz
03.11.2021
Nowe technologie Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają liczne skargi dotyczące ograniczenia możliwości odbywania zajęć klinicznych i praktyk w szpitalach i jednostkach zewnętrznych medycznych uczelni wyższych. Uczelnie nie dysponują bowiem infrastrukturą pozwalającą na realizację wszystkich zajęć i praktyk na ich terenie. Rzecznik interweniuje w tej sprawie w ministerstwie zdrowia.
Monika Sewastianowicz
03.11.2021
Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia
Przez zmianę oceny czasopism i ewaluacji minister sprawia, że ludzie widzą, że nie trzeba uprawiać międzynarodowo nauki, można publikować w Polsce i być za to wynagradzanym. Teraz słyszą, że Narodowe Centrum Nauki musi być zreformowane, bo nie przyznaje grantów na badania nad rodziną, jeśli nie uwzględnia się refleksji nad rodzinami homoseksualnymi. Wraca lokalność, przaśność.
Beata Igielska
03.11.2021
Szkolnictwo wyższe
mLegitymacja studencka jest częścią aplikacji mObywatel. mLegitymacja studencka to nic innego, jak legitymacja studencka w telefonie. Spełnia te same funkcje, co tradycyjna wersja dokumentu. O to, by studenci mogli skorzystać z udogodnienia, powinien zadbać rektor uczelni.
Monika Sewastianowicz
02.11.2021
Dla studenta
Senat opowiedział się za przyjęciem - z poprawkami - nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. Zmiany mają dostosować polskie przepisy w tym zakresie do unijnej dyrektywy i m.in. zapobiegać zbędnemu bólowi czy cierpieniu zwierząt wykorzystywanych w badaniach.
Jolanta Ojczyk
29.10.2021
Sejmowa komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży pozytywnie zaopiniowała w czwartek projekt budżetu państwa na 2022 r. w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki oraz Polskiej Akademii Nauk. Jak czytamy w objaśnieniach, w odniesieniu do poprzedniego roku (z kwotą ok. 26,4 mld zł) oznacza to wzrost o ok. 1,56 mld zł, czyli ok 5,9 proc.
Monika Sewastianowicz
28.10.2021
Szkolnictwo wyższe
Zorganizowanie ogólnopolskich zajęć dodatkowych, zajęcia z przemówień sądowych i wystąpień publicznych, rozwijanie umiejętności miękkich i tych związanych z prowadzeniem kancelarii. W końcu weryfikacja wiedzy tuż przed egzaminem zawodowym i na podobnej zasadzie - to zmiany, które w ocenie aplikantów adwokackich powinny zostać wprowadzone w szkoleniach aplikanckich.
Patrycja Rojek-Socha
28.10.2021
Prawnicy Strefa aplikanta
Przywrócono obowiązek noszenia maseczek na uczelniach. Maseczki nie będą jednak obowiązkowe w trakcie konkursu na aplikację kuratorską. Chodzi o to, by podczas przeprowadzania konkursu na aplikację kuratorską i egzaminu kuratorskiego – uczestnicy powyższych: konkursu i egzaminu zwolnieni byli z obowiązku zasłaniania ust i nosa
Krzysztof Koślicki
27.10.2021
Studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, muszą do końca października dostarczyć zaświadczenie z uczelni do wniosku o kontynuowanie wypłaty renty. Jeśli tego nie zrobią, nie otrzymają pieniędzy za ten miesiąc. Nie trzeba tego robić, gdy już w pierwszym zaświadczeniu wskazano całkowity okres kontynuowania nauki w szkole wyższej.
Monika Sewastianowicz
27.10.2021
Pomoc społeczna Emerytury i renty
W popularnym serialu Netflixa „Squid Game” bogacze proponują zdesperowanym ludziom zabawę. Zwycięzca zgarnie fortunę, pozostali zaś zostaną wyeliminowani. Jak się okazuje, eliminacja następuje poprzez odebranie życia. Słabsi nie mogą się utrzymać - zostają pozbawieni życia. Uczestnicy muszą ze sobą konkurować o wygraną. Stawka tej gry jest niezwykle wysoka. Najwyższa.
Grzegorz Krawiec
27.10.2021
Szkolnictwo wyższe
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) zwróciła się we wtorek do ministerstwa zdrowia o zniesienie obowiązkowego stażu zawodowego dla lekarzy. Postulaty poparło Ministerstwo Zdrowia - minister podkreślił, że za wdrożeniem takiego rozwiązania przemawia przygotowanie lekarzy i umiejętności nabyte w procesie kształcenia oraz sytuacja epidemii.
Monika Sewastianowicz
26.10.2021
Zawody medyczne
Minister edukacji i nauki podpisze w tym tygodniu rozporządzenie, które pozwala mu ustalać zestawy wartości referencyjnych dla kategorii naukowych A, B+ i B w poszczególnych dyscyplinach naukowych i artystycznych. Do tej pory był w tej materii zależny od rekomendacji Komisji Ewaluacji Nauki.
Monika Sewastianowicz
26.10.2021
Szkolnictwo wyższe
Proponowane przez rząd kredyty na studia medyczne, które trzeba będzie odpracować w polskich szpitalach i przychodniach, mają powstrzymać lekarzy przed emigracją i zwiększyć pacjentom dostęp do nich. Sami zaiteresowani podchodzą jednak do projektu sceptycznie, a eksperci obawiają się, że jego jedynym efektem będzie wyższe czesne na odpłatnych kierunkach lekarskich. 
Beata Lisowska Józef Kielar
26.10.2021
Dla studenta Zawody medyczne

Trwa kolejna edycja konkursu na prace magisterskie o podatkach

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Dla studenta
Do 7 listopada można zgłaszać obronione na piątkę w roku akademickim 2020/2021 prace magisterskie z zakresu prawa podatkowego. Trwa czwarta edycja konkursu Tax Everest Akademickich Mistrzostw Polski w pisaniu prac. Organizatorem konkursu jest MDDP. Patronem medialnym jest m.in. Przegląd Podatkowy i serwis Prawo.pl.
Krzysztof Koślicki
25.10.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Dla studenta
Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał nowy skład Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych na lata 2021-2025. Członkowie Rady oceniają, czy starająca się o przyznanie akredytacji uczelnia dla kierunków pielęgniarstwo bądź położnictwo, spełnia określone w przepisach standardy kształcenia.
Katarzyna Redmerska
25.10.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Jestem skrajnie niezadowolony z tego, co się dzieje w Narodowym Centrum Nauki. Podział środków jest absolutnie nietransparentny, oceny grantów są skandaliczne – ogłosił w piątek minister edukacji i nauki. Zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu podpisze rozporządzenie, które da MEiN większe uprawnienia do oceny jednostek naukowych.
Monika Sewastianowicz
22.10.2021
Szkolnictwo wyższe
Wymiar zajęć dydaktycznych na uczelni ustala się na okres roku akademickiego. Część nauczycieli odpracowuje pensum na studiach niestacjonarnych, ale pojawiają się wątpliwości co z odbieraniem dni wolnych za pracę w soboty, niedziele i święta. Ich określenie z góry może się okazać problematyczne. Gdy wyznaczone dni nie są do zaakceptowania dla pracownika, pracodawca powinien je z nim uzgodnić i dokonać odpowiednich zmian.
Dorian Lesner
22.10.2021
Prawo pracy Szkolnictwo wyższe
Minister edukacji i nauki zapowiada nowelizację Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Mniejsza nowela pojawi się jesienią, większa - dotycząca m.in. wyższej transparentności awansu naukowego - jest planowana wiosną 2022 roku. Według ministra dotychczasowe obowiązywanie Ustawy 2.0 już ujawniło jej pewne mankamenty.
Monika Sewastianowicz
19.10.2021
Szkolnictwo wyższe
Według rzecznika praw obywatelskich długotrwałe rozpatrywanie wniosków w sprawach nadania tytułów dr. hab.: Michałowi Bilewiczowi i Walterowi Żelaznemu budzi wątpliwości co do transparentności tej procedury. Pierwszy czeka na to od ponad dwóch lat, a drugi - od ponad trzech lat. RPO prosi prezydenta Andrzeja Dudę o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Monika Sewastianowicz
18.10.2021
Szkolnictwo wyższe
Nie tylko pozostaną z nami wszystkie osiągnięcia techniczne, które w czasie pandemii zostały w trybie przyspieszonym wdrożone lub zaimplementowane w naszej uczelni, ale wiele form aktywności uniwersytetu będzie mogła już na stałe odbywać się w formie zdalnej lub hybrydowej - mówi Monika Harpula, kanclerz Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Beata Igielska
15.10.2021
Nowe technologie Szkolnictwo wyższe Zarządzanie

Na uczelniach praca stacjonarna lub hybrydowa

Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Wiekszość wyższych uczelni wróciła w nowym roku akademickim do pracy stacjonarnej, choć na części z nich niektórych wykładów można wysłuchać przez internet. Tak jest m.in. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego i na dwóch wydziałach Politechniki Warszawskiej. A na Uniwersytecie Gdańskim tylko niektóre zajęcia są na uczelni.
Monika Sewastianowicz
15.10.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw, która ma ułatwić aplikowanie przez uczelnie o prawo kształcenia kadr medycznych, ale bez wcześniejszego zapisu o kształceniu lekarzy na uczelniach zawodowych. Rząd wycofał pomysł lansowany przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak
14.10.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło nabór do programu wsparcia studenckich kół naukowych. Można starać się o dofinansowanie na modernizację. Nabór wniosków trwa do 3 listopada - można otrzymać maksymalnie 70 tys. zł dofinansowania. Na polskich uczelniach działa około 6 tysięcy studenckich kół naukowych.
Monika Sewastianowicz
13.10.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Rusza nabór do Akademii Liderów Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Dla studenta
Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundusz Sprawiedliwości prowadzą nabór do Akademii Liderów Sprawiedliwości. Zgłaszać się mogą studenci i absolwenci studiów prawniczych. Nabór potrwa do 30 października - program obejmuje 7 weekendowych zjazdów w Warszawie lub w jej okolicach.
Monika Sewastianowicz
13.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Dla studenta
Siedem dodatkowych projektów otrzymało ponad 42 mln zł w konkursie. To jeden z trzech konkursów finansowanych z funduszy norweskich i funduszy EOG na lata 2014–2021 w ramach programu "Badania". Narodowe Centrum Nauki jest operatorem części programu poświęconej badaniom podstawowym.
Monika Sewastianowicz
11.10.2021
Szkolnictwo wyższe
W dobie pandemii funkcjonuje nauczenie zdalne. Tego rodzaju zajęcia nie mogą być uznane za e-learning w znaczeniu ścisłym. Przepisy dotyczące e-learningu oraz kształcenia on-line nie wykluczają się. E-learning nie zawsze powinien zastępować zajęcia na uczelni - wskazuje dr Agnieszka Bednarczyk-Płachta z krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego.
Aleksandra Partyk
11.10.2021
Nowe technologie Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Nowe Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją powstanie na warszawskim Mokotowie, obok dotychczasowej siedziby OPI PIB. Wymaga nowoczesnej infrastruktury, która pozwoli OPI PIB wzmocnić potencjał naukowy. Instytut aktywnie wspiera realizację „Polityki Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce na lata 2019-2027”, a nowe centrum pomoże efektywnie realizować cele.
Monika Sewastianowicz
07.10.2021
Stypendium socjalne, stypendium rektora, stypendium dla osób niepełnosprawnych i zapomoga to formy bezzwrotnego wsparcia. Środki na ich wypłatę uczelnie otrzymują co miesiąc z budżetu państwa na podstawie planu określonego na początku każdego roku kalendarzowego. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało broszurę dotyczącą wsparcia finansowego dla studentów.
Monika Sewastianowicz
06.10.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Karniści i cywiliści krytycznie o kolejnych zmianach w prawie

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Z najwyższym niepokojem przyjmujemy proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany w prawie karnym, nawiązujące do rozwiązań z 1969 roku, charakterystycznych dla państwa totalitarnego. Wyrażamy głębokie zaniepokojenie stanem prawa procesowego cywilnego oraz postępującą dekompozycją systemu wymiaru sprawiedliwości. To stanowiska przyjęte podczas zjazdów katedr prawa karnego i cywilnego.
Krzysztof Sobczak
06.10.2021
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Ujęcie w uchwale Komisji Egzaminacyjnej drugiego stopnia nowych, niestawianych dotychczas zdającemu aplikantowi zarzutów co do treści jego pracy spowodował, że nie mógł on podjąć stosownej polemiki na etapie postępowania administracyjnego. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że wystawione oceny oraz ich indywidualizowanie nie jest przejawem "luzu decyzyjnego",
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.10.2021
Prawnicy
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski